totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 22 Aug 2011, 16:05

>Matei Claudiu< Nu era trafic intens in zona? mai ales in week-end?Pe la inceputul lui octombrie planificasem o iesire pe Holbina,zona libera si incinta. Cum apa este in scadere,daca o tine asa,probabilitatea limpezirii este foarte mare. Vom afla in timp util situatia zonei. Se prinde ceva stiuca in zona mentionata de" modigliani" si in plus in zona Fortuna (stire calda).

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 22 Aug 2011, 21:30

Si cand am fost ultima oara ( acum 10 zile ) , dupa multe si multe cautari am dat de dintoasa pe Stipoc .

Dar asa se intampla , faci ,, filmul " partidei abia ajuns acasa . Logica spune , avand in vedere apa - cacao cu lapte - ca acolo ar fi trebuit cautata , pe Stipoc ( limpede si ,, negru " ) , intreg sejurul . Ne-am dus in locuri consacrate ca tinand stiuca . Firesc ar fi fost sa ne oprim doar la ape ,, negre " .

Asta e . D-aia-i pescuitul frumos . Nici la final de partida / sejur nu se poate numi ca suntem in pauza . Ne intoarcem la ale noastre dar suntem cu mintea ACOLO ! :lol:

Iata ca , odata ce apa se limpezeste , cumatra reapare . Nu-s povesti , nu-s zvonuri . Amici la pescuit in Mila 23 , e adevarat , dupa doua zile de cautare , au dat de ea . Si cica au facut ,, serviciu " frumusel .

S i, ..... Deltaic , ..... la ,, fuste galbene " ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 23 Aug 2011, 20:22

Au trecut deja 10 zile ?!...o vesnicie! Nu stiu cum fac dar saptamana viitoate trebuie sa vizitez delta. Am doar 27 de zile de delta(pana acum) cea ce este foarte putin. De prins se prinde, conteaza "viclenia" fiecaruia. Nu ma refer doar la stiuca. Ti minte "modigliani" ca am cautat stiuca desi stiam cu precizie unde este. Am pastrat cei mai bun la sfarsit. Puteam sa mergem din prima pe Razboinita si sa tocam marunt zona...dar nu in asta consta satisfactia maxima. Repet,cand sunt zile in care se prinde peste cu nemiluita nu prea stau in zona.Caut locuri nepescuite de ceva vreme sau locuri noi. Prin delta am inteles ca nu mai calci pana prin octombrie daca situatia nu se schimba major.Eu nu am ce face,sunt dependent.Si nu uita, am o restanta la "Shultz"(legendarul crap al deltei)pe care nu am reusit sa-l scot acum 3 ani dupa un drill epuizant.Pe la sfarsitul lui octombrie ma duc dupa el (este razboiul personal). Foarte probabil in octombrie voi sta in delta 14 zile cumulate.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 23 Aug 2011, 22:10

deltaic scrie: Ti minte "modigliani" ca am cautat stiuca desi stiam cu precizie unde este. Am pastrat cei mai bun la sfarsit.
Pai asta ma scoate din sarite ! :lol: :lol: :lol: A fost un soi de masochism ce-am facut noi . Si , vb ta , am pastrat "desertul" pentru ultima zi . Ca dracu' , STIAM ca acolo dam de ea !!!!!

Personal mi-e greu sa spun daca am facut bine sau rau . Cert e faptul ca poate meritam trei zile pline pe "modelu' " ultimei .

In sfarsit . Asta e . PROMIT ca fac tot posibilul sa te insotesc la urmatoarea iesire . Am un spinnerbait lasat in grija unei cumetre de pe Stipoc . Tre' sa mi-l recuperez . :lol: :lol: :lol:

Vorbim la tel ......

