Ajutor!!! Cu muste la clean pe Mures....

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Sep 2011, 11:46

Domnu',tu ai ceva radacini pe la Ploiesti? :lol: :lol:

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 21 Sep 2011, 11:48

n-am ! :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Sep 2011, 11:55

Stiu :lol: dar precis i-ai ametzi si pe aia de la" bariera Ploiestiului" :lol:

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 21 Sep 2011, 12:28

Stimati domni, apreciez toate commenturile, on topic si off-topic. Din punctul meu de vedere cleanul este in primul rand un rapitor si dupa aceea atotmancator, ca omul si porcul de altfel. In Ungaria, la clean i se spune si crapul tiganilor...:)
Revenind la marea problema....Am inteles din toate discutiile, ca astept prea mult s-a intep cleanul, acesta se repede la musca, o ia in gura, isi da seama ca nu e hrana si ii da drumul. Dupa ce i-a dat drumul, ma trezesc eu sa trag de linie s-o intep, dar e prea tarziu. Prin asta sa inteleg ca ratez inteparea?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 21 Sep 2011, 12:29

yep...
iarasi, ca exercitiu incearca sa te joci olea cu firul in asa fel incat sa reusesti sa pui musca pe apa cu leaderul intins...
pt ca daca pica gramada pe apa, adunat, o sa te incurce rau la intepare .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

MRobert
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 150
Membru din: 16 Apr 2011, 20:24

Mesaj de MRobert » 21 Sep 2011, 14:45

ca sa-l mai intarat pe domnul Larry..de ce se prinde clean la viermusi?daca da in sabioarele ce vin pe langa viermus?si la corcodusa la fel.Vine un pestisor sa vada ce e nu sa manance si da cleanul in el.

@the_gun..sfatul meu foloseste cu incredere carlige mari la clean.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 21 Sep 2011, 15:21

MRobert scrie:ca sa-l mai intarat pe domnul Larry..de ce se prinde clean la viermusi?daca da in sabioarele ce vin pe langa viermus?si la corcodusa la fel.Vine un pestisor sa vada ce e nu sa manance si da cleanul in el.
se da si in rame , nu numai in viermusi . daca ai citit discutiile , am zis ca pe Siriu se prinde bine cu ficat de pui . deci care-i baiul?
despre corcodusa deduc ce ai vrut sa zici , insa iti spun ca te inseli . pe probate. :wink: in apa cristal il vezi cum vine la ea , fara nici un peste in jur.culmea , nu vine val vartej cum s-ar repezi asupra unei prazi , ci vine usurel si la fel si pleaca , cu corcodusa in bot. deci nu o ataca!

voi continuati , eu ies ca m-am plictisit.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 21 Sep 2011, 18:10

the_gun scrie:Stimati domni, apreciez toate commenturile, on topic si off-topic. Din punctul meu de vedere cleanul este in primul rand un rapitor si dupa aceea atotmancator, ca omul si porcul de altfel. In Ungaria, la clean i se spune si crapul tiganilor...:)
Revenind la marea problema....Am inteles din toate discutiile, ca astept prea mult s-a intep cleanul, acesta se repede la musca, o ia in gura, isi da seama ca nu e hrana si ii da drumul. Dupa ce i-a dat drumul, ma trezesc eu sa trag de linie s-o intep, dar e prea tarziu. Prin asta sa inteleg ca ratez inteparea?
Eu zic asa:
Citez dintr-un clasic in viata cunoscut pt unii ca The Stig from South Central MD :twisted: :
1. ''Poate gresesti la lanseu, chiar nu intinzi tot leaderul cum trebuie.''
2. Poate patesti si tu ca mine si vezi defapt doar volta aia care o face cleanul cand refuza o musca, adica vine pana langa ea si renunta in ultima clipa, fapt ce te duce sa crezi ca a inghitit musca!
Sfat: Casca bine ochiu si vezi exact ce se intampla cu musca ta.
Ii poti pune si un mic hot spot pe spate la musca, asa, cat sa vezi mai bine :wink:
3. Poate folosesti musca prea mica si cand intepi defapt i-o scoti din gura.
Asa ca sa iti formezi o idee cam cu ce muste dau eu (cand vorbesc de shlapi) uitate la rigla la 4 chiar 5 cm :wink:
Deci Robert are dreptate :wink:
Bine, se intampla sa iei clean mare la o uscata mica gen 16...dar asta nu este suficient ca acest fapt sa devina regula
La streamere...se schimba treaba la fel ca si la ude


Destul de lung postul Miky? :D

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 21 Sep 2011, 18:14

Si ca treaba sa fie cum trebe aflati dragilor ca am un amic care a luat acum doua zile mreana de 2,5 kg la ...broasca! :shock:
Amu' sa va vad! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 21 Sep 2011, 18:16

bine ma..si eu am luat mreana de 4,5 kg de bot cu RNR, deci fix pix.
Hai sa nu stricam chiar de tot topicul asta :wink:

Scrie răspuns