totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprianni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 05 Sep 2009, 20:02

Re: totul despre Delta

Mesaj de ciprianni » 02 Oct 2017, 06:42

Salut pescari!
Dupa multi ani am reusit sa ajung din nou in Delta,dar totul fiind in graba nu am reusit sa ma informez indeajuns despre zona in care sunt( Sat Crisan,Sulina) de aceea am mare nevoie de ajutorul vostru...daca ma poate ajuta cineva cu ceva informatii despre zona si perfect ar fi daca cunoasteti pe cineva care ne-ar putea duce in locuri(lacuri,canale) bineinteles contra cost!
Va multumesc anticipat!

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: totul despre Delta

Mesaj de Radu_T » 02 Oct 2017, 19:39

contra cost ...mai bine mergi in Suedia la cati iti vor cere aia...depinde ce cauti...acum vreo 4 ani am facut o partida incredibila la salau...la intersectia canalului Caraorman cu canalul care iesea din Garla lui Iacub...canalul ala era bun si de crap...desi multe agataturi...colegii mei au prins acolo crap bine..si bucati de 10kg....acum nu stiu ce o fi...

Avatar utilizator
ciprianni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 05 Sep 2009, 20:02

Re: totul despre Delta

Mesaj de ciprianni » 03 Oct 2017, 01:07

Radu_T scrie:contra cost ...mai bine mergi in Suedia la cati iti vor cere aia...depinde ce cauti...acum vreo 4 ani am facut o partida incredibila la salau...la intersectia canalului Caraorman cu canalul care iesea din Garla lui Iacub...canalul ala era bun si de crap...desi multe agataturi...colegii mei au prins acolo crap bine..si bucati de 10kg....acum nu stiu ce o fi...

Din pacate ai mare dreptate in ceea ce priveste preturile care le au cei de pe aici pentru a te "plimba" -150ron/peroana pt 5h de pescuit :((
Am vorbit cu cei de la pensiunea la care stam si pt aceasta suma ne-au "ajutat"...am ajuns pe lacul Isac cu un mare cunoscator(plimba oscilanta mai ceva ca rotativa)
Aici am facut colectie de pixuri si creioane,sincer puteam aproviziona o scoala generala linistiti...sunt mega dezamagit :((
Am venit aici la invitatia socrului meu care nu este pescar,doar asa de duminica,iar care la randul lui a fost chemat de altcineva...in tot grupul de 10 este un singur pescar si acesta fiind de pasnic,resul...fugiti de acasa :)))
Am tot intrebat in stanga si-n dreapta un pot face si eu o partida decenta la stiuca...toti stiu,iar cand ajungi la locatie pauza,ba ca-si "schimba dintii",ba ca ieri,poate maine(sa te mai aghete de niste banuti) samd...
Sincer acum nici nu stiu ce sa fac,sa mai incerc sa caut pe net ceva "cunoscatori" de-ai locului,sa incerc la alte pensiuni...?
Oricum iti multumesc mult!

peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: totul despre Delta

Mesaj de peavey » 03 Oct 2017, 06:32

Iti spun eu cum sa faci...Uita de localnici,uita de barci cu motoare si dusul la pomul laudat...Inchiriaza o barca cu vasle(cu 30-40 de lei rezolvi problema),pune in rucsac o vodca si un spritz si exploreaza locuri ferite si linistite(atatea cate mai poti gasi azi)...Plimbat-te,incearca,schimba,exploreaza...Trebuie sa descoperi singur mersul...Si chiar daca nu vei prinde peste merita pt frumusetea excursiei... :respekt:
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

Avatar utilizator
ciprianni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 05 Sep 2009, 20:02

Re: totul despre Delta

Mesaj de ciprianni » 03 Oct 2017, 08:23

Va multumesc pt ajutor sinceritatea voastra!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de misulica70 » 03 Oct 2017, 16:55

Asa de curiozitate,daca voi aţî prins pixuri, culori ,carioci,creioane ala profesionist cu oscilanta jucata mai ceva ca rotativa ce prindea?

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 04 Oct 2017, 08:23

misulica70 scrie:Asa de curiozitate,daca voi aţî prins pixuri, culori ,carioci,creioane ala profesionist cu oscilanta jucata mai ceva ca rotativa ce prindea?
numa' piese overfaiv :)))))

la noapte plec spre delta, tot prin zona crisan si limitrof, tot dupa stiuci. Daca nu o veti gasi pe cumatra, sa stiti ca s-a ascuns de mine sau am prins-o deja pe toata din locul unde pescuiti :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
ciprianni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 05 Sep 2009, 20:02

Re: totul despre Delta

Mesaj de ciprianni » 04 Oct 2017, 09:59

Pt colegul curios: sincer as vrea sa-ti pot arata,dar imi este rusine sa-ti si spun :)))) :lol:

Avatar utilizator
ciprianni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 05 Sep 2009, 20:02

Re: totul despre Delta

Mesaj de ciprianni » 04 Oct 2017, 10:04

Soso,ce sa zic...fir intins sa ai! Nu vreau sa te dezamagesc inainte sa ajungi aici in Delta,dar un sfat prietenesc...cauta salaul si avatul daca vrei distractie,nu ma tin eu mare pescar,dar sa stii ca pe toate lacurile care am fost si canalele,toata lumea se plangea ca nu prinde

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: totul despre Delta

Mesaj de Radu_T » 04 Oct 2017, 17:16

Incearca sa intrii pe dunarea veche,...spre mila 23...pe partea stanga cum urci..am prin stiuci mai tot timpu...uneori si mari(3-4 kg.)..Delta nu mai este ce a fost...acum este doar o sursa de venit pt.unii....sa mai prinzi ceva in Delta...ai mult de umblat...si intradevar conteaza si ziua...

Scrie răspuns