Unelte de pescuit????........mai ganditi-va!!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Unelte de pescuit????........mai ganditi-va!!!

Mesaj de dan popa » 12 Iun 2007, 21:18

Trebuie sa va povestesc neaparat ce am patit eu la pescuit sambata si diminica. Treaba sta cam asa: plec sambata dimineata spre locurile de pescuit pe Siret din zona Biliesti, Vrancea cu gandul la o partida de clean....ajung dar dupa ce prind doi clenuti ca palma ii eliberez rapid si ma gandesc sa ma relaxez cu o partida de oblete. Scot un bat de 4 metri si cu putina nada il adun imediat. Super pescuitul la oblete. In timp ce pescuiam, i-mi arunc ochii lateral pe prundisul Siretului si vad pe cineva la departare care arunca si recupereaza cu ceva care numai lanseta nu era. Semana cu un toiag. Ma mai uit de cateva ori si apoi ma intorc la obletii mei care ciupeau apa semn ca le place papa. La un moment dat vad ca omul se apropie de mine cu pauze de cate o lansare . Un batranel trecut de 65 de ani tinea in mana o coada de matura (de curte) din aceea lunga de fag la care avea in varf un inel din sarma de cupru. Pe maner mai jos , o mulineta ruseasca Delfin legata cu scoci de bat. Un twister vai de mama lui taiat de-a lungul si legat cu putina rafie albastruie pe jig poposea la capatul unui fir jumatate galben jumatate roziu.
Ma uit la el si nu-mi vine a crede ochilor ce vad......cad pe ganduri pret de cateva minute cand un tremurat usor al firului ma readuce la realitate, semn ca un oblete e hotarat sa intre in juvelnic. Il scot usor si in acel timp batranelul ajunge in dreptul meu si ma intreaba daca am prins si altceva inafara de oblete. Nici nu mai stiu daca i-am raspuns ceva sau nu.....
Dupa putin timp il intreb daca a doua zi vine la pescuit tot acolo si dupa raspunsul lui afirmativ, strang in graba batul si o iau grabit spre masina.
Il vad uitandu-se nedumerit dupa mine ca am plecat in graba...
Seara caut in balcon si scot dintr-un raft o lanseta cu mulineta DAM pe care o analizez putin si o pun in hol sa o iau cu mine a doua zi.
A doua zi , duminica, nu mai am rabdare si plec cu noaptea in cap in acelasi loc de pescuit sperand sa vina iar batranelul sa-i fac o surpriza.....dar parca nu mai venea.....
Spre orele 11 il vad venind incet pe prundis pre mine , aruncand din cand in cand cu toiagul lui.....
Las si eu lanseta sprijinita de suport si ma indrept spre el cu DAM-ul care il luasem cu mine, spunandu-i ca e pentru el.
Pret de 2 minute sta si se uita la mine si la bat, dupa care dand usor din cap refuza sa primeasca batul. Ii spun ca nu-mi trebuie nici un ban, nimic altceva dar tot primesc refuzul. Raman descumpanit , strang repede sculele mele si plec ingandurat spre masina cu gand sa plec acasa. Dupa cativa pasi striga la mine si-mi spune ca el nu e obisnuit sa pescuiasca cu scule ''fine'' si sa nu ma supar. Mai fac un pas si-mi zice sa stau pe loc sa-mi arate ce a prins cu batul ala. Pe fundul unei plase de rafie albastre vad o stiuca de vreo 2,5 kg. Zice ca el prinde si cu batul ala.
Iutesc pasul spre masina nemaistiind daca am venit la pescuit sau nu.
Sper sa aflu numele batranelului si am sa vi-l spun pe viitor ca sa vedeti cum stau lucrurile( pentru cine vrea sa stie daca e adevarata poveastea mea).
Sincer mi-era mila de el :( :( , pacat ca m-a refuzat. Poate reusesc intr-o zi sa-l induplec sa primeasca batul. Speram sa-l fac fericit, dar el era multumit cu ''toiagul'' lui.
Asta am avut sa va spun , cu bine ........

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 12 Iun 2007, 22:01

Super, super tare!!!!! Vezi cum faci si da-i batu... lasa-il de proba si o sa vezi ca n-o sa te refuze. :cry: sad but true story :wink: :roll:

Avatar utilizator
MaryuS_27
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 16 Mar 2007, 14:50
Localitate: Valcea/London

Mesaj de MaryuS_27 » 12 Iun 2007, 22:02

bv d-l dan...gestul dumneavoastra a fost foarte frumos.felicitari.
prin aceasta poveste s-a m-ai demonstrat inca odata daca mai este nevoie ca nu batzul prinde pestele ci pescarul.... :roll:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 12 Iun 2007, 22:20

ma, omul acela face antrenament, voi nu stiti, dar noi cu betzele noastre foarte usoare, la 65 de ani o sa pescuim la oblete, cam atata o sa mai putem lansa :lol: probabil pe la vro 90 o sa ii prinda bine batzul tau :lol:

totusi ma intreb daca are incredere sa dea cu "scobitoarea" ta stiind ca , cu , "coada de matura" nu rateaza pestii :twisted:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 12 Iun 2007, 22:37

Ma bucur sa vad ca demnitatea omului e invers proportzionala cu valoarea "sculei". Intotdeauna am fost fascinat de intzelepciunea tzaranului veritabil indiferent ca-l intalnim pe Siret sau in poeziile lui Marin Sorescu.

Felicitari Dan Popa pentru intentzia nobila!

Joseph
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mar 2007, 12:44
Localitate: Sibiu de weekend

Mesaj de Joseph » 13 Iun 2007, 14:32

f fain mersi ca ne-ai impatrasit...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 13 Iun 2007, 19:09

Emotionant!O intamplare deosebita care spune mult despre pescari! Si mai ales despre oameni! Si daca Pescar=Om totul devine (aproape) perfect!
Bravo pentru...amandoi :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Iun 2007, 20:40

@ dan popa Faina naratiunea,fain gestul tau,dar mai faina mi se pare concluzia ce se poate trage din povestea asta...nu-i deajuns sa ai sculele lui "peste'...se poate continua in functie de rationamentul fiecaruia.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 14 Iun 2007, 06:36

super poveste
mai sunt si oameni pacat ca sunt asa putini printre atatea besti
the angler is catching xxx, not by the lure

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 18 Iun 2007, 02:39

Cind batrinelu tau de 65 de ani o sa aiba vreo 70 , o sa-l vezi cu ceva DAM contrafacut , pe la vreo 80 poate da deja cu Shimano sau Daiwa he!he! La toti li se intimpla asa he!he! ( ma refer la persoane normale )

Fir Intins!!!

Scrie răspuns