valea argovei, gluma de sezon

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

omar
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Sep 2015, 21:11

valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de omar » 04 Apr 2016, 08:54

Am ceva partide de rapitor la activ și bălți vizitate dar nesimțire ca pe valea argovei nu am pomenit. Salau mare mai găsești doar în poze iar balta e acoperita cu zeci de km de plasa nesemnalizata.la finalul partidei doi plăvani ai administrației care trăgeau o plasa subacvatica în care am lăsat zeci de jocuri, ne-au zis râzând ca asa e pe vale. Cam cât tupeu sa ai?ziceam de braconieri ca sunt o plaga dar astfel de patroni de bălți ce sunt? Uitați de valea argovei pt rapitor...

Avatar utilizator
boje
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 09 Sep 2009, 18:12

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de boje » 05 Apr 2016, 10:55

Asa a fost si la mine. Slalom printre plase. Insa, desi nu am interes sa apar pe nimeni, eu o sa ma duc in continuare.
Motivul este clar, inca este salau. Si se prinde si mai mare. Trebuie doar alergat dupa el. Cu viteza mica, altfel risti sa strici motorul. :(
Pentru mine, in comparatie cu multe balti din zona(am batut si eu multe), desi nu mai e ce a fost, Valea iese in continuare bine.

PS Plasele se pot baga de catre oricine, contra unei taxe zilnice, nu sunt doar ale administratiei.
"There Is a Battle Of Two Wolves Inside Us All.
One is evil, anger, jelousy, greed, resentment, lies, inferiority, ego.
The other is good, joy, peace, love, hope, humility, kindness, empathy, truth.
The wolf that wins? The one you feed! "

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de adrian99 » 05 Apr 2016, 13:32

gaby,de ce nu spui si de perioadele cand Valea nu dadea mai nimic....

sa intelegem ca pe acolo mergi cu laurentiu?.... :D

e drept anii trecuti ofereau(uneori)partide minunate

totusi exista variante mai bune si cu taxe mai "prietenoase"

faina treaba cu plasele:platesti taxa zilnica si umpli sacul... :shock:

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de goodmans » 05 Apr 2016, 16:29

Salut,
am facut ceva partide in toamna.
Eu ma declar multumit,am patit si sa nu prind nimic.
Cand am prins putini au fost mari dar am avut si 2 partide (ultimele) de exceptie.

Plase sint multe intradevar dar noi am adoptat o "politica".Pe cele semnalizate corespunzator le ocolim iar pe cele care nu sint semnalizate le taiem pana le facem praf,daca le agatam cu lanseta sau motorul.
Daca pe ei nu-i intereseaza de motorul nostru de mii de euro de ce m-ar interesa pe mine de plasa lor de sute de lei!

Scurt pe 2!

omar
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Sep 2015, 21:11

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de omar » 05 Apr 2016, 18:28

Nu ma deranjeaza ce si cat am prins. oricum toti pestii erau strapi si toti au fost eliberati. in general nu iau peste sub 1,5 kg. m-a durut in schimb sufletul de plasele care erau pline numai cu salau de dimensiuni minuscule. am eliberat cativa care mai erau vii. ca orice pescar am avut si partide in care nu am prins nimic si nu am comentat niciodata. dar cred ca pe o balta de 1 milion ar trebui macar sa fie avertizati pescarii ca sunt kilometri de plase fara semnalizare. am vazut multi baieti cu motoare de viteza. oricand s-ar putea intampla o nenorocire si atunci domnii patroni vor spune ca nu au nicio vina...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de goodmans » 19 Apr 2016, 12:03

Salut,am fost weekendul trecut si nu mi-a parut rau deloc.
De fapt au fost multi pescari cu barci dar si multi de pe mal carora nu cred ca le-a parut rau deloc.
Am vazut cu ochii mei ce s-a prins.N-am crezut sa mai existe asemenea salai acolo.

Plase nu erau deloc dar am discutat cu administratia despre plase si mi-a spus asa:
Cei care platesc taxa ca sa pescuiasca industrial acolo au voie doar de la 19 seara la 08.00 dimineata de luni pana vineri.Pe timp de zi nu au ce cauta cu plase in apa si nici in weekend.
Chiar ne-a fost recomandat sa scoatem orice plasa gasim ziua,sa oprim pestele si plasa sa o predam la administratie sau sa-i dam foc.

Ar fi de pus in practica dar te omori cu bastinasii pe acolo!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de adrian99 » 19 Apr 2016, 12:46

de cate ori mergi tu nu sunt plase,se prinde cel mai bine si numai bucati mari.....

la fel era si pe Ciocovalistea...


cand nu erai tu prezent nu se lua nimic,cand mergeai tu...iarasi...peste mare


ma gandeam ca o sa spui asa si despre C4...dar...acolo nu aveai lanseta potrivita


:D

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de goodmans » 19 Apr 2016, 13:33

adrian99 scrie:de cate ori mergi tu nu sunt plase,se prinde cel mai bine si numai bucati mari.....

la fel era si pe Ciocovalistea...


cand nu erai tu prezent nu se lua nimic,cand mergeai tu...iarasi...peste mare


ma gandeam ca o sa spui asa si despre C4...dar...acolo nu aveai lanseta potrivita


:D
Adrian vorbesti prostii si nu inteleg de ce ma ataci.
M-am intalnit acolo cu pescari de aici de pe forum,cu state vechi in pescuitul salaului si care pot confirma ceea ce spun dar nu vreau sa dau nume.
Tu poti sa crezi ce vrei ca mie mi se cam "falfaie" de ceea ce crezi tu!
Si cu asta am incheiat orice discutie cu tine.Am poze destule ca sa dovedesc ce spun iar cu balta cealalta este perfect adevarat,poate sint eu mai pescar decat altii si chiar prind sau sint doar norocos.Asta e viata!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de adrian99 » 19 Apr 2016, 13:40

bai baiatule,pescarii aia cu state vechi(de care amintesti)nu degeaba au mutat etapa de salau de pe Valea Argovei

eu vad ca te "zbati"sa arati ce pescar bun esti...dar mai usor..s-ar putea sa obosesti

spor la pescuit!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: valea argovei, gluma de sezon

Mesaj de goodmans » 19 Apr 2016, 13:50

Au mutat sau n-au mutat etapa cert e ca se duc si pescuiesc acolo si au rezultate (sau poate nu vorbim despre aceleasi persoane)
Ca sa fie mai clar de atat,Sambata 16.04.2016 m-am intalnit cu mai multi pescari de aici de pe forum si am pescuit cu totii (unii din barca,altii de pe mal).La final ne-am intalnit si am discutat despre partida.Cam toata lumea a fost multumita.
Concluziile sa le traga cine vrea ca tu esti oricum gigi contra!

Oricum cel mai bine e ca multi nu spun ce si pe unde prind,ca asta e moda din cate se pare!
Iar cu jignirile las-o mai moale ca nu mancam din acelasi castron! Nu vreau sa arat nimanui ce pescar sint,am dat un pont ca mai exista peste si ca se mai prinde ceva.Iar cu obositul....n-ai tu treaba,rupe scaunul ala sub c_r ,ca eu rezist sa stau in barca 2 zile consecutive!
Hai fire intinse!

Scrie răspuns