Vidra la rotativa

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bbbogdann
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Oct 2011, 06:49
Localitate: bucuresti

Vidra la rotativa

Mesaj de bbbogdann » 15 Aug 2013, 16:30

Am fost azi pe Neajjlov, deja clasic 2-3 marle pana-n 40-50 cm.
Insa ceva m-a cam bulversat astazi, si despre asta vreau sa vb.

M-am dus intr-un loc care tine stiuca (un cerc de diametru 10-15m, adancime 1m flancat de stuf pe maluri) si la primul lanseu in buza stufului vad o silueta neagra prin apa intorcandu-se dupa rotativa (argintie de 5) si urmarind-o putin, dupa care schimba directia si o pierd din raza vizuala. avea bine peste 1 m dar nu mi-am dat seama ce e. primul gand a fost ca e o stiuca imensa sau un somn, dar parca nu-mi vine sa cred ca sunt asa monstrii in locul ala. mai lansez de cateva ori si nimic. plec bulveeersat de acolo si revin dupa 10 minute; in acelasi loc unde am lansat prima data, vad o vidra rontaind de zor ceva.

e posibil sa fi fost vidra cea care a urmarit pt scurt timp rotativa ? eu asa inclin sa cred.
voi ati avut vreodata urmariri de vidra ? ati vazut vidra interesata de o naluca ?

nu fac bancuri sau glume pescaresti, situatia e reala.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Vidra la rotativa

Mesaj de rine » 15 Aug 2013, 22:28

da! am vazut! cu mult timp in urma ,la un prieten care nu mai este in viata ,pe un canal (alionte).
am mers dupa stiuca in Decembrie. canalul era inghetat. intr-un singur loc ,in dreptul unui mal mai abrupt era o fasie dezghetata. lata cam de 1,5 metri si lunga aproape cat latimea canalului. pescuia c-o oscilanta ruseasca. sigur le stiti pe cele lunguiete si inguste ,avand doua aripioare rosii. era singurul loc dezghetat.omul are atac,inteapa si mulineaza foarte rapid sa recupereze. am vazut vidra care a inotat spre mal si s-a bagat la vizuina. avea intrarea sub apa ,la circa juma' de metru.
a tras pana a rupt firul.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Vidra la rotativa

Mesaj de Albuletu Alexandru » 16 Aug 2013, 18:00

eu stiu de vidra care a fost prinsa la pestisor viu... a tras omul de ea cu toata nadejdea, crezand ca area in carlig pestele vietii :lol: :lol: :lol:
si cand colo ditamai vidra :oops:
insa de vidra la artificiale nu am mai auzit...
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
mariush
senior
senior
Mesaje: 470
Membru din: 14 Iun 2007, 12:00
Localitate: ORADEA

Re: Vidra la rotativa

Mesaj de mariush » 19 Aug 2013, 22:50

anul trecut prin martie un prieten de-al meu dadea dupa avat si la un moment dat a intrat o vidra in urmarirea voblerului...el oricum mulina un thrill cu viteza,dar cand a vazut vidra,i-a dat turatie maxima...am ras de el de numai...il si vedeam in dril cu vidra si mai ales cu ea pe mal :)
"nevoia este parintele inovatiei" PLATON

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Vidra la rotativa

Mesaj de Adelin » 22 Aug 2013, 13:06

E pacat sa insisti sa dai in zona...daca o agati e chin si pt tine si pt jupana. Las-o sa se bucure de petecul de apa in care s-a asezat.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Vidra la rotativa

Mesaj de StefanG » 23 Sep 2013, 11:23

Adelin scrie:Las-o sa se bucure de petecul de apa in care s-a asezat.
:respekt:
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Scrie răspuns