totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: totul despre Delta

Mesaj de adiwolf » 16 Oct 2021, 11:29

super!
unde ati campat?
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 16 Oct 2021, 20:32

Adiwolf, pana anul trecut am campat in multe pensiuni din Delta. Fara sa epatez ori sa pozez in ipocrit sau fatarnic, marturisesc faptul ca mi-a ajuns sa fiu tratat, pe banii mei, in mod nepotrivit … parafrazez: “sunt prea sarac sa mai stau in conditii proaste”!
De cand a reaparut pata aceasta alba in Delta, pot spune ca pescuitul a redevenit o placere.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 16 Oct 2021, 20:58

nik,iti multumim ca ne tii la curent cu ce e acolo,si ma bucur ca in sfarsit se vad ceva semne bune acolo,luand in calcul ce s-a intamplat anul trecut.O seara buna sa ai si cat mai multe iesiri !

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 16 Oct 2021, 21:06

Multumesc frumos, Albert!
Pe 26 voi reveni in Delta. Am sa incerc sa relatez in timp real, in lumina motivarii lui Deltaic, experienta avuta!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 26 Oct 2021, 07:01

>>> De la ultima postare , am mai fost in delta de doua ori . O iesire a fost la Sf.Gheorghe 4 zile si alte 4 pe bratul Babina , la cort . A doua a fost tot la cort , pe bratul Tataru , 5 zile . Cum a trecut mult timp de la partidele de pescuit mentionate si nu m-am mobilizat sa scriu cate ceva , acum este prea tarziu . Maine plec spre Mila 23 si sper sa am inspiratia si dispozitia , ca la intoarcere , sa descriu escapada .
O perioada destul de lunga , m-am concentrat pe zona Sf. Gheorghe (8 iesiri din 18 intr-un an si jumatate) si candva voi face o descriere a zonei de pescuit de acolo si voi prezenta concluziile mele . Pana atunci a doresc – FIR INTINS !

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 02 Noi 2021, 09:48

>>> Delta 28 – 31 octombrie , zona Mila 23 . Cote ceatal Sf. Gh. , sosire 84-6 , plecare 72+1 . Am intalnit pe unele lacuri si mai ales pe japse un nivel al apei chiar si de 30 cm. Pe canalul de legatura dintre Baclanesti si Razboinita trebuie mers cu grija , sunt cateva trunchiuri de pomi submerse . Canal Razboinita , spre Stipoc , ok . Lacul Dedova este greu accesibil . Consider ca iesirea a fost reusita , fara capturi memorabile (cea mai mare stiuca 78 cm ) am avut activitate destul de intensa . Peisajul deltaic in perioada asta este superb , ceva ceata dimineata si destul de racoare . Am pescuit pe Larchina , Polidionca , Dolhea , Vastosnea , Balbera , Sfistofca , Matita , Babina , Dedova , Lacul Dracului , Razboinita , Baclanesti si japsele din zonele mentionate . Cele mai bune rezultate le-am avut in apa de cca. 40 cm , usor “ciupita”. Atacuri la topwatere cu val in fata , cum demult nu am mai avut . Desi este ultima mea optiune in privinta nalucilor , trebuie sa recunosc ca au mers si vreo doua modele de lingurite , in zonele mai adanci cu smocuri de vegetatie razlete . Urmatoarea escapada , 11- 14 noiembrie .
>> Desi este zona mea de suflet si oricand mergeam cu placere , am ajuns la concluzia ca-mi cam irosesc timpul pe acolo . Este vorba de Sfantul Gheorghe . Cine indrageste marea si locuri cat de cat salbatice (asta era odata) , mai ales iesiri in familie , vara , poate opta pentru destinatia asta . Zona este sensibil mai scumpa decat restul deltei , preturile la cazare mai ales vara sunt exagerate si aici vorbesc de cazare la localnici nu la pensiuni , acolo posibil sa fie si mai scump . Magazinele au preturi mai mari decat in alte sate din delta . Multi prieteni care au fost vara au ajuns la concluzia ca pe litoralul altor tari ieseau cu cheltuielile la jumatate . Din punct de vedere al pescuitului , de spinning vorbind , dupa parerea mea este cea mai slaba zona (comparative cu restul deltei). Spre marile lacuri , de exemplu , faci cu barca cam 45 de minute fata de 20 daca vii dinspre Sulina sau Caraorman. Pe partea vis-a vis de sat o mare parte a deltei este zona protejata si nu se poate pescui . Sunt cateva canale care sunt circulate (de regula cu viteza) , destul de inguste si pline de vegetatie o mare parte a anului . Pe brat sunt ceva zone bune mai ales la salau dar sunt circulate si arhistiute . Am prieteni in sat si am un statut privilegiat dar chiar si asa voi merge foarte rar acolo . O localitate amplasata excelent , din punct de vedere al accesului la locuri de pescuit , este Crisan , pacat de vanzoleala aproape neintrerupta de ambarcatiuni . Decate ori am stat acolo am avut barca lovita .
Parerea despre Sf.Gh. este strict personala si mi-am format-o in urma discutiilor cu alti prieteni pescari sau vizitatori , de-a lungul timpului .

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 14 Noi 2021, 07:39

Liviu
De pe 19 si pana incep plasele pe bucle sunt pe apa. Poate ne mai vedem si noi. Da un semn
www.wilddanube.ro

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 14 Noi 2021, 21:22

Cristi , este mare bucurie pentru mine sa ne intalnim , chiar si in mediul virtual, deocamdata… M-am tot gandit la tine si chiar as vrea sa ciocnim un pahar.
Zilele astea am fost in zona Letea , cu treaba . Am pescuit ieri pe Merheiul mic , ceva stiuca , naluci…, putini le au in trusa …
Avat pe Sulina.
Daca totul este ok , ar trebui sa ajung in delta pe 5 decembrie (am o iesire [a doua in Retezat ] saptamana viitoare) , zona Mila 23 , te sun si poate ne vedem . Iti urez toate cele bune !

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 25 Dec 2021, 12:13

>>> Peisajul deltaic hivernal este aparte . Lacurile inghetate si natura impietrita de frig creeaza imagini inedite , pe care putini dintre pescarii care strabateau pana acum cateva luni canalele intortocheate ale deltei , le puteau banui . Frigul este patrunzator , vinul fierbinte , malasolca delicioasa , lijanca imbie la odihna . Delta are farmecul ei si iarna , sarbatorile la lipoveni si haholi sunt pe stil vechi si incep cand ale noaste se termina . Praznice de pomina vor urma .
Final de sezon , un an bunicel din punctul meu de vedere si astept cu nerabdare o noua escapada deltaica . Acum nu-mi ramane decat sa va urez SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI !

Scrie răspuns