visul pescarului de spinning

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Feb 2008, 23:03

E foarte rau ca te-ai ingrasat, nu mai poti fugi de martinel! Apropo amice, stii cu cat fuge un urs carpatin? Cca 40-50 km ora...iar un om (speriat si cu conditie fizica buna) cca 30-35 km. Concluzia? Fie faci pe mortu in papusoi insa atentie ca unii mananca si cadavre! Fie fugi - in zig zag prin padure, pe curba de nivel, nu in teren plat! Fie te rogi...cui stii tu! Poate poate il crestineaza pe urs, sau il islamizeaza! Spui asa - Allah stapane fa ca ursul asta sa ma vada ca pe un porc :lol: pentru ca musulmanii nu mananca porci! Dar el de sus - neeee, te vede ca pe un berbec!
Imi aduc aminte ca m-am intalnit cu un ursan de vreo 100 de kg pe Valea Cerbului langa Busteni cand pescuiam pastravi acolo. Mi s-au taiat picioarele si efectiv l-am privit inlemnit cum a treut apa si a urcat spre Morarul calm si senin! daca venea spre mine, azi eram history! Avea Dan Diaconescu ced comenta la OTV! "Pescar mancat de urs!Ce face RNP pentru siguranta noastra in paduri?" Cred ca el si Lazarus ar fi facut spume la gura! :D

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 19 Feb 2008, 23:05

Fario_nebunu scrie: Fie faci pe mortu in papusoi insa atentie ca unii mananca si cadavre! Fie fugi - in zig zag prin padure, pe curba de nivel, nu in teren plat! Fie te rogi...cui stii tu!
Fie arunci gunoiul ziua....nu ai ce cauta noaptea la ghena de gunoi... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 19 Feb 2008, 23:06

shootgun scrie:De cand m-am lasat de fumat m-am cam ingrasat...Sa nu cumva sa l-i se aplece ursilor.. :lol: :lol: :lol:
doar ai vazut ca mananca cam tot ce prind....inclusiv pungi de plastic!doar nu speri sa te refuze si sa te lase neatins in farfurie din cauza ca esti nitel mai "crescator" de colesterol! :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Feb 2008, 23:06

1.90si peste suta de kile nu am nici o sansa nici macar in fata unuia de vreo 60 de kile........ma cam intoarce pe dos
Adrignat frate, nu te subestima! Daca te arunci peste el de pe un mal inalt de vreo 4 metri ai sansa sa il zdrobesti! Uite, si eu am 102 kg si 1.84 si cred sincer ca as putea opri un urs de vreo 50-60 kg chiar cu un cutit mare de bucatarie! daca dau primul si nimeresc inima....sau tai burta! Dar oare nimeresc? :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Feb 2008, 23:09

Fie arunci gunoiul ziua....nu ai ce cauta noaptea la ghena de gunoi.

Daaaa, insa ce ma fac daca dau de el ziua in padure? Doar nu o sa ajung sa merg prin codru si pe vai de munte doar in grupuri de 4-5 persoane? daca tii minte pe americanca aia a omorat-o ursoaica in Bucegi desi era in grup de 3 persoane....eu ce ma fac singur? Dau cu voblerul in el? Cu rotativa Mepps Aglia caut sa ii nimeresc ochiul? E pacat de lingura aia...costa vreo 8 lei/buc.... :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 19 Feb 2008, 23:22

Fario_nebunu scrie:1.90si peste suta de kile nu am nici o sansa nici macar in fata unuia de vreo 60 de kile........ma cam intoarce pe dos
Adrignat frate, nu te subestima! Daca te arunci peste el de pe un mal inalt de vreo 4 metri ai sansa sa il zdrobesti! Uite, si eu am 102 kg si 1.84 si cred sincer ca as putea opri un urs de vreo 50-60 kg chiar cu un cutit mare de bucatarie! daca dau primul si nimeresc inima....sau tai burta! Dar oare nimeresc? :lol:
aha......deci tre sa-l astept in balcon si ma arunc pe el! :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 19 Feb 2008, 23:27

si mie nu mi s-au taiat picioarele can am trecut la 6-7 m de el.........de fapt chiar din contra......eram ca un arc.....a fost o reactie inconstienta,involuntara si surprinzatoare......toti muschii parca imi erau pregatiti de actiune! :roll: in schimb dupa ce am trecut de el......la vreo 200m a intrevenit relaxarea,si crede-ma ca abia ma mai tineam pe picioare! :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Feb 2008, 23:33

in schimb dupa ce am trecut de el......la vreo 200m a intrevenit relaxarea,si crede-ma ca abia ma mai tineam pe picioare


Stii ce era misto sa se intample atunci? Sa fi aparut inca un urs, eventual o ursoaica cu 2 pui...sa vezi ce se incordau ai naibii muschi iar si ce galgaia adrenalina precum Coca Cola in pahar! :lol:

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 19 Feb 2008, 23:36

las-o naibii ca io cred ca atunci imi plesnea o vena pe gat si crapam pe loc! :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Feb 2008, 23:41

Uite, stii ce iti propun eu? Facem noi 2 rost de 2 blani de urs mare, pe talia noastra, si mergem undeva pe valea tarlungului, ne imbracam in acele blanuri si ii iesim in cale lui Shoot Gun ca sa vedem ce reactie are! :lol: Musai sa invatam sa mormaim fioros ca sa fim credibili! :fluch
Un singur lucru sper: sa nu aiba vreo arma la el sau daca are un pistolet de emotie sa nu tinteasca bine! Ori sa vina padurarul si sa il avertizeze ca nu e sezon de vanat urs si risca o mega-amenda! :lol:
Ce zici, te bagi?

Scrie răspuns