totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 17 Sep 2018, 07:26

vesti la cald! We ce a trecut a fost bun atat la pasnic dar si la rapitor. Probabil solunarul+vremea+cota relativ scazuta. Capturi destule, insa nu trofee, ceea ce e oarecum in normalitatea de 2018 a deltei. Zona de pescuit la care ma refer este brat sulina in zona crisan si lacuri/canale limitrofe Ma pregatesc de un crap la pluta, se aude :D ?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 18 Sep 2018, 14:51

sosoktm scrie:
17 Sep 2018, 07:26
Ma pregatesc de un crap la pluta, se aude :D ?
...se aude...! Pe 26.09 , teoretic(sper sa se materializeze , sunt cam prins cu santierele), ar trebui sa fiu prin Crisan cu o "sindicala" de vreo 20 de pescari ( mai mult sau mai putin...). Se va sta pana pe 01.10 , la cort , nu stiu cu exactitate unde .
Se aude ?

Stiri : > bratele continua sa ofere satisfactii la stationar (mai ales)si rapitori .

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 21 Sep 2018, 11:18

mda, intentionez o vizita de lucru, probabil tot la Crisan, dar incepand cu duminica 30, ca nu vreau agitatie, nici macar pe bratele principale :). Vedem mai aproape de ziua Z cum ma misc.

p.s. 20 de "pescari"?!? Cumva imi daul lacrimile pentru ficatul tau :))

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 21 Sep 2018, 14:26

p.s. 20 de "pescari"?!? Cumva imi daul lacrimile pentru ficatul tau :))
[/quote]

Sa stii ca tabara este sub auspiciul abstinentei si puritanismului , cei 15 litri de palinca (de eX.) vor servi exclusiv stiintei si eperimentelor , puse in slujba dezoltarii relatiilor om-natura...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 02 Oct 2018, 17:11

>>> Din punctul meu de vedere , ultima iesire a fost un semiesec . Evenimentul tragic din Mila 23 (s-a scris in ziarele locale din TL/CT) m-a afectat atat emotional cat si …logistic . Am plecat in delta cu prieteni, fara sa am puterea de a trece prin Mila unde , culmea , am o mare parte din echipament , inclusiv barca . Am improvizat cum am putut si mi-a iesit o partida frumusica de pescuit la undita (ca tot pomenea “sosoktm”). Meritul il poarta amicii mei care m-au ajutat , neconditionat , cu cele necesare , de la undita(pe care am configutat-o singur) la momeli si nade . Cativa crapceni si carasoi au mai dres amaru’. Pe o cota scazuta a apei , ma treceau fiorii stiind pe unde merge bine pescuitul la rapitor ,… nimeni dintre cei din grupul meu nu a vrut sa mearga. S-au multumit sa pescuiasca la stationar(si au avut ceva rezultate). Pescuitul din delta , in perioada asta, trebuie adaptat nivelului scazut al apei si aparitiei (poetic vorbind , ca au fost prezente tot timpul) setcilor .Toamna si-a intrat in drepturi si trebuie sa tinem cont si de capriciile ei .
Acu' trebuie sa ma ocup putin si de topicul de gastronomie , situatia tinde sa "scape de sub control"(in sensul bun).

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 03 Oct 2018, 08:44

revin si eu cu noutati, proaspat intors din delta. Ape mici&foarte mici, vanzoleala isterica a turismului de august deja istorie, peste destul de activ. M-am imprietenit de minune cu toate speciile pe care le-am vizat (stiuca/salau/biban) , ba chiar m-am porcit putin si la avati, daca tot erau activi. La stiuci, tiparul clasic, apa buna si iarba potrivita aduceau pesti la barca. Lingura a fost castigatoare la mine, dar majoritatea atacurilor au fost asa....mai in sila. Bibanii...pe vobleras, pe rotativa sau pe jig, dar aia grasii, clar la jig apareau mai des. Salaii...bila si vobler, dar nimic spectaculos, totusi atacuri hotarate. Apa are 17 grade, mai dureaza putin :D
Da, s-a deschis la plasa, o sa fie vai icra ei stiuca atunci cand vor mai creste apele si se mai muta intre ghioluri :(
Am pescuit preponderent bratul sulina si ghiolurile din zona crisan-mila 23. Atentie stiucari insa unde insistati sa intrati, zone intinse din ghioluri aveau apa de max 10-15 cm.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 03 Oct 2018, 14:11

de parca nu se saturasera setcarii de noi,ajung si eu vineri in zona maliuc pt vre-o 5 nopti..poate si mai mult daca iese frumos,apa calda ma nedumereste,in rest cotele astea mici imi plac la nebunie.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 03 Oct 2018, 14:32

da albert,cota buna de...avat,pe bratul Sulina.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 03 Oct 2018, 16:09

adi,eu ma adaptez la orice-am sa insist mult pe sturioni :D
.lasand gluma la o parte,avand in vedere cotele mici,sunt sau nu asa multe plase bagate ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 03 Oct 2018, 19:11

albert,plase(setci)sun puse tot timpul anului.seara tarziu si scoase la prima "geana"de lumina,pana sa apara pescarii sportivi...
referitor la temperatura....inca este crescuta?prostie-s-a prins la inceput de septembrie pe apa mult mai calda foarte bine,inclusiv bucati mari(pentru delta)3,3,5-4kg.
problema este ca se retine foarte mult peste desi exista(teoretic)c&r anul acesta...

Scrie răspuns