totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
naka66
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 08 Iun 2010, 17:36
Localitate: granada(spania)fetesti(romania)
Contact:

Mesaj de naka66 » 05 Sep 2011, 09:18

naka66 scrie:].... pe Alionte nu cred ca s a mai schimbat nimic in bine ci doar in rau ca mai toate baltile de la noi .....
Mai rau decat atat , dar fara a fi vina cuiva anume de data asta , a fost cota . La cota 0 sau si mai rau , pe minus , Aliontele aproape nu mai curge . Daca ar mai fi avut ceva peste .... l-au "topit" braconierii .[/quote]
cotele numai sunt cele stiute.numai curge demult banuiesc ca s au depus ceva aluviuni in amonte ceea ce face sa devina balta mult mai repede.la cota la care altadata doar se oprise din curs sau curgea f incet anul acesta apa deja fierbea fara oxigen.scuze de off topic:D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 05 Sep 2011, 09:36

Am gresit cand am spus ca am pescuit pe Pardina(este plin de vegetatie). De fapt a fost Visina dar cred ca eram cam obosit si nu am verificat textul. Pe Razboinita(initial am scris Olguta) apa este mai tulbure decat acum 3 saptamani. La adancime,pe Stipoc,am pacalit cateva cumetre.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 11 Sep 2011, 21:28

A 8 a iesire. N-am avut de lucru si m-am dus cu niste amici care nu au nici o legatura cu pescuitul. Am pierdut 2 zile cu plimbari,birdwatching,fotografii si cu tot felul de lucruri care m-au adus in pragul disperarii. Desi am aflat unde se prinde stiuca, am preferat o incredibila partida la avat. Am apucat sa dau la stiuca vineri dimineata cam 3 ore. Apa este in scadere accelerata(azi noapte a scazut 5 cm).Barca mea ,ca sa ajunga la ponton sta jumatate pe uscat. Sunt multe zone unde accesul nu mai este posibil. Apa continua sa fie tulbure pe canale. Lopatna,Eracle,Olguta,Sontea,Vacaru,Catavaia (partial),Razboinita(partial).Canalele din fosta orezarie(nici nu a apucat sa devina vreodata)sunt in parte impracticabile.Surpriza a venit de la Garla lui Iacob (Visina ) care era limpede. Intrarea pe Radacinos (dinspre Eracle) devine tot mai greoaie. Canalul care vine dinspre Visina direct la Mila 23 nu mai exista.Este ascuns sub un strat foarte gros de vegetatie. Vineri seara a inceput brusc o furtuna puternica care nu a tinut mult dar a doborat multi copaci,care la randul lor au obturat sau blocat canale. Canalul de centura,principalul drum de acces de la Gorgova spre Sontea si Mila 23 era dimineata blocat .
Se prinde bine caras si ciortan (din pacate) iar cei mai dibaci prind crapi mari cu toata apa tulbure. Putina lume a indraznit sa-si puna cortul in afara zonelor de campare indicate. Am inteles ca amenzile au fost substantiale.Cu toate astea gramezile de gunoaie continua sa zgarie privirea.

pastravar
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 27 Dec 2005, 11:16

Mesaj de pastravar » 11 Sep 2011, 21:55

Deltaic,vreau si eu sa merg prima oara la mila 23 in oct. te rog mult ai putea sa ma suni la 0726210033 pt niste lamuriri? fac cinste. multumesc foarte mult. fir intins!

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 11 Sep 2011, 22:55

Deltaic, multumim de noutati. Proaste vesti despre asa apa scazuta. Cum in urmatoarea perioada nu se prea anunta ploi, probabil apa scade in continuare. Despre somni ai mai aflat ceva noutati? se prinde ceva? Si inca ceva: In afara de Cristal Vibe, care nu se mai gasesc ( prietenii tai stiu de ce :D) la ce mai merge avatul imbracat?
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 11 Sep 2011, 23:02

Salmo Butcher revopsit.

vwpassat
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 05 Mai 2011, 18:04

Mesaj de vwpassat » 11 Sep 2011, 23:05

crap intre 4 si 11 kg la bile pe Sulina la mila 16 pana vineri de atuni nimic!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 11 Sep 2011, 23:11

" Masacru" pe Lopatna si Cernovca (la crapi,bineinteles).

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 12 Sep 2011, 22:14

Adrian SB scrie: Si inca ceva: In afara de Cristal Vibe, care nu se mai gasesc ( prietenii tai stiu de ce :D) la ce mai merge avatul imbracat?
Cand e-n "foame" si-are zile bune se repede la ..... jig alb cu elastice matisate de gulerul jigului .

Mai exact .... un hibrid intre jig si spinnerbait . Personal am luat snop de elastice dintr-o coarda elastica pentru bagaje , tronson de 12 cm , le-am indepartat partea textila , am ramas cu elasticele pe care le-am matisat cu ajutorul unei ate rosii pe gulerul jigului ( intre bila si contra ) . Cel mai eficient am prins pe "stop" . Dar nu afirm aici ca-i modalitatea cea mai recomandata . Asa s-a intamplat in ziua aia !

Vorbind despre .... ziua aia , .... ei bine , a fost una dintre zilele in care mi-a fost mie rusine de cat am putut sa prind . La confluenta Dunarii Vechi cu Eracle , prindeam avat intre 1,5 si 3 kile "din orice pozitie " ! Cu aiureala asta de ..... " jig bait " manufacturata . Peste trei saptamani , insa , .... n-a ma- fost asa . In acelasi loc , la aceeasi ora a facut legea Salmo Thrill 9 cm ( nu mai aveam Cristal Vibe . ..... Prietenii stiu de ce ! :lol: )

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 12 Sep 2011, 22:44

Adrian SB scrie:Deltaic, multumim de noutati. Proaste vesti despre asa apa scazuta. Cum in urmatoarea perioada nu se prea anunta ploi, probabil apa scade in continuare. Despre somni ai mai aflat ceva noutati? se prinde ceva? Si inca ceva: In afara de Cristal Vibe, care nu se mai gasesc ( prietenii tai stiu de ce :D) la ce mai merge avatul imbracat?
Parerea mea este ca avatii mai imbracati nu prea se prind la suprafata, nici macar pe Crystal Vibe, pt ca voblerul ala lucreaza mai bine la viteze normale spre rapide...in plus de asta nu spurci bunatate de Crystal Vibe, in special de 9cm pe avati, fie ei si mai imbracati :D :D :D :D

Eu cel mai bine, am prins avati mari pe Kastmaster mari, aprope tarate pe fund sau, mai nou, la voblere deeprunner, ambele mulinate fooooarte incet...asta a fost cel mai mare din ultimele saptamani...click pe poza pt marire...

Imagine

Imagine

Scrie răspuns