totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 11 Iul 2018, 09:40

Nivelul apei crescut , in zonele cu curenti , chiar si slabi , apa tulbure . Pe lacuri sunt zone intinse cu apa limpede si ceva "miscare". Multa lume si-a anulat sejururile speriata de cresterea nivelului apei si de pesta porcina , motive nejustificate , parerea mea.

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_raduus » 11 Iul 2018, 14:15

Un altfel de raspuns asteptam. Toata lumea se sperie ca este apa tulbure dar asta nu se intampla asa de repede pe lacuri dupa parerea mea. Iti multumesc mult pentru raspus, fire intinse.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 31 Aug 2018, 08:56

M-am intors ieri din delta si , cum pescuitul a mers foarte bine (tinand cont de conditiile existente), azi plec din nou pentru un "calup" de inca 5 zile . Nu prea mai am dispozitie sa scriu , am remarcat faptul ca in afara de intrebari direct pe topic sau pe privat , nimeni nu mai contribuie cu informatii , posibil utile si altora . Despre partidele de pescuit de la Sulina si Sf. Gh. ,cum nu am scris cat vestile erau calde , nu mai are rost sa insist .

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 31 Aug 2018, 18:17

fara modestie si altele...hai zii detalii unde ai fost(cu aproximatie :D ) !

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: totul despre Delta

Mesaj de peter76 » 01 Sep 2018, 18:28

Am fost saptamana trecuta la Sulina: concediu cu familia ( mare, plaja, plimbari cu barca + ceva sperante de pescuit ).
Desi initial luasem in calcul cel putin o iesire la stiuca, pe unul dintre lacurile ... mai mult sau mai putin din zona ( Lumina, Rosu, Rosulet ), pana la urma din cauza distantei am renuntat si am cautat variante mai la indemana. ( Ca fapt divers, pretul avansat pentru o zi de pescuit pe Rosu - la o discutie de principiu - a fost de aprox 300 lei ( 100 lei barca + 100 lei barcagiul + aprox 100 lei combustibilul ), insa omul nu era foarte interesat, probabil castiga mai bine din excursii cu barca.
Pana la urma, ca intotdeauna, bibanul a salvat situatia. L-am gasit in partide scurte, de maxim 2 ore dimineata, pe canalul de centura ( in drum spre plaja ), la 1 min de pensiunea la care am fost cazati ( Green Coffe House - recomand 100% celor care vor conditii excelente, niste oameni de nota 10+, apropiere de plaja ... si sunt dispusi sa plateasca un ban in plus pentru asta ).
Cel mai bun loc pentru biban s-a dovedit a fi chiar langa ( sub ) pod. Am prins bibani multi si frumosi, cel mai bine la cicada, dar si la gume sau voblere. Accidental am mai prins avat, stiuca si salau, dar mici. Toti eliberati. Pe acelasi canal, la stationar, se prindea rosioara frumoasa, platica si in una din zile, am vazut prins si un crap frumusel ( 2-3 kg ).
Atentie mare, chiar in zona podului sunt niste fire de electricitate : din ce am inteles, cu cateva zile in urma un pescar le-a atins cu varga si a murit electrocutat. Exact acolo pare a fi cel mai bun loc pentru avat, insa m-am abtinut.
De asemenea, pe faleza din Sulina, printre barci, se pescuia intens la stationar. Nu am incercat, insa din ce am inteles mai intra cate un crap / salau. Cei cu care am incercat sa intru in vorba nu au fost foarte comunicativi.
In Sulina am mancat ( bine ) la restaurantele Coral, Marea Neagra, Dunarea ( eu - pește la toate mesele, sotia si fetita au avut variante alternative - pui, pizza, porc ).
Tantari multi 1 ora dimineata si seara.
Una peste alta, un concediu reusit cu familia, pescuitul fiind salvat, dupa cum spuneam, de biban.

x&0
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2005, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de x&0 » 02 Sep 2018, 14:58

Mai spune ne ceva despre cum era apa pe unde ai trecut si iti multumim frumos, chiar.
Eu inca nu am ajuns si nici nu, pana la sfarsitul lunii iar atunci tura cu caiacul. Jucam sport ca doar n o sa numar plase!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 05 Sep 2018, 22:03

>>>Apa a fost in scadere , stationeaza de vreo doua zile . Tulburica , fara consecinte majore . Pestele , in speta stiuca , avatul si bibanul , ofera satisfactii pescarului inspirat in alegerea nalucii potrivite . Apa pe lacuri precum Fortuna sau Baclanesti( luate ca exempul.) undeva la 1,4-1,6 m. , bradisul cam la 0,3-0,4 m , cu zone unde apare la suprafata . Trebuie ales cu grija si atentie la amanunte locul de pescuit . Canalele sunt destul de limpezi dimineata si se tublura pe parcursul zilei din cauza salupelor care merg cu mare viteza . Vegetatia submersa sufera modificari peste zi din cauza aceasta . Seara situatia este cu totul alta dar , pana dimineata se reface intrucatva .
Pe Eracle , un amic , a numarat duminica (s-a ambitionat sa o faca) , 91 de "corsare' ce mergeau cu viteza mare . Cu siguranta nu au fost 91 dar , de 91 de ori au trecut barci de mare viteza pe langa el , ducand si aducand turisti . O mare problema "corsarele"astea , in orice zona din delta .
>Turisti fericiti ca au ajuns in delta , au vazut caii din Letea (asta a ajuns un "must") si au mancat o ciorba de peste "traditionala" , de cele mai multe ori decongelata , sarmuzac facut la blender (pasta de usturoi lipoenesc) si un fel doi , decongelat , deasemenea . La Sulina , pe plaja , se serveste storceag(!?) din...carp chinezesc , caras si somn..., hamsii/sprot si alte delicatese .
Am pescuit , in cele doua partide cumulate (11 zile)pe Sontea , Olguta , Fortuna , Baclanesti , Trei Iezere , Visina , Bahrova , Lacul Dracului , Radacinos , Babina , Dunarea Veche , brat Sulina de la mila 8 in jos , canal de legatura (cel pomenit de (peter76). Matita deocamdata nu prezinta interes .
Sunt multumit ca au avut rezultate foarte bune baietii mei si au ajuns acasa satisfacuti de zilele de delta . Dupa o absenta de trei ani (din cauza programului incarcat cu cantonamente si concursuri) anul asta , intr-un scurt ragaz , si-au dovedit din plin aptitudinile de buni pescari si iubitori ai deltei . Respecta cu strictete viata salbatica si oamenii locului(cei ce merita).
Am ajuns in Bucuresti acu' vreo 6 ore.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 06 Sep 2018, 11:21

Multumim pt realatari,eu plec in 5.10 ac in zona maliuc,acolo merg de 3 ani frecvent..ceva imi place la locul ala si nu e stiuca...insa consider ok ca fiecare care trece pragul deltei sa vina cu relatari despre aceasta,deoarece adunand multa informatie de la fiecare ne putem ajuta reciproc.Observ ca unii stau doar si citesc iar cand vine vb despre a scrie au o "retinere"

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 06 Sep 2018, 13:06

deltaic scrie: Am pescuit ....... brat Sulina de la mila 8 in jos
opa?!? ceva de poza?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 06 Sep 2018, 14:48

albert.C scrie: nu e stiuca...insa consider ok"
Asa este !

Am pescuit ....... brat Sulina de la mila 8 in jos [/quote]

opa?!? ceva de poza?[/quote]
...si inca cum...! Te sun cand ma mai eliberez de obligatii .

Scrie răspuns