Unelte de pescuit????........mai ganditi-va!!!

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 06 Sep 2007, 18:38

Trist...saracu batranel :cry: Felicitari!Ai dovedit ca ai o "inima mare".Numai daruind vei primi si tu la randul tau!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 07 Sep 2007, 10:34

intradevar domnu popa,pe linga faptul cai reprodus o intimplare foarte bine , ai incercat sa faci si un om fericit(fie el si de 65 de ani).intelepciune se spune ca o dobindesti cu anii, in cazul mosului se pare ca da roade, el pecuieste dupa principiul : dai cu ce ai , insa so faci bine!
pacat ca nu a luat damul, i ususra munca , nu trebuia sa se simta ca si cum iar da cneva de pomana,!el stie, secretul sta in miinele tale!
numa bine!gesturile astea facute din suflet trebuia sa ne readuca cu picioarele pe pamint , spre credinta si bunastare, sa fim mai buni cu cei din jurul nostru si sa ne respectam reciproc! 8) 8) 8) .
doar atit am vrut sa adaog!

horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

O faza la fel de tare...

Mesaj de horia flucus » 06 Noi 2007, 00:49

Acum trei ani am mers in Cuba intr-o excursie . La Varadero am vazut niste localnici care "pescuiau" pe un rau cat juma' de Olt cu mult spor niste pesti cam la metru pe care i-am recunoscut mai tarziu ca fiind tarponi . Dar interesant era ca nu aveau bete...
Dadeau doar cu firul pus pe niste role mari genul celor rusesti care se gaseau in anii 90 . Fir de 50 , o oliva de vrero 15 grame pusa la 10 cm de un carlig 4/0 . In carlig puneau un pestisior ce semana cu obletele intepat pe sub branhie si cu varful scos prin coada . Aruncau montura din mana la vreo 15 m dupa care puneau rolele(cate 2 de pescar) pe niste tepuse metalice si isi aprindeau un trabuc puturos . In maxim un minut tipului langa care am stat ii derula cu viteza firul de pe rola . Tragea brusc si daca il avea o lua la fuga in sensul opus . Fara dril sau menajamente . O lectie simpla si eficienta asupra unui pescuit primitiv dar foarte fructuos . Trebuie sa mentionez ca apa era clestar si pestii aia mari spargeau apa cu atacurile lor . Dar credeti ca mai vezi in zilele noastre pe cineva dand cu firul infasurat pe o sticla cu lingura la stiuca ? De cand a aparut Lesath-ul si Anates-ul eu n-am mai prea vazut !!! Fiti pescari destepti !
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Scrie răspuns