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 04 Sep 2011, 23:09

Stateam aseara la o bere cu un bun amic si ne gandeam unde sa mergem la pescuit azi(duminica).Am facut o trecere in revista a variantelor,din care nu a lipsit Nejlovul,Argesul,Dunarea in zona Calarasi sau Giurgiu,chiar Alionte a intrat in discutie.In afara de clean eu nu pot pescui altceva,tot arsenalul meu fiind inprastiat prin delta,pe la prietenii unde stau. Verdictul acceptat a fost sec si dur:mergem in delta la Mila 23 sa vedem ce fetze fac lipovenii,amicii nostrii,sa-mi pregatesc iesirea de joi si chiar sa pescuim.
Ora 03.50 plecam ;07.15-Nufarul-barca la apa,motor fixat,bagaje(aproape inexistente);9.40-Mila 23,am prins pe traseu toate vapoarele si salupele posibile. Cand amicii din Mila s-au trezit cu noi in curte si le-am vazut fetele,tot efortul a meritat. Cand au auzit ca plecam la Bucuresti in 5 ore stupefactia a atins paroxismul. 10.30-cand si-au mai revenit, imediat ne-am mobilizat si am inceput echiparea barcii de pescuit:motor,ghionder,ancore,in fine toate acareturile, mai putin motorul electric la care am renuntat(oricum nu aveam bateria incarcata la maxim). 11.30- 14.30 Stipoc si Pardina,ba chiar am prins niste stiuci si marlite. 15.15-Mila 23,ciorba de cocos,plachie,mutat putinele bagaje in Zodiac,Nufarul,Tulcea si cu 2 ore in urma(21.50)acasa.
In urma cu 10-12 ani iesirile de genul asta devenisera obisnuinta.Primeam un telefon in care aflam pe unde se prinde peste si declansam nebunia.
In delta apa continua sa fie tulbure,parca totusi s-a mai limpezit putin,cota este scazuta si nu am mai vazut corturi montate peste tot.Nu am avut timp de studiu dar poate la sfarsitul saptamanii sa descriu situatia mai exact.
Asta a fost a 7 a iesire,sper ca nu ma-nsel.

naka66
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 08 Iun 2010, 17:36
Localitate: granada(spania)fetesti(romania)
Contact:

Mesaj de naka66 » 04 Sep 2011, 23:24

bine ca ati evitat Alionte:D

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 04 Sep 2011, 23:28

>naka66< oricum eu mergeam degeaba fiindca nu am nici o alta undita sau lanseta acasa in afara de un UL. Care-i treaba cu Alionte ? nu am mai fost de 7 ani in zona.

naka66
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 08 Iun 2010, 17:36
Localitate: granada(spania)fetesti(romania)
Contact:

Mesaj de naka66 » 04 Sep 2011, 23:34

Daca nu ai mai fost de 7 ani erai tare dezamagit daca ajungeai:(Daca pana acum 2-3 ani mai se puteau face partide frumoase in ultimii ani sa exagerat cu braconatul inclusiv excesiv la curent.Acum apa este foarte scazuta neoxigenata si plina de buruian.Sanse de a prinde peste 0.Nici eu nu am mai fost de vreo luna dar nu cred ca s a mai schimbat nimic in bine ci doar in rau ca mai toate baltile de la noi:(Acelasi lucru il pot spune si despre Benturi locuri de care ar trebui sa se bucure doar pescarii sportivi si animalele salbatice fiind declarate rezervatie cu regim special sunt super braconate pana la ultimul carasel si nu stiu unde este sau ce face Politia de frontiera padurarii din zona etc:(mare pacat mare!!!!!!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 04 Sep 2011, 23:41

Devenise o traditie ca cel putin pe 1 dec. in fiecare an sa mergem in zona. Sunt dezamagit de ce aflu !

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 05 Sep 2011, 05:58

deltaic scrie:......
Ora 03.50 plecam ;07.15-Nufarul-barca la apa,motor fixat,bagaje(aproape inexistente);9.40-Mila 23,am prins pe traseu toate vapoarele si salupele posibile. Cand amicii din Mila s-au trezit cu noi in curte si le-am vazut fetele,tot efortul a meritat. Cand au auzit ca plecam la Bucuresti in 5 ore stupefactia a atins paroxismul......
..... Iar eu am cazut cu scaunu' !! :shock:
naka66 scrie:.... pe Alionte nu cred ca s a mai schimbat nimic in bine ci doar in rau ca mai toate baltile de la noi .....
Mai rau decat atat , dar fara a fi vina cuiva anume de data asta , a fost cota . La cota 0 sau si mai rau , pe minus , Aliontele aproape nu mai curge . Daca ar mai fi avut ceva peste .... l-au "topit" braconierii .

Scrie răspuns