totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 08 Noi 2015, 21:54

sosoktm scrie:Cate ceva cu dinti tot mai pica ;)
Asa este , trebuie doar cautati dintii cu meticulozitate(cel putin in cazul meu) , apa limpede nu garanteaza neaparat si ceva rezultate . Pe lacurile din nord este liniste .
Cronica zilelor de delta va veni maine , acum am ajuns acasa si sunt cam obosit . Mai am inca prieteni care vor cutreiera delta zilele urmatoare si vom avea vesti proaspete .

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 08 Noi 2015, 22:12

bombut are dreptate:daca era atat stiuca mare pe Lidianca se muta acolo toata suflarea din Mila 23...

Bombut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 03 Noi 2015, 22:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de Bombut » 08 Noi 2015, 23:08

Ca sa inchei apoteotic relatarile din zona nord, azi am batut 4h fiecare coltisor al zeitei <Fortuna>, apa limpede, 5-6 barci, mai multe ca oriunde pe lacurile din nord, dar...niciun tac. Am intrebat si alte 2 barci care alergau de zor de colo colo - nimic nici la ei, credeam ca doar eu sunt defect. Manat de incapatanare, nu doream sa plec deloc spre casa, am dat pinteni motorasului cel mic catre Babina, sa verific <verificarea> . Alte 2h de tatonat zona de nord, zona de sud si sud est a lacului (langa stuf, pe stuf, la 10m de stuf, la 30m, in larg) nimic, am intrat in Matita din nou la retur - total error, am plecat spre casa descumpanit...imi creaseam asteptari prea mari,pe o zona insa pe care nu dadusem niciun rateu complet in trecut...
Ieri si azi nu m-a intrebat nimeni nimic pe Matita sau Babina, dar vineri niste baieti cazati la aceeasi pensiune fusesera opriti de controlul ARBDD ca sa-i anunte ca intr-adevar nu se mai poate pescui in zona, au zis ca doresc sa plateasca taxa ca sa pescuiasca dar nu i-au lasat. Cum ti-e norocul, probabil conteaza si ziua saptamanii.
Imi pare rau ca n-am riscat si sambata si duminica, cele 4h pe drum dus intors pana in lacurile din sud, am mizat pe un semn de la colegii din zona :help:. Eu personal ma asteptam ca pe acest forum, cu degetul zgribulit pe tfon, fiecare dintre noi sa postam cum putem un minim de informatii care pot fi decisive pt un we care trece atat de repede...
O postare luni sau marti pe cine mai ajuta? Pentru cei care au plecat duminica e prea tarziu, pt cei care vin de vineri poate fi inselatoare :cry:

iliuta
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 26 Oct 2015, 17:54

Re: totul despre Delta

Mesaj de iliuta » 09 Noi 2015, 09:34

adrian99 scrie:bombut are dreptate:daca era atat stiuca mare pe Lidianca se muta acolo toata suflarea din Mila 23...
se vor muta, poate nu au aflat inca :-)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: totul despre Delta

Mesaj de adrian99 » 09 Noi 2015, 10:08

ai dreptate-nu le merge netul :lol:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 09 Noi 2015, 11:52

dupa intoarcerea ce intotdeauna imi provoaca un disconfort sentimental, deoarece iesirile in delta sunt pentru mine mai rare decat mi-as dori, pot sa spun ca au fost zile bunicele ca si numar de capturi, dar fara trofee. Au ajuns in barca pe rand salai, somn, stiuci si bibani. Am prins in principal pe apa limpezie-limpede. A fost o iesire oarecum atipica, din care am invatat destul de mult.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 09 Noi 2015, 21:24

>>> Ca a fost cea mai slaba iesire din 2015 , este lucru cert . Am incercat si am reusit , intr-o oarecare masura sa limitez esecul . Stiam prea bine zonele (putine la numar) unde se prindea bine stiuca , chiar si salau , dar am preferat sa-mi urmez , cu orice risc , “destinul”.
Am pescuit in zone cunoscute (…o parte) , fara sa intalnesc urma de barca sau pescar .
Ca nu am avut rezultatele celor care s-au dus direct la pont …, asta este o alta discutie , totusi, cu mari insistente , am reusit sa prind cate ceva pe unde am fost . Exceptie fac zona de nord si lacurile din zona Milei 23 , unde capturile au fost extrem de slabe/rare sau inexistente .
Lacuri ca : Matita , Merhei , Lacul Dracului (in proportie de 90% din suprafata ), Polidionca , Babina , Dolhea si restul din marea salba , nu prezinta niciun interes , deocamdata . Despre canalele care le unesc , …am anumite rezerve…Situatia din zona concesiunii lui Raduta ramane oarecum incerta . Teoretic nu se mai poate pescui sportiv.
Apa scade cu repeziciune si situatia se schimba la fel. Am prins stiuci ,de exemplu , ieri(duminica) pe o japsa unde apa avea 30 cm . Sa nu deranjez locul , am parcurs distante mari la ghionder sau vasla . Printre cioturi de nuferi , salasuiau “dintoase” care se bucurau de soarele tomnatic . Am reusit sa fac cunostinta cu cateva , cea mai mare avand cca 70 cm. Am avut parte de atacuri cu val in fata , rateuri spectaculoase de la “torpile” venite din lateral si cateva finalizari . Este prima data cand imi pare rau ca nu am avut o camera de filmat cu mine . Toti protagonistii actiunii s-au intors la casele lor . Poate ne mai intalnim candva , daca scapam de plase…
Accesul reincepe sa devina problematic in anumite zone din cauza nivelului apei care , scade si tot scade . Canale si lacuri au ramas total sau partial fara vegetatie . Apa tulbure nu ajuta si conditiile meteo si nivelul variabil , de asemenea . Am avut cunoscuti care in 7 zile nu au prins nimic . Cine merge in delta in perioada ce va urma , ori este deosebit de optimist , pasionat , sau face parte dintre aceia, putini , care stiu cum sa abordeze problema , rezultatele nefiind neaparat importante . Uimirea unora ca nu prind nimic in locuri unde , poate , cu putin timp in urma au avut rezultate bune , nu se justifica in cazul deltei salbatice si schimbarilor ei , care pot fi radicale de la o zi la alta .
Am pescuit si starbatut incercand sa dibuiesc prada pe : Matita , Merhei , Babina , Lacul Dracului , Dolhea , Polidionca , Potcoava , Corciovata , Imputita , Gorgovat , Gorgova , Fastic , Caraorman , Litcov , Dunarea Veche , Razboinita , Catavaia , Taraschina , Visina , Pardina si japse si baltoace din zonele amintite .
Intors acasa , ma gandesc si-mi fac planuri pentru iesirile ce vor urma si care , daca treburile imi vor merge bine , vor mai fi 2 la numar(posibil 3) . Am uitat déjà toate neajunsurile sejurului , incluzand frigul , ceata densa din primele zile , numarul redus al capturilor , plasele si toate cele … Bucuria de a ajunge din nou in acest loc special pentru mine , de a petrece seri la taifas cu prietenii intalniti aici, imi da avant .

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: totul despre Delta

Mesaj de dsg » 09 Noi 2015, 22:03

Omule, nu știu cu ce te ocupi dar te invidiez pt timpul care îl petreci în Deltă... Unii visează, alții trăiesc...
Fire intinse!!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: totul despre Delta

Mesaj de Pif. » 10 Noi 2015, 07:32

Bine i si pana cand putem visa !
Va salut ,o tai la un pescuit pe Mures :wink:

iliuta
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 26 Oct 2015, 17:54

Re: totul despre Delta

Mesaj de iliuta » 10 Noi 2015, 11:23

deltaic scrie:>>>
Am pescuit si starbatut incercand sa dibuiesc prada pe : Matita , Merhei , Babina , Lacul Dracului , Dolhea , Polidionca , Potcoava , Corciovata , Imputita , Gorgovat , Gorgova , Fastic , Caraorman , Litcov , Dunarea Veche , Razboinita , Catavaia , Taraschina , Visina , Pardina si japse si baltoace din zonele amintite .
Frate, da te-ai plimbat! Ai mai avut timp si de pescuit?

Scrie răspuns