4wt vs. 3wt

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

4wt vs. 3wt

Mesaj de Vectrex94 » 11 Iun 2014, 10:37

Buna.

Am un bat Loop Multi de 4, 8-11 gr. Are o actiune moderata, ceea ce e ok pt mine, si e imperecheata (deocamdata) cu un Monic All Weather Clear, 4 wt.

Tind spre un fir Airflo Velocity, 4wt, dar as pune si de 3wt, tot Airflo Velocity.

Pareri, sugestii?

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de tavistan » 11 Iun 2014, 11:00

Dar pentru ce ai pune snur de 3 daca ti se incarca bine cu 4? Daca imi spui, o sa-ti zic si eu de ce nu m-as complica... :D Ce fel de ape ai in vedere?

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de Vectrex94 » 11 Iun 2014, 11:09

Sunt obisnuit cu bete mai rapide, poate asa-mi explic converisa la 3 wt :) .
A fost doar o idee ca sa-mi iau fir de 3.
Ne prea ma impac cu firul Monic All Weather...e rigid, zic eu...apai nustiu :)
Ca si ape...Muresul, dupa cleni mai ales, la uscate, si vreau sa incerc si pastravii de pe Tarnava Mare :)

Pana acum am dat cu clasa 6 (Vision Attack), clasa 8 (Fenwick HMG), clasa 9 (Vision GTFour SW Fast).
Poate eu ar trebui sa ma obisnuiesc cu clasa 4 medium...dar ma rog...am vrut si parerea celor mai experimentati ca mine.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de tavistan » 11 Iun 2014, 11:32

E doar o parere... nu de experimentat!
Daca batzul se incarca bine cu clasa 4 (indiferent ca e moderat sau fast), ca sa se incarce cu clasa 3 vei avea nevoie de mai mult snur in aer si implicit mai mult spatiu in spate. E adevarat ca actiunea unui batz depinde si de sarcina care-l incarca dar... Nu cred ca vei obtine o actiune mai rapida daca scazi o clasa; vei obtine eventual un ansamblu mai greu de incarcat. Eu personal nu ma tin mortis de clasa declarata a batului (mai ales ca asta nu este foarte corect data intotdeauna)... Dar daca e sa pun un snur diferit de clasa batului, mai degraba merg cu o clasa mai sus. In cazul tau un snur de clasa 5 cred ar ajuta din 2 motive: poti incarca batul cu snur mai putin si poti da roll casturi mult mai bine - ambele chestii te-ar ajuta pe Tarnava (crede-ma!). Si asta fara ca prezentarea sa aiba de suferit! - Un Airflo de clasa 5 e suficient de fin ca sa-ti permita prezentari de uscate... Totul e in mana! :)

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de Vectrex94 » 11 Iun 2014, 11:50

Asta cu clasa 5 m-a bantuit o vreme, dar am zis sa nu incerc deocamdata...am mers pe clasa 4.
O sa incerc un fir de clasa 5, sa vedem cum se comporta.

La inceput am avut pretentii cu clasa 4 la distante de clasa 6, dar ma rog, ce nu e posibil, nu e posibil (cel putin la mine :)).
Chestia cu o clasa in jos, am trait-o, am folosit fir WF de 8, la clasa 9 (Vision GTFour)..m-am antrenat umpic cu streamerele de stiuca :D.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de tavistan » 11 Iun 2014, 12:31

Daca te-a bantuit ideea cu clasa 5... da-i bataie! O sa te ajute in cast si batul iti permite! Parerea mea!
Pe Tarnava am dat aproape o zi intreaga doar roll-casturi si specii inrudite; destul de greu de intins in spate un snur pe acolo... asa ca... ;)

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de Vectrex94 » 11 Iun 2014, 13:03

Mersi :)

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de JONES » 11 Iun 2014, 21:24

Si eu asa stiam ca merge cu doua clase in ^plus in sus.
Odata am incercat un WF 8 pe un bat de 5 si mergea . Era cam ciudat dar daca nu esti Gelu' viteza reusesti sa nu rupi batul.
Oricum cred ca pe clase mici gen 3 ai probleme cu distanta adica in conditii reale nu prea il poti lansa prea departe . Mai bate si vantul pe apa ce sa ii faci. La clean si la pastrav conteaza prezentarea dar daca nu poti sa ti distanta risti sa te vada.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: 4wt vs. 3wt

Mesaj de MihaiV » 12 Iun 2014, 12:36

Daca zici ca dai pe Mures, ma gandesc ca dai cu muste mari, pe carlige nr 8 sau 10. Mustele mari sunt greu transportate de snurul de clasa mica. Deci nu m-as duce la clasa 3, ci as ramane la 4. Eventual incearca un alt model de clasa 4 decat cel pe care il ai.

Scrie răspuns