visul pescarului de spinning

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Feb 2008, 20:00

Fario_nebunu scrie:Uite, stii ce iti propun eu? Facem noi 2 rost de 2 blani de urs mare, pe talia noastra, si mergem undeva pe valea tarlungului, ne imbracam in acele blanuri si ii iesim in cale lui Shoot Gun ca sa vedem ce reactie are! :lol: Musai sa invatam sa mormaim fioros ca sa fim credibili! :fluch
Un singur lucru sper: sa nu aiba vreo arma la el sau daca are un pistolet de emotie sa nu tinteasca bine! Ori sa vina padurarul si sa il avertizeze ca nu e sezon de vanat urs si risca o mega-amenda! :lol:
Ce zici, te bagi?
ioooi......io nu m-as prea risca asa.....eventual daca gasesti tu vreo blana de urs antiglont! :lol: :lol: in rest......mai bine pescuiesc,si nu mai ies noaptea pe strada cand incepe sezonu' :lol: :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 20 Feb 2008, 20:33

Mai baieti,vi-i s-a urat cu binele,dupa cum il stiu v-ar pune jos si cu o lansare.(si un jig mare ,mare pe capat) :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Feb 2008, 21:19

tincu ilie scrie:Mai baieti,vi-i s-a urat cu binele,dupa cum il stiu v-ar pune jos si cu o lansare.(si un jig mare ,mare pe capat) :lol: :lol: :lol:
pai tocmai deai aziceam! :lol: ca mai bine imi vad de pescuit! :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
si in plus doar nu suntem tzatze.....stim de gluma! :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Feb 2008, 22:08

Eu cred ca ne-ar fugari vreo 30 km de la izvorul Tarlungului pana la izvorul Garcinului si dupa ce ar confisca blanurile ar face din parul de urs...muste artificiale. Fie "black gnat", fie "march borwn" ptr ca "sedge" are nevoie de o pana iar bietul urs are orice in afa de pene.... :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Feb 2008, 22:13

Fario_nebunu scrie:Eu cred ca ne-ar fugari vreo 30 km de la izvorul Tarlungului pana la izvorul Garcinului si dupa ce ar confisca blanurile ar face din parul de urs...muste artificiale. Fie "black gnat", fie "march borwn" ptr ca "sedge" are nevoie de o pana iar bietul urs are orice in afa de pene.... :lol:
pai da.....da tu ziceai doar ca ursu fuge mai repede decat un om.......si shootgun a zis ca a mai pus un pic d strat adipos.........asa ca :lol: :lol:
da io tot raman la parerea mea ca ar trebui sa ramanem la pescuit! :wink: :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Feb 2008, 22:25

OK, asa e! Sa ramanem la pescuit! Uite, cand vin prin zona Brasovului poate ne intalnim si incercam un spinning viermuitor la pastrav fantanel , fie pe Balea (Laitza), fie pe Dejani mai sus de pastravarie ori pe Sambata la 2 km de manastirea Sambata de Sus. Ce s spinningul viermuitor? Simplu - iei o lingura rotativa nr 0, scoti ancora, legi un carlig nr 8 pe un fir textil apoi, lasi vreo 4 cm si legi de lingura. Pe ac pui o rama rosie de gunoi (sa stea dreapta pe fir si pe tija acului ca daca se roteste...adio), apoi lansezi intr-o cascada si reduperezi cat mai lent doar cat sa se roteasca paleta. Pastravul e curios, se aporpie si de obicei ataca ama fara ezitare. E o metoda destul de sportiva ptr ca se bazeaza pe animatia blinkerului dar are si eficacitatea ramei rosii! :lol: Sa stii ca nu e o gluma, chiar merge trucul...Ce zici, te bagi? Hai ca mai stiu ceva padurari pe la Ocolul Silvic Fagaras, ne scoatem autorizatii acolo.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Feb 2008, 22:54

Fario_nebunu scrie:... si incercam un spinning viermuitor la pastrav fantanel , fie pe Balea (Laitza), fie pe Dejani mai sus de pastravarie ori pe Sambata la 2 km de manastirea Sambata de Sus.
Fario , iti recomand pe Balea cand ajungi sa fie in zi de sambata sau duminica in amiaza mare cand toate gratarele sfaraie incinse, iar manelele intra in rezonanta pe toata valea,...
In restul timpului, e periculos , trebuie sa fii precaut, raul e bantuit serios de Robespierri si Lenini,... :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 20 Feb 2008, 23:01

:lol: :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 00:07

OK, daca pe Balea e tambalau merg pe afluentul Laitza unde nu calca picior de padurar decat poate in week end o data pe luna! Zona e salbatica, pestii nu sunt mari, dar merita!
Cred ca si Dejaniul e un rau bun (mai scapa si din pastravaria aia...de fapt se zice ca inclusiv angajatii ei mai deschis volierele ca sa fuga pesti in aval si sa ii prinda ei dupa program...) dar cel mai tare e paraul ala care aprovizioneaza pastravaria de langa Sambata de Sus, parca Regina Florilor se numeste pastravaria. Pe paraul care curge langa ea se prind bucati si de 300 grame iar controlul e f rar. Deci curaj, haidem la blinker viermuitor! :lol:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 21 Feb 2008, 00:17

daca va tine haideti in Retezat pe Galesu.... Personal best 3,6 kg.... doar ca e de mers vre-o 4 ore de la cabana Pietrele....si pana la cabana inca vre-o 3 ore de la Carnic, ultimul loc pana unde poti ajunge cu masina(alta decat Hummer) :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns