totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: totul despre Delta

Mesaj de Zamfi » 20 Oct 2020, 16:44

Delta e cam praf anul acesta...
Radule ce sa zic...distractie placuta !
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 20 Oct 2020, 20:22

"Radu_T" eu am avut activitate pe Sontea lata , lingurita este ultima optiune . Grasani care bat tare si merg pe la 30-50 cm sunt de luat in seama. Asta era acum aprox.9-10 zile . Am ochit un loc , m-am ancorat si am incercat toate variantele pana am reusit sa gasesc ceva pe placul "fetelor".

Naicul78
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Sep 2020, 09:59

Re: totul despre Delta

Mesaj de Naicul78 » 21 Oct 2020, 09:47

16.10 - 17.10 Isac, Uzlina, Oaia mare, Oaie mica, Taranova - 2 marlite. Toata lumea se plange ca anul asta nu a vazut coada stiucii.

AdrianI
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 14 Oct 2010, 07:39
Localitate: Tg Mures

Re: totul despre Delta

Mesaj de AdrianI » 21 Oct 2020, 18:22

15.10-18.10 , Isac, Bogdaproste, Trei Iezere, Dunarea veche, Cuibul cu Lebede, Vatafu, Lumina. Stiuca doar pe Lumina.Am avut o singura zi foarte buna la stiuca cu peste 30 de exemplare in doi. Doar guma a fost castigatoare. Biban foarte bine pe Isac si pe Lumina.A mers doar pe apa piscata , pe apa limpede nimic.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 22 Oct 2020, 11:06

azi o intind spre EA!! Tinta in special salaul, daca e trist ma repliez pe biban/avat. O zi o pastrez pentru stationar la bologneza, imi e dor de niste carasoi negriciosi. Liviule, macar tu ai facut partida aia de crap la pluta de care ziceam? :(
Inteleg ca valul de crestere al ultimei perioada a mai activat rapitorii pe brate si canale mari.
Pe saptamana viitoare voi reveni cu noutatile.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 22 Oct 2020, 11:40

"sosoktm" , ce ma bucur ca ai "prins viata". Nu am facut legendara partida la crap ,astept sa o facem impreuna...
Martea viitoare debuteaza a opta iesire , daca mai esti in zona te caut . Stau in Mila 23 , 4 zile. Urmatoarea iesire a noua , este programata pe 8 nov.
Incontestabil , a fost un an destul de slab in privinta pescuitului , cu toate astea am vazut capturi rezonabile si exemplare chiar mari (la altii). Nu ma refer strict la rapitori , am vazut crapi sariti de 13 kg si carasoi enormi . Cum capturile nu mai reprezinta demult un obiectiv primordial pentru mine , ma bucur in continuare de relaxare si contemplare . Mai am inca 4 iesiri programate . Fire intinse !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 24 Oct 2020, 07:17

Azi 24 m-am intors din Delta,am batut distante lungi insa fara sorti de izbanda:fortuna-ocolitor-sontea-olguta-stipoc-matita-babina-ligheanca-3 iezere-vacaru-mila 23-dunarea veche-baclanesti-sigurele capturi doar ceva bibanei pe oguta-sontea,in rest nu am auzit sa se prinda ceva,am intrebat si pe la pescarii industriali deoarece si toti se plangeau de lipsa ei.Ma bucur pt cei ce au avut partide bune in perioada asta la stiuca,nu stiu cum au reusit.
M-au salvat ultimile zile pe sulina acolo unde am gastit avati si salai fara numar printre care si o stiuca ceva mai imbracata (3 kg).In rest a fost frumos,timp de vara :)

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 26 Oct 2020, 08:47

am revenit:)
Singurele capturi au fost cativa somotei, majoritatea sub limita legala. Zero trasaturi la salau iar stationarul l-am sarit tura asta, avand in vedere ce rezultate triste aveau stationaristii. La cherhana peste putin, dar macar am mai dres busuiocul cu un ceaun de raci si un singer prajit.
Inteleg ca vineri si sambata s-a ciugulit ok stiuca pe lumina dar inteleg si ca erau aproape 100 (da, 100) de barci. Pe unde am fost eu nu prea am vazut la rapitor, insa multi la stationar, dar cu juvelnicele uscate.
Multi inghesuiti la biban, intre isac si uzlina, presupun ca se prindea.

Vlad_TL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 27 Iun 2019, 11:55

Re: totul despre Delta

Mesaj de Vlad_TL » 28 Oct 2020, 14:39

Salutare tuturor, ma bucur ca se posteaza din nou pe acest topic si ma bucur ca cei care se ocupa de site au facut ceva pana la urma cu inregistratul noilor useri. In sfarsit dupa doi ani de la prima tentativa de inregistrare am si eu cont aici :)

Anul acesta am facut 3 iesiri la stiuca in care nici macar nu i-am vazut culoarea.
Prima la sfarsit de iunie in zona Mila 23 - dupa experienta anilor trecuti nu ma asteptam sa nu prindem nici macar o marlita.
Urmatoarea dupa exact o luna (sfarsit de iulie) pe lacul Gorgova - esec total
Ultima pe 24 octombrie (acum cateva zile) pe Isac,Chiril si Lopatna - in Isac erau 40 de barci la prima ora (am zis ca gata: se prinde !) dar nici pomeneala, nu prindea nimeni nimic , am plecat pe la 10 spre Chiril (apa tulbure ca un chirpic la culoare). Biban frumos pe la intersectii de canale si cam atat.
Alta barca a plecat spre Holbina si Oaia...nici macar biban nu au prins.

A patra iesire la stiuca nu cred ca va mai fi...ne reprofilam pe salau si avat :))
Salutare tuturor !

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 03 Noi 2020, 08:28

>>> Nu cred ca este cineva care a fost in delta in perioada asta si nu a aflat unde s-a prins stiuca …
Cota Dunarii a crescut substantial , acum se observa o usoara scadere . Am profitat de crestere si am haladuit prin zone care , pe cota normala sau scazuta , sunt greu de accesat . Am pescuit pe Sontea , Baclanesti , Puiulet , Potcoava (libera), Gorovat , Radacinos si Cruhlic (de Litcov) , Fastic , Dunarea Veche , Razboinita , japse si canale mai greu accesibile din zonele mentionate . Am avut vreo 2 zile in care nu pot spune ca am pescuit , mai mult m-am chinuit sa stabilizez barca si sa dezgat nalucile din stuf sau pomi . Vantul , frigul si ploaia , marunta dar prezenta ,au facut deliciul . Bine ca am fost echipat corespunzator. Am reusit sa mai pierd 2 cicade din temuta “escadra” Evergreen ,care facea legea cu ceva timp in urma , naucind bibani si chiar stiuci . Din 12 mai am 2 .
Una peste alta , nu pot spune ca a fost o iesire reusita . Pe unde s-a aflat ca se prinde stiuca , a fost aglomeratie , biban s-a prins destul ,dar cam marunt . Stationaristii (fara mari pretentii la capturi capitale)cu care am vorbit , erau intr-o oarecare masura ,multumiti .
Pe 9 nov. sunt la Sulina .

Scrie răspuns