Un englez de la Discovery in Delta, dupa somn

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 01 Feb 2008, 20:25

Striper scrie:Eh, eu imi aduc bine aminte ca l-a intepat si adus pana la mal singur, apoi pe mal, a fost ajutat de Manuel, cel care l-a dus acolo. Asta este pestele in discutie :respekt:

Imagine
eu personal sa fi fost in locul lui nu as fi recurs la metode neortodoxe de a captura pestele .

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 01 Feb 2008, 20:33

metodele neortodoxe nu sunt neaparat si rele..dar am vazut si eu emisiunea, si localnicii i-au aratat balta ramasa dupa retragerea apelor , si in ea monstrul care rapea, precum avatul pe colo colo...
l-a prins la bucata de peste...cam de 3-400g bucatica.
plus ca localnicii i-au pus conditie sa captureze pestele in mod traditional, bastinos...
asta e!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 01 Feb 2008, 20:38

sa tragi un peste cu o sfoara afara nu se compara cu senzatia unui asemenea peste intr-un bat , momentul in care ataca ....pfuai , metoda care a folosit-o spune ca ar face orice numa sa prinda pestele , adica tu daca vezi avatul ca rapeste la suprafata si nu trage la nici o momeala pui repede triple si greblezi ? banuiesc ca nu... sa nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu omul dar METODA... :shock:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 01 Feb 2008, 20:44

Tizule am vazut emisiunea...vreo 2 episoade nu a prins nimic,..parca un arapaima mic 15kg ...
iar localnicii , au spus ca-l duc intr-un loc unde era un/o arapaima mare ...dar cu o conditie: sa pescuiasca la metoda traditionala!
el vroia sa dea cu lanseta...dar asa s-a inteles cu oamenii...Nu cu lanseta!
Asa ca a ramas sa faca cum au zis localnicii, care oricum l-au oprit sa-l pape
era o balta ramasa dupa retragerea apelor...nu cred ca avea mai mult de 150-200m diametru.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 01 Feb 2008, 20:48

ovidiu scrie:Tizule am vazut emisiunea...vreo 2 episoade nu a prins nimic,..parca un arapaima mic 15kg ...
iar localnicii , au spus ca-l duc intr-un loc unde era un/o arapaima mare ...dar cu o conditie: sa pescuiasca la metoda traditionala!
el vroia sa dea cu lanseta...dar asa s-a inteles cu oamenii...Nu cu lanseta!
Asa ca a ramas sa faca cum au zis localnicii, care oricum l-au oprit sa-l pape
era o balta ramasa dupa retragerea apelor...nu cred ca avea mai mult de 150-200m diametru.
:o si eu am vazut-o dar no fiind o emisiune dedicata pescarilor sportivi tind sa cred ca a fost un motiv sa se ascunda sau asa sunt eu mai banuitor ... :D

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 01 Feb 2008, 20:50

asa o fi...oricum in baltoaca aia il scotea si cu UL! :D
a fost ceva inedit...mi-a placut mult mai mult omul cand a prins vreo 2 tiger-xxx...de faceau voblerul praf la orice atac, iar daca nu-l intepai...pa vobleru!!!! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 01 Feb 2008, 20:51

ovidiu scrie:asa o fi...oricum in baltoaca aia il scotea si cu UL! :D
a fost ceva inedit...mi-a placut mult mai mult omul cand a prins vreo 2 tiger-xxx...de faceau voblerul praf la orice atac, iar daca nu-l intepai...pa vobleru!!!! :D
daa cu un UL si un mono de 0.12 se juca numa cu el , eu daca as avea o asemenea ocazia nici nu stiu ce as fi ales ca bat+mul+fir in orice caz ... :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 01 Feb 2008, 22:06

ovidiu nu vi rau mah fratziorule, daca asa este modul traditional la ei de pescuit, nu ai ce face, si oricum, am vazut si eu emisiunea:P tot respectul pt Striper si pt Nea englezu :respekt:

Vijelie, frate nu mergi si tu pe colo??? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 01 Feb 2008, 22:15

OvidiuRus scrie:eu personal sa fi fost in locul lui nu as fi recurs la metode neortodoxe de a captura pestele .
Iti doresc sa ajungi in locul lui si sa ne imparasesti din proprie experienta metode ortodoxe de prins arapaima. Pe bune.
OvidiuRus scrie:sa tragi un peste cu o sfoara afara nu se compara cu senzatia unui asemenea peste intr-un bat , momentul in care ataca ....pfuai , metoda care a folosit-o spune ca ar face orice numa sa prinda pestele , adica tu daca vezi avatul ca rapeste la suprafata si nu trage la nici o momeala pui repede triple si greblezi ? banuiesc ca nu... sa nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu omul dar METODA... :shock:
Ovidiu, nici eu nu am nimic cu tine, dar gresesti.
Am vazut si eu emisiunea, din ce imi amintesc a prins pestele cu momeala cu firul tinut in mana, fara lanseta, fara mulineta. Crede-ma pe cuvant, e muuult mai greu asa, fara frana mulinetei, fara elasticitatea lansetei, etc. Comparatia cu grebla e total nepotrivita.

@Striper
Respecte, asteptam episodul doi :D

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 02 Feb 2008, 08:52

corect, Tavi. Asta ma gandeam si eu sa punctez. Modul in care a prins arapaima , nu este considerat nesportiv acolo, asa ca discutiile pe tema asta nu-si au rostul.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Scrie răspuns