visul pescarului de spinning

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 00:37

Galesul? E lac sau rau? Mie imi suna parca a lac vulcanic. 4 ore nu e moarte de om, insa mai bine mergem prin mai nu de alta dar vara vin si cumetrele vipere si cum eu merg doar in pantaloni scuritzi...riscati sa ramaneti fara mine pe forum. Nu e mai bine sa dam la pastrav pe Raul Mare, amonte de Gura Zlata? Se varsa mai sus un parau Bodu si acolo e pastrav de peste un kil! Crezi ca e mai mare ala din lac?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 21 Feb 2008, 01:03

eu m-as incumeta, asa ca idee, dar mersul pe jos nu e una din pasiunile mele...
si apoi, mai e un lucru:
prin invitatia ta, vrei sa pui alaturi un "naturalist" cu un "intolerant fanatic", si cred ca vrei sa vezi ce iese... :lol: ...
sau poate ca naturalistu' o sa dea la buldo d-ala frantuzesc, si atuncea seara o sa ni se para la toti tuica buna... :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 01:10

Da, Miky, m-ai ghicit! Chiar la buldo din ala frantuzesc dau! Insa e unul special de lac, mai marisor si vopsit rosu sau oranj. Fir de 0,20 pe mulineta si 0.18 pe struna ce pleaca din buldo, lunga de 1,5 m, la capat leg o ancora mica (ace nr 16) si aduc cu mine un bidonas pe jumate plin cu apa. In el am 10-12 boisteni pe care ii dau ofranda genului salmo. Meotda franceza gasita de mine prin 1985 in revista La peche! E sigura si merge chiar atunci cand muscarii cu snur si lingurarii nu fac mare lucru!Lanseta de 4 m supla dar care sa arunce 14-30 grame, si sa faca lansari de minim 50 m ptr ca in lac de munte natural nu ii sansa sa il iei la mal.
Ca sa iti fac tie placere, macar 2 ore la final pun si 2 muste artif in loc de pescutza, in felul asta o sa putem bea o palinca prieteneste! Si daca nu prinzi cine stie ce, uite, promit ca iti dau cativa pastravi de la mine!

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 21 Feb 2008, 01:13

Fario_nebunu scrie:Galesul? E lac sau rau? Mie imi suna parca a lac vulcanic.
E lac...si e glaciar, nu-i vulcanic...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 01:21

Mersi de precizare. Pai poate luam autorizatie pentru gales de la Ocol Silvic din Rau de Mori ca de ei tine cam tot ce are peste in retezat! Baieti buni - dau permise si in zilele saptamanii nu doar sambata si duminica. Dar asta dupa ce duci cu ei niste munca de lamurire! :lol:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 21 Feb 2008, 01:25

Autorizatia se ridica de la ocolul silvic Pui.... Dar fara autorizatie e ca si cand ai pescui pe o apa interzisa...asa ca, tie la ce iti trebuie? Te deranjeaza cumva ca lacul se afla in Parcul National Retezat? Nu cred ca are de ce... :roll:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 01:28

Nuuuu, nu ma deranjeaza deloc! Merge si in parcul national, de ce nu? Ca doar tot niste oameni l-au proclamat parc national, nu zeii! :lol: :lol:
Ma dau si eu pe langa voi si daca vine paznicul zic ca sunt un biet chibitz! Bine, normal ca impartim la 3 taxa pe care voi 2 o veti plati la Pui! No problem!

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 21 Feb 2008, 09:23

daca vreti sa mergeti cand se mai incalzeste........count me in! :lol: nu am probleme cu mersu pe jos.........si nici cu tuica! :twisted:

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 21 Feb 2008, 10:16

Ma bag si eu, dupa 1 mai.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 21 Feb 2008, 12:14

dan bobei scrie:Ma bag si eu, dupa 1 mai.
creste consumu la suta de metri! :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns