totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 01 Mai 2021, 06:32

Ce se aude acolo,anul acesta tot ca si anul trecut sau mai bine ?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 28 Iul 2021, 08:24

>>> Caldura mare si avati . O escapada neplanificata , ca toate cele de anul asta , solitara , dar destul de reusita (raportata la conditiile date). Intervalul de pescuit ora 6 – maxim 11 dimineata si sporadic de la 18 pana la lasarea intunericului . Caldura de peste zi era , cel putin pentru mine , greu de suportat . Putina lume la pescuit si in general putini turisti prin delta ( comparativ cu anul trecut). Am pescuit pe Olguta , Sontea , Fortuna si zonele adiacente , Baclanesti , Radacinos (din Fortuna) , Dunarea Veche , Taraschina (unde cu greu se mai poate intra ) , canal Mila 35 , zona Nordica , Catavaia si Stipoc . Majoritatea canalelor erau destul de tulburi , cred ca o contributie o au si “Corsarele” care trec cu mare viteza . De exemplu , pescuiam pe canalul Fortuna 2 , cand pe la ora 10 au inceput sa apara barcile cu turisti . Unele barci au redus viteza cand m-au vazut , altele nu . Cert este ca dupa o ora si vreo 14 barci trecute , canalul , care initial era semi-limpede a devenit pamantiu si s-a umplut de vegetatie submersa smulsa . Lacul Fortuna dupa o zi de vanzoleala era plin de vegetatie plutitoare . Canalul de centura are malurile puternic erodate si au mai cazut niste pomi in apa ingreunand accesul . Sincer , nu prea vad cu se poate rezolva aceasta noua problema aparuta in delta .
Am avut doua dimineti pline de avati , bibanoi si marlite am prins in fiecare zi .
Urmatoarea iesire va fi sapatamana viitoare in zona Sf. Gheorghe .

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 01 Sep 2021, 12:54

Dupa aproximativ 2-3 luni de pauza/forum-am reusit sa ma loghez pe cont,si brusc aici am intrat )
Deltaic,mai esti cu noi ))

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 04 Sep 2021, 08:06

albert.C scrie:
01 Sep 2021, 12:54
Dupa aproximativ 2-3 luni de pauza/forum-am reusit sa ma loghez pe cont,si brusc aici am intrat )
Deltaic,mai esti cu noi ))
Mai sunt , inca ....
Acum m-am intors de pe melea , sunt in Sf. Gheroghe de o saptamana .

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 06 Sep 2021, 19:34

deltaic scrie:
04 Sep 2021, 08:06
albert.C scrie:
01 Sep 2021, 12:54
Dupa aproximativ 2-3 luni de pauza/forum-am reusit sa ma loghez pe cont,si brusc aici am intrat )
Deltaic,mai esti cu noi ))
Mai sunt , inca ....
Acum m-am intors de pe melea , sunt in Sf. Gheroghe de o saptamana .
Si cum e ? :lol:

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: totul despre Delta

Mesaj de Adrian SB » 20 Sep 2021, 22:14

Deltaic, eroul Deltei si al forumului.
De ani de zile, cel mai competent și atent analist al deltei.
Stima și mulțumiri!
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 14 Oct 2021, 08:13

Ce mai e nou😋🙏

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16026
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 14 Oct 2021, 08:18

albert,daca tu o sa mergi in Delta doar atunci cand sunt aliniate astrele....ai de asteptat :D

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 14 Oct 2021, 11:47

:)) ma tot uit in horoscop dar nu zice nimic
din pacate am nu mai putin de 750 km pana acolo,si la ce trafic este imi trebuie concediu de 2 zile numai un drum dus-intors....
acum lasand gluma o sa merg la Cupa Uzlina 05,11 si sa stiu daca imi iau si lansetele :)

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 15 Oct 2021, 23:11

Revin dupa o perioada de absenteism in ale relatarilor, dar si in ale pescuitului.
Succint: perioada 4-7 octombrie a.c. Lacurile vizate: Bogdaproste, Trei Iezare, Puiu, Puiulet, Rosu, Lumina.
1. Ziua intai: am lasat peridocul la Murighiol si in drum spre campare, am aterizat pe Isac! Lume luminata, de prin tara adunata! In jur de 3-4 escadrile de luptatori cu … lanseta strecurau apele maroniu-verzui ale batranei Isacova!
Ne-am lasat si noi ademeniti de pohta cu care aruncau vanjosii artileristi, gramaditi cate trei, patru sau cinci in cocpiturile incarcate de ani ale plasmelor sau spaturilor.
Rezultat: 7-8 bucati, marle si … cumetre trimise la origini!
2. Ziua a doua: plecat cu noapte-n cap pe Puiulet. Soare, vant, valuri mari, apa maroniu-verzuie… cateva marlite ne-au intampinat, rugandu-ne sa trecem dincolo… Doamne feri! Nuuuu… acolo, ci in Lumina, la suratele lor mai imbracate! Am strecurat si noi apa, alaturi de companionii din cele 11-12 “vase”, spun vase pentru ca aveau in coada niste moristi de peste 100 de carlani!!! Suparati peste masura … pe nesansa acordata de cristalinul golf al Luminii, ne-am intors in Puiulet, unde ne-am lins arsurile pricinuite de Lumina puternica.
Rezultat: marle multe si cateva sarite de un kil, un kil jumatate.
3. Ziua a treia. Vremea s-a schimbat: nori grei, ploaie marunta, vant… numai buna de stiucarit. Am plecat spre Trei Iezare, incercand si pe Dunarea Veche si pe Bogdaproste, rezultatul fiind … zero.
Am gasit-o, in schimb, in Trei Iezare, nu mare, dar cat sa ne faca sa ne mai dezmortim si sa ne mai piara amaruciunea de pe chipurile brazdate de vantul si ploaia ce nu conteneau!
4. Ziua a patra: ploaie in reprize, vant, valuri mari pe lacuri. Am plecat spre Murighiol, cu gandul sa ne oprim pe Isac! Doar ca socoteala de acasa nu s-a pupat cu aceea de pe lac, fapt care ne-a facut sa inseninam la … bibaneala pe canalul dintre Uzlina si Isac, unde am asistat la un adevat Tezaur Folcloric!
PS: grija mare la intrarea in Marea Bucla! Mergeti cat mai spre jumatate!

Scrie răspuns