totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 12 Oct 2015, 12:16

A fost o delta acceptabila spre buna, pestele trage dar conditia este sa ii gasesti locul. Am prins ceva salau (inca ma familiarizez cu pescuitul pestelui asta, sunt la grupa mica), multi(>150) bibani, dintre care mare parte cocosati sariti de 500 grame, multe marle pana in kil si cateva pana in kil jumate. Am prins pe dunari, pe canale si in ghiol. Am prins si niste ploi ca lumea duminica, insa evident ca atunci mergea si pestele.M-a mirat ca nu eram singurul bezmetic din locatia respectiva :D
Am pescuit in perimetrul fortuna, babina, mila 6, puiu, caraorman, ciamurlia, isac. Am luat cam la toate nalucile, parca a mers ceva mai bine pe gume, in special joi si vineri. Apa mica in ghioluri in principal f tulbure, dar erau si zone in care am gasit-o inclusiv cristal. Pe canale tot cam la fel dar in dunare destul de buna. Cel mai bine a fost pe apa curata, nu ciupita.
Desi frig nu a fost, ploaia a adus disconfort, in special dupa ore de stat la "murat"...
In 2-3 saptamani plec iar, probabil in vizita la un coleg de forum ce sta mai mult pe acolo.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 19 Oct 2015, 19:57

>>> Toamna in delta . Verdele predominant lasa locul pastelului autumnal , zilele sunt tot mai scurte si racoroase , ceata incepe sa-si faca simtita prezenta . Incet natura se pregateste de iarna ce va veni , nu se stie cat de aspra va fi dar , viata salbatica si locuitorii deltei , se pregatesc sa o intampine cat mai bine . Toti se bucura cat pot de zilele insorite . Am vazut serpi de apa care profitau de vremea blanda si iesisera la plimbari “serpuitoare” , rate molesite de caldura placuta si chiar puiet de peste care lenevea la soare in ochiuri de apa , la adapostul bradisului.
Am avut o iesire foarte placuta , am prins ceva peste ( nu m-am focusat pe pescuit) si am facut incursiuni solitare in inima deltei , care m-au incantat si m-au deconectat total. Am strabatut zone foarte vaste , ma opream pe alocuri unde zona ma inspira si mai pescuiam, nu am prins chiar la fiecare oprire, dar ceva capturi am avut .
Nivelul apei continua sa fie scazut , a crescut cam 8-10 cm in perioada sejurului meu , multe canale si lacuri s-au tulburat accentuat . Daca in prima zi am prins stiuci pe Olguta , ieri apa era tulbure , nu am avut nicio trasatura- cu exceptia unor bibani . Cand am strabatut lacul Rosu , apa era deosebit de agitata si tulbure . Setci kilometrice barau centrul lacului , in mai multe randuri . Mare atentie la setci care , de multe ori , nu sunt bine marcate . Rezultate bune la pescuit am avut in zone cu apa cat mai limpede si de la adancimi de 3-4 metri am scos stiuci trecute de adolescenta .
Am pescuit si strabatut : canal Caraorman , lac Gabardin , Bilencu , Rosu , Rosulet , canal Central , garla Turceasca , canal+lac Tataru , Eugen , can. Andrei , Rosu-Imputita , Imputita , Busurca , Dunarea