unde dai si unde crapa

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de grizzly » 31 Mar 2013, 23:20

gabitoi scrie:dupa un dril de aproximativ jumatate de ora scot la suprafata un ditamai submarinul rusesc K-141 cu echipaj cu tot.
daca ai ceva de povestit, povesteste. daca ai chef de trolling, du-te in alta parte. daca iti vine greu sa crezi ce zic altii, nu mai citi. nu toata lumea traieste din minciuni. si nici din dezgropat topicuri.
on-topic: acum vreo luna eram la o stiuca intr-o balta poetic numita "la rudari". cei din Olt stiu despre ce e vorba. ne-am plimbat 2 insi pe balta mica, am trecut la cea mare, am pescuit printre gunoaie (din pacate) vreo 2 ore. la ultimul lanseu, langa un bradis promitator, am zis "numai sa nu scot vreun cadavru din apa.". la acelasi lanseu am scos un cap de cal.
@gabitoi: scuza-ma ca nu am facut poze cu mortaciunea, o sa fiu mai prompt data viitoare. parerea ta conteaza foarte mult pentru mine. :wallbash:

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de RAFYYY91 » 01 Apr 2013, 11:19

acum vro 10 ani dadeam la undita de stuf pe un canal mic de vreo 3 metri latime, cand vad ca trage odata ceva tare si intep, eu simteam ca e ceva foarte greu da credeam ca oi fi prins un caras urias :? cand reusesc sa scot monstru la suprafata raman :shock: prinsesem o testoasa aproape cat un lighean :lol: :lol: pana la urma s-a rupt acu in ciocu ei si s-a retras in apa :D
alta data dadeam la jig cu grub mic la biban pe pantelimon si nimerisem o zi naspa, nu am prins nimic pana am agatat o punga mare plina cu scoici si apa, o aduc la mal si vad ca misca ceva in ea, cand ma uit vad 2 bibanei mici care inotau in punga :lol: :lol: :lol:
in alta zi pe vacaresti plecasem sa dau la rosioara cu o undita telescopica subtire de tot, d-aia care la un caras cat palma se indoaie pana in cotor :) si dupa ce prind cateva rosioare schimb viermusu si o las intr-un ochi din bradis si ma duc sa ma pish, cand ma intorc gasesc undita pe jumatate trasa in apa si scot o marlita la vro 400 de grame agatata pe dinafara de nas, cred ca am prins o rosioara si cand s-a zbatut a atras atentia stiucii care n-a rezistat tentatiei :twisted:

Avatar utilizator
gabitoi
veteran
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 31 Aug 2009, 19:46
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de gabitoi » 02 Apr 2013, 20:18

grizzly scrie:
gabitoi scrie:dupa un dril de aproximativ jumatate de ora scot la suprafata un ditamai submarinul rusesc K-141 cu echipaj cu tot.
daca ai ceva de povestit, povesteste. daca ai chef de trolling, du-te in alta parte. daca iti vine greu sa crezi ce zic altii, nu mai citi. nu toata lumea traieste din minciuni. si nici din dezgropat topicuri.
on-topic: acum vreo luna eram la o stiuca intr-o balta poetic numita "la rudari". cei din Olt stiu despre ce e vorba. ne-am plimbat 2 insi pe balta mica, am trecut la cea mare, am pescuit printre gunoaie (din pacate) vreo 2 ore. la ultimul lanseu, langa un bradis promitator, am zis "numai sa nu scot vreun cadavru din apa.". la acelasi lanseu am scos un cap de cal.
@gabitoi: scuza-ma ca nu am facut poze cu mortaciunea, o sa fiu mai prompt data viitoare. parerea ta conteaza foarte mult pentru mine. :wallbash:
D-l grizzly , sincer imi pare rau daca v-am deranjat in vreun fel.Povestea mea s-a vrut a fi o gluma.Dar asta e..... O sa fiu mai prevazator data viitoare,desi stiam ca pescarii de felul lor sunt mai glumeti.Stima. :respekt:
Am invatat ca oricum ai taia, orice lucru are doua fete.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de grizzly » 02 Apr 2013, 20:36

salut. greseala mea, am citit-o drept sarcasm, nu gluma. acuma daca tot te-ai apucat, da si una reala, ca noi ne-am spovedit pe aci.
fire intinse!

Avatar utilizator
gabitoi
veteran
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 31 Aug 2009, 19:46
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de gabitoi » 02 Apr 2013, 20:47

Si daca tot veni vorba de intamplari pescaresti am si eu vreo cateva.Era ,cred prin 2002,pe vremea cand inca mai pescuiam la crap.Ajunsese-m la Frunzaru cu tovarasul de echipaj si dupa ce ne-am organizat putin si am plantat vreo 10 lansete la crap,tovarasul a plecat cu masina pe malul celalalt la niste balti sa se distreze putin la pluta si sa prinda niste carasei ca sa ne incercam norocul noaptea si la somn.Dupa vreo jumatate de ora de asteptare , o lanseta se indoaie destul de puternic si mulineta incepe sa caraie.Intep ,recuperez aproximativ 10 metri de fir si surpriza firul cedeaza.Injur nervos toti producatorii de echipamente de pescuit pentru ca firul era nou si de firma si ma apuc sa refac montura,cand se indoie lanseta din stanga ( din aval ).Aceiasi poveste,firul se rupe dupa cativa metri recuperati.In sfarsit patesc acelasi lucru cu urmatoarele 3 lansete din aval,de se minuna si un localnic care pescuia in stanga mea si ma intreaba daca am simtit pestele sau o fi fost ceva ce venea la vale si imi rupea firele.Dar eu simteam suta-nmie pestele de la capatul firului.In sfarsit se intampla acelas lucru si cu ultima lanseta si dupa un dril de cativa metri se vede un crap de toata frumusetea la suprafata apei.Il rog pe localnic sa ma ajute cu minciocul, iar acesta bucuros intra vreo 2 metri in apa ca sa imi usureze mie munca.La un moment dat cand sa bage pestele in mincioc striga la mine ca sunt 2 pesti agatati si ce sa faca.In momentul ala am fost putin descumpanit pentru ca toate monturile mele erau pe un singur ac si singura explicatie a fost ca s-o fi agatat si vreo unul din cei care imi rupsesera mai devreme.Intre timp datorita agitatiei a mai venit un domn din Valcea care era putin mai incolo cu minciocul sa ma ajute.A intrat si el in apa si pana la urma am scos pestii care erau trei la numar (11 ,12 si 9 kg) si erau priponiti cu o sfoara albastra legata de un tarus de fier.Localnicul mi-a spus ca fusese noaptea furtuna cu valuri mari si crede ca datorita valurilor s-a rupt bucata de mal cu tarusul de care erau priponiti crapii mei.Asta e ..............noroc cu furtuna.
Am invatat ca oricum ai taia, orice lucru are doua fete.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de rapace » 03 Apr 2013, 14:25

Acum in vara pe o balta din Bucuresti dadeam dupa stiuca cu lingura .la un moment dat agat si incep sa trag ...nici o miscare i-au firul cu mana si vad ca se misca cat de cat deci incerc sa fortez se rupe sau reusec sa il misc ,in fine dupa lupte seculare reusesc sa aduc la mal o setca monofilament facuta ghem ,dar un ghem imens de umpleai un sac mare cu ea si ce mai era prins in ea ....,am mai gasit 3 linguri si vreo cateva gume cat si un vobler in stare foarte proasta ,si o multitudine de pestisori putreziti plus doi carasi putreziti cam la 300-400 de gr bineinteles ca am avut bunavointa sa ii dau foc ... PS>nu este prima plasa de genul acesta pe care o scot din apa si sunt sigur ca nu va fi nici ultima dar asta cred ca a fost cea mai mare ...

Avatar utilizator
florin.b
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 23 Noi 2009, 19:19
Localitate: bucuresti

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de florin.b » 04 Apr 2013, 09:26

am patit si eu o intamplare de genul "unde dai si unde crapa", destul de banala...

dadeam dupa salau si am prins o stiuca...


Imagine

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de Nemernic » 04 Apr 2013, 09:45

Bine ca nu ti-a taiat :lol:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

fdata
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 03 Mar 2013, 22:18

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de fdata » 04 Apr 2013, 09:47

Am prins scobar de 10cm la salmo minnow de 5 cm, de gura. Sau asta:
http://postimg.org/image/rmh5eci5b/585742ff/

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unde dai si unde crapa

Mesaj de dumi_id » 04 Apr 2013, 15:41

Aia pare o mreana vanata.....

Scrie răspuns