totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 04 Oct 2017, 20:20

>>> Dupa cum s-a putut remarca din lipsa comentariilor si a interventilor in topic , am avut unul dintre cei mai slabi ani din punct de vedere al iesirilor in delta . Multa treaba , santiere complicate si , drept urmare , 3 iesiri pana acum . Sper sa recuperez ceva…
Situatia nu este chiar atat de neagra , bate in gri . Ma voi concentra pe relatarea sejurului ce tocmai s-a consumat .
Vant puternic in toate zilele , pescuit dificil si aproape ineficient , pe lacuri; ceva rezultate au fost pe langa stuf . Toamna si-a intrat in drepturi cu repeziciune . Echipamentul trebuie ales tinand cont de racirea vremii , vesta de salvare este obligatorie.
Au luat amenzi chiar si localnicii , ba s-a pus si fiola pentru alcoolemie , asta in plin sezon . Vanzoleala multa pentru aceasta perioada, ambarcatiuni nenumarate cu turisti . In ceea ce priveste pescuitul , multi stationaristi . Am avut vreo 20 de prieteni care s-au concentrat 4-6 zile la stationar in diferite zone si rezultatele au fost total nesatisfacatoare . Pe Litcov s-au iscat certuri intre niste amici de-ai mei si cativa pescari unguri care opreau tot , chiar si somotei de 15 cm . Asta devine o problema si in alte zone , discutiile sunt mai vechi . Ma asteptam ca maghiarii sa dea dovada de mai mult bun simt si cizelare …
Apa este in crestere , in 4 zile a crescut cam 26 cm . Pentru multi pescari salvarea a constituit-o rosioara , pe Sontea sau can. Trei Iezere multa lume se inghesuia sa le prinda.
Salaul a mers slabut . S-a prins ceva avat , sporadic . Am gasit stiuca pe canale cat mai izolate , daca nu musca in primul metru de recuperare de la mal , se putea recupera fara grija naluca . Asta a fost valabil si pe lacuri . Vantul puternic din ultimele zile si-a lasat amprenta in configuratia lacurilor . Zone foarte mari au ramas fara vegetatie . Duminica , 1 octombrie , s-a deschis pescuitul la setca . Am evacuat pe la ora 14 lacurile Bogdaproste si Trei Iezere , la ora 17 zona era intesata de setci . Mare atentie ! Avertizarea este valabila pentru orice lac , cu mici exceptii .
Am pescuit pe lacurile Trei Iezere , Bogaproste , Cazanel , Potcoava (de jos , unde este permis pescuitul) , Isac (nu am putut stabiliza barca din cauza vantului turbat) , can. Sontea si Bogdaproste , can spre mila 18 , Dunarea Veche si casa , can Vatafu . Am cautat apa limpede sau usor “ciupita”.
Daca totul decurge bine , intr-o saptamana si jumatate sunt pe la Sulina .
Pentru cei ce vor sa-si petreaca week-endul in delta este bine sa studieze amanuntit prognoza meteo . Va bate foarte tare vantul si va ploua abundent (prognoza actualizata azi 4 oct.).

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: totul despre Delta

Mesaj de Adrian SB » 08 Oct 2017, 13:47

Multumim deltaic pentru informatii.
Sunt curios cum va influenta urgia de zilele astea, apa din delta.
Noi avem planificata iesirea, incepanf de joi.
Nu as vrea sa repet patania de acum trei ani, cand am ajuns in delta la doua zile dupa un cod portocaliu !
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de albert.C » 08 Oct 2017, 21:14

Proaspat intors azi 08.10 din Delta,zona Maliuc,am ramas cu un gust amar pt al 2-lea an in care din 4 zile am 3 cu ploi si vand si 1 cu soare.Aventura a inceput in ziua de 5 cand dupa o zi minunata cu capturi si de 7 kg,4,si foarte multe de 1-1.5 kg-aproape de ora 18 spere iesirea de pe fortuna catre maliuc am reusit sa rastorn barca in singurul loc unde lacul are aprox. 2 m adancime,pierdut scule,telefoane,si toata captura...noroc cu un pescar,de altfel singurul om ramas pe balta ce ne-a sarit in ajutor si am reusit sa scoatem barca catre mal-golita de apa si tractata catre locul de cazare..a 2-a zi am mers si norocul mi-a suras deoarece am recuperat tot echipamentul pierdut,insa nu si capturile care au ramas pe agrafe iar cele ce au fost in chesonul barcii au scapat la rasturnare.
Vreme urata,vant,ploaie,valuri ingrozitoare..pacat deoarece pe fortuna-sonte-olguta chiar am avut ceva rezultate...vremea se anunta buna incepand de marti insa tot dupa o astfel de prognoza am mers si noi si iata ca nu mereu se adevereste..
Fire intanse si vreme buna celor ce aleg sa mearga !

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de bogdanpesc » 09 Oct 2017, 12:44

Salut !
M-am intors aseara 08 oct 2017.Am pescuit in zona Crisan 8 zile...in primele doua zile am luat 3 crapi pe canal Sulina 7kg-5kg-3kg...de miercuri s-a tulburat apa suficient cat sa le dea stingerea.M-am mutat pe Intisa, zona Mitrea-Raducu...recital la carasi si rosioare.Nu am dat la rapitori din varii motive intemeiate ,dar pot sa spun ce am vazut la colegii de pensinune care au batut ceva kilometrii dupa dintoase.Singurele punctabile in jur de 10 bucati au fost luate pe Trei Iezere ...asta din trei echipaje care au batut tot ce este lac de stiuca in zona.....Acum cat de meseriasi erau mi-e greu sa -mi dau cu parerea.Cert este ca dotati erau.
Revin la inceputul lui noiembrie...exclusiv dupa stiuca

emi
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 07 Noi 2009, 15:42
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de emi » 13 Oct 2017, 13:17

Salut pe toata lumea!

De duminica 15 Oct voi fi cu doi prieteni la Crisan pe Sulina. Vom cauta in principal stiuca, cu alternative la biban, avat, salau si poate putin la crap. Intentii serioase, dar nu totdeauna se potrivesc cu ce este la fata locului.

De aceea, orice informatie venita de la cei ce sunt si ei, sau au fost de curand, sau pur si simplu au informatii despre imprejurimile Crisan - ului sunt binevenite si rasplatite pe loc sau mai tarziu cu o tuica si un vin bun baute impreuna. MP pentru ce nu se poate posta este ok deasemenea.

Va salut si voi posta cat de curand.

Cele bune!

Avatar utilizator
Lostrita
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 15 Mai 2006, 21:04
Localitate: Botosani
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de Lostrita » 06 Noi 2017, 11:12

A mai fost cineva prin Delta si este dispus sa ne spuna cum a fost? Intentionez sa fac o ieseala peste 2 saptamani. :D

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 10 Noi 2017, 11:02

o sa fie bun solunarul :)

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Re: totul despre Delta

Mesaj de LucianBc » 11 Noi 2017, 20:48

Salut,
Ceva info zona Caraorman respectiv Lumina, Puiu,Rosu,Potcoava?
Merg in zona pe 15 noiembrie si stau vreo 5 zile
Daca a fost cineva recent in zona...

x&0
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2005, 08:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de x&0 » 01 Dec 2017, 16:25

Nu.
Dar ca stare generala: setci la greu; puse pe la ora 12 sau nici macar nu mai sunt scoase peste zi. Am recunoscut soferi de corsare care fugeau in sus si n jos cu steaguri in varf de lotca, de data asta. Acu erau si ei patroni. Deh, dezlegare la peste.
Stiuca merge bine pe ape f mici.
C&R: numai fetite.
Intors pe 175cm Tulcea, greu pe canale inguste. Vesta nu e doar moft.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: totul despre Delta

Mesaj de Albuletu Alexandru » 26 Mai 2018, 07:37

Salut!
Mi s-a ivit o oportunitate de pescuit 2 zile in Delta si fiindca locrile mele preferate de pescuit pt partide scurte ( Buclele de pe SF. Gheorghe) au fost declarate zone de refacere biologica nu stiu unde sa mai arunc ,,batul,,!
Rugamintea este daca poate cineva sa ma indrume catre ceva locri mai usor accesibile sau la cel mult o ora de mers cu barca (gonflabila de 3m cu motor termic de 5 cp).
Multumesc anticipat!
Nihil Sine Deo

Scrie răspuns