Ajutor!!! Cu muste la clean pe Mures....

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Sep 2011, 07:31

Are dinti Zamfi,doar ca sunt ceva mai in spate.Era prea perfect sa aibe si un zambet de reclama la Colgate. :lol: Dar stii si tu asta ,dar na ,esti pus pe caterinca la prima ora. :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 21 Sep 2011, 07:32

:lol: :lol: :lol:
Aici m-ai prins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 21 Sep 2011, 07:36

elias scrie:asa ca curiozitati io am prins stiuca la mamaliga , lansat si pe cadere o luato !

Crezi ca stia ca aia e mamaliga ei preferata sau atacul a fost declansat de o sclipire,vibratie,ceva care sa-i starneasca instinctul de rapitor?
binenteles !
era galbuipestrita cu gliter fiert si flash copt :lol:

la naiba sa o ia...
poate i-am lansat fix in gura
poate a fost doar reflexu
poate a fo forma, marimea , culoarea , miscarea, mirosu :lol: , cine naiba stie ce o fo in capul ei ?

poate o fo sinucigasa :lol:

nu stau sa analizez...

cert e ca pesti sint oportunisti
ei nu au morala, valori, princitpii , cultura sau traditii
la ei nu exista corect di incorect
nu fac dinstinctia aia

daca prinde papa..., si gata... , nu are remuscari !

ps: am prins vaduvita la bucata de babusca, si nu una... ci o gasca de ele !

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 21 Sep 2011, 07:47

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
fii atent de la ce se haraie ei numa de dragul de a pune virgula :twisted:

mijto....
deci ... ca sa fiu si io offtopic :D

clean la de toate: recte omnivor.
somn la de toate... de ce ar fi mai rapitor ? Aaa ca e mai mare si implicit e mai usor sa pape peste... :lol:

Crap la pestuci, bobler, jig...am auzit, nu am prins :D

Avat la rama...negativ :lol: :lol: :lol:

Stiuca la rama: am vz, dar mica.
Stiuca la montura cu porumb, pt crap....am vazut prinsa, pe recuperare...creca se invartea helicopteru ala sau cum dracu ii zice ....5-6 kile :lol: :lol: :lol:
Jalo nu am vazut.

Rosioara la rotative, bobler....got it :D


Acu io am alta starneala : daca papa o goanga...e rapitor sau ....ce ? :lol: Dar daca papa un alevin mai mic decat goanga ? :lol: :lol: :lol:

Creca la un moment dat, din cauza competitiei pe haleala toti sunt oportunisti...si nu vor refuza o masa moca....un pestiuc intre tonele de mamaliga, o bucata de mamaliga langa pestele deja halit :lol: :lol: :lol: :twisted:

In rest, inapoi la topic : Gun tata.... mai atent la intepare... mai cu viata...sau treci pe ude :D ca e fun si acolo.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Sep 2011, 07:57

poate o fo sinucigasa

Daca o fost sinucigasa :roll: inseamna ca avea ceva uman in ea,daca are ceva uman inseamna ca da ,clar e fan mamaliga,daca-i fan mamaliga sigur va aprecia mult mai bine un bulz ciobanesc,adica un next level in materie de pescuit la stiuca :lol: :lol: Pfffaa,imi fac ca nebunu' pofta singur. :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 21 Sep 2011, 08:30

Ilie vad ca si tu esti bine dispus! :lol:

On-topic:

Pe vremea cand dadeam cu buldo (sau ma rog ,un dop de sampanie) ,demult , cand erau ceva congrese pe la tv, am avut si eu multe atacuri ratate. Insa eu pescuiam in apa relativ mica si repede, pe Strei sau Mures, in special seara. Motivele de ratare ,zic eu , erau mai multe: talia relativ redusa a clenilor, modul de purtare al "instalatiei" , caracteristicile batului de la aceea vreme , mana pescarului ,etc. Insa ! Insa clenii mari cu adevarat nu prea ii ratam! Decat in situatia in care plecau cu musca :P Poate asa o fi si la tine! Desi este un altfel de pescuit cel practicat de tine .

Ps: cea mai mare ratare la buldo am avut-o cand era sa iau un card intreg de gaste! :lol: Din pacate le-am subestimat forta si mi-au plecat cu toata instalatia! Ghinion! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 21 Sep 2011, 08:36

grizzly scrie:
elias scrie:cleanul omnivor
hai ca deja m-am plictisit eu de cat de greu poate fi de inteles de catre unii. nenea elias, scrie bre mai mare si ingrosat ca apropourile indianului par sa nu aiba efect...
hai sa vedem cati sunt de acord cu asta. :roll:

dar daca unii zic ca stiuca se prinde la mamaliga...inseamna ca si cleanul se abate de la reguli cand haleste diverse , el la baza fiind rapitor. :?

mai baieti, vreo stiuca n-ati vazut sa pape alge? sau salau. sau cleanul e un fel de pisica si cand il doare capul mananca iarba? :lol:
nu dom'le, n-are cum. daca rapeste e rapitor, clar! :lol:

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 21 Sep 2011, 08:40

am prins pastravi curcubei ,

rapitori... nu ?

dintre ciudatenii... , unu avea burta plina de frunze de papura iar altul avea burta plina de filtre de tigara...

Larry... , care e iexplicatia ? unu era vegetarian iar celalat fumator ?

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 21 Sep 2011, 08:48

ipocritu scrie:am prins pastravi curcubei ,

rapitori... nu ?

dintre ciudatenii... , unu avea burta plina de frunze de papura iar altul avea burta plina de filtre de tigara...

Larry... , care e iexplicatia ? unu era vegetarian iar celalat fumator ?
vegetarian sau fumator , da-mi voie sa nu cred. :wink:
si eu am urmarit cleni care veneau la suprafata , luau in gura diverse de pe apa si cand realizau ca nu-i hrana , le scuipau afara.
pastravul sau cleanul se pot repezi la orice pica pe apa dar de inghitit nu cred. :wink:


Revenind la oile noastre : ce e cleanul ?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 21 Sep 2011, 08:52

Omnivor 1000%

Scrie răspuns