totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 28 Oct 2015, 15:16

nik2008 scrie:Scriu de pe Fortuna. Apa urata. Sontea urata. Olguta imposibila. Am fost in Babina, gherla. Ieri in Iacub am luat ceva. Pixuri multe.
Asta da relatare din zona de conflict ! Bravo "nik2008" !

Cativa amici care au incercat sa pescuiasca pe brat Chilia sau Sulina , spuneau ca nu au putut ancora sub nicio forma in locurile alese , curentul era foarte puternic .

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 29 Oct 2015, 06:33

Deltaic, intr-adevar, apa si-a marit considerabil viteza. Astazi trag o fuga in Puiulet, Puiu si Lumina. Am sa relatez ca Ilie Dobre de la fata locului.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 29 Oct 2015, 11:17

Remarc ca ai mobilitate si autonomie mare , cu ce barca esti ?
Ai un mp .

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 29 Oct 2015, 19:25

Deltaic, ne deplasam cu un Romcraft 510, 50 hp. Am dat in Puiulet. Multa si bogata marla. In Lumina intri greu din pricina colmatarii gurii canalului. Un sfat pentru cei cu pescaj mare si motoare mari, intrati pe partea dreapta, nu direct. Riscul de a ramane suspendati, de a prapadi elicea si de a distruge racirea e mare. In Lumina multe... setci si barci. Si aici cateva mai rasarite.

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

Re: totul despre Delta

Mesaj de nik2008 » 29 Oct 2015, 19:26

Deltaic, ne deplasam cu un Romcraft 510, 50 hp. Am dat in Puiulet. Multa si bogata marla. In Lumina intri greu din pricina colmatarii gurii canalului. Un sfat pentru cei cu pescaj mare si motoare mari, intrati pe partea dreapta, nu direct. Riscul de a ramane suspendati, de a prapadi elicea si de a distruge racirea e mare. In Lumina multe... setci si barci. Si aici cateva mai rasarite.

iliuta
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 26 Oct 2015, 17:54

Re: totul despre Delta

Mesaj de iliuta » 30 Oct 2015, 08:15

In Lumina si Puiulet am prins ultima data (week end-ul trecut), multe marunte dar si bucati de 4,6,7 kg + bibani sanatosi.
Ieri si alaltaieri am chinuti bibani pe canalul dintre Puiu si Erenciuc, sunt imprastiati pe tot canalul. Acum plec pe Puiu si Puiulet :-).

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 30 Oct 2015, 21:25

iliuta scrie:In Lumina si Puiulet am prins ultima data (week end-ul trecut), multe marunte dar si bucati de 4,6,7 kg + bibani sanatosi.
Ieri si alaltaieri am chinuti bibani pe canalul dintre Puiu si Erenciuc, sunt imprastiati pe tot canalul. Acum plec pe Puiu si Puiulet :-).
7 kg? Tare. Felicitari! Pe canalul dintre Puiu si Erenciuc nu au intrat si stiuci mai imbracate?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 03 Noi 2015, 14:04

Pescuitul sportiv in zona Matita , Merhei , Babina , in fine , zona concesionata(...???...) de Raduta , nu mai este permis ! Se poate pescui doar industrial (stiri pe surse). Hotelul de la Matita este inchis de ceva vreme , am atentionat cititorii la momentul respectiv .

bejenaru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mai 2009, 11:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de bejenaru » 03 Noi 2015, 15:24

Buna ziua!

Tare de folos mi-ar fi niste informatii legate de o partida de vreo 2-3 zile la stiuca in delta. Mai precis in perioada urmatoare as vrea sa merg in delta si as dori sa stiu unde s-ar putea merge fara a fi probleme cu zonele concesiunate. N-as vrea sa vin din Maramu' pana in delta si vreun destept care s-a trezit stapan pe delta sa-mi f*** weekendul.
Merci.

P.S. Pt sfaturi bune fac cinste cu un dublu distilat de pere :)

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 03 Noi 2015, 17:15

@bejenaru....acuma sa ma ierti daca sunt prea abrupt dupa o zi obositoare, dar daca te duci la vremea asta la desta inseamna ca nu-i prima oara. Sau ca mergi sa admiri litoralul (desi fiecare luna din an are minunile ei de oferit privitorilor pe acolo). Deltaic a precizat care este perimetrul mare , interesant pt pescarii de rapitor, in care pescuitul sportiv e inchis, din cauze la fel de strambe ca si restul legilor din tara noastra. Ghiolurile i cauza si japsele adiacente , precum si ceva curs de dunare pe bratul Chilia sunt sub bagheta stimabilului personaj nominalizat mai sus...fi-mi-ar sila de el. Exista informatie pe internet (ca pescar in delta ai nevoie de permis de la ARBDD, in care sunt precizari privind zone interzise). Exista informatii complete pe site-uri publice&oficiale cu privire la arealele in care pescuitul este interzis, exista harti, ai tot ce-ti trebuie ca sa te informezi corect. Daca mergi cu localnici, le stiu toti prea bine.
In plus, daca tu mergi la Nufaru, n-ai sa bati drumul pana in Musura sa cauti rapitorul, nu? N-ar fi rau sa spui cam in ce zona vei sta si cum te vei deplasa pe acolo ca sa primesti rapsunsuri mai clare pe zona respectiva. Exceptand zona descrisa de Deltaic, in restul concesiunilor nu exista risc sa patrunzi accodental ;)
Fire intinse!

p.s. la noapte plec in delta, sa vad ce culoare mai are apa :D

Scrie răspuns