Un englez de la Discovery in Delta, dupa somn

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 02 Feb 2008, 10:28

fisherman scrie:corect, Tavi. Modul in care a prins arapaima , nu este considerat nesportiv acolo, asa ca discutiile pe tema asta nu-si au rostul.
asta e doar unul din aspecte, pentru ca mai e si chestia aia:
omu a vazut, si a facut la viatza lui, lucruri pe care teoreticieni de ai nostri, mari meseriasi si si mai mari sportivi la suflet, nici in vis nu le vor atinge vreodata, dar care stiu sigur cum ar fi procedat ei in situatii similare,.. si cu toate astea, tot omu ala, se incapatzaneaza sa ramana modest si sa se poarte ca un om normal si in situatii care nu-i ofera nimic deosebit...reusind sa se simta bine, atat el cat si cei din jurul sau... si cred ca asta spune multe !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 02 Feb 2008, 11:55

un singur cirlig cu fir nu e nesportiv decit in locuri tinta(ex.rezervatii)sau la specii tinta(ex:in romania la salmonide cu naturale)asa ca va rog eu nu mai bateti cimpii :evil:

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 02 Feb 2008, 13:39

asta era doar parerea mea ... :roll:

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 02 Feb 2008, 13:57

Va asigur ca omul este de o sportivitate, decenta si caracter iesite din comun. Arapaima a fost eliberat. Sunt 100% convins ca daca ar fi putut, Jeremy ar fi prins pestele la lanseta. In Delta, cu mana lui, a taiat setcile pe care le prindeam in elicea motorului... Si o facea cu placere. Nu cred ca a folosit in viata lui metode neortodoxe de pescuit. Este diferenta intre metode neortodoxe si metode impuse de situatie.

Daca as putea, as scana toata cartea lui ca sa vedeti ce si cum a pescuit, ce a mancat, cum a suferit de malarie in Amazon, ce Mahseer si Goliath xxx a prins, cum a transpus experientele in cuvinte. Eu sunt mandru ca am avut ocazia sa-l cunosc.

Niste poze din Amazon, pescuind sportiv.

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 02 Feb 2008, 14:19

acesta e adevarul. si mie jeremy mi-a facut impresia unui om de-o calitate deosebita. revad oricand cu placere filmarile cu el. daca toti pescarii de la noi ar fi macar pe jumatate atat de dedicati naturii si pescuitului, ca sport, cu totul alta ar fi fost situatia pe apele noastre.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 02 Feb 2008, 15:16

si mie mi-au placut f. mult filmele lui Jeremy, cred ca e un om deosebit. in special episodul arapaima a fost foarte tare!

Striper, mai zi-ne despre cartea aia ce si cum, suntem curiosi. :)
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 03 Feb 2008, 20:11

Despre carte ar fi putine de zis - cititi-o. Dar este mai greu... :?

Are 328 de pagini si se cheama Somewhere down the crazy river - Journeys in search of giant xxx.

Scurta descriere - The story of the rediscovery of the Indian Mahseer and the goliath tigerfish of the Congo.

Poze gasiti pe net cu amandoi pestii, sunt destul de rar cautati, sunt destul de rari. Pe Jeremy il pasiona pescuitul pestilor giganti - de aici si Arapaima si Silurus Glanis.

In carte sunt doua parti, una in India si una in Congo. Fiecare cu intamplarile, experientele si capturile sale. O sa pun un fragment la intamplare scris de Paul Boote:

I was gone a few minutes. On my return, an unshaven bleary-eyed Jeremy muttered something about goliath and waved me in the direction of a newly formed crowd. I found Martin wielding a compact camera in the thick of it. Then I saw the xxx and became very excited. Goliath all right: a short 54 inches in lenght but of massive depth and girth - 120 pounds certainly, possibly more. Martin told me the man who had brought it in had told him they caught bigger ones. The xxx lay, battered and bloodied, in an enamel bowl; it deserved better. Bill's words intruded again: his second-hand (and, I had thought, apocryphal) story of the Malebo Pool Monster. One of Brazzaville's long-standing foreign residents had told him of the legend of a xxx weighing over 100 kilos, an ancient ironclad with teeth gnawed down to carious stumps and jaws festooned with lost hooks and traces: the River Congo's Moby Dick. I could believe it now, just as we were going home...

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 04 Feb 2008, 17:33

Am avut ocazia,cu ani in urma,atunci cand Jeremy a vizitat Romania,sa-l cunosc personal si sa pescuiesc alaturi de el si de Striper.Intr-adevar un om deosebit si un pescar de exceptie,nu doar un simplu jurnalist.Cu o lanseta imprumutata de la noi,a pescuit biban in mijlocul Bucurestiului pe Dambovita,iar cele cateva ore petrecute alaturi de el au fost o placere.Personal,i-as fi ascultat povestirile, non-stop,pentru ca sincer,chiar are multe d spus.Pastrez fotografiile cu el in speranta ca o sa-l mai revad in Romania.Tot respectul pentru Vali(Striper)care a reusit sa-l aduca in tara noastra si sa-l insoteasca in cautarea somnilor din Delta.Pentru cei care nu stiu,atunci cand l-a invitat in Romania pe Jeremy,Vali avea 21 de ani si personal apreciez aceasta performanta ce nu a fost reusita de alte persoane.

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 04 Feb 2008, 18:17

Mersi batrane de suport :) Jeremy a filmat si partea a doua de la Jungle Hooks in India, in cautarea pestelui Mahseer. Abia astept sa vad si eu serialul la Discovery. Poate partea a treia se va numi Jungle Hooks - In search if giant danubian catfish Cine stie... poate ne face o surpriza.

In caz ca sunt doritori, experti intr-ale pescuitului la somn, poate facem ceva frumos pentru tara asta si-l chemam pe om sa faca un documentar despre domnul Glanis in Romania. La cum ne arata lumea cu degetul in lume, nu ne-ar strica. Asta a fost si dorinta mea initiala din 2003 - sa fac cunoscuta lumii o parte din frumusetea pe care o ascundem. Poate reusesc acum, si cu putin ajutor de la altii mai cunoscatori si mai cu vechime.

Imagine

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 04 Feb 2008, 19:24

...ti-a luat ceva sa scrii...
:respekt:

frumos

Scrie răspuns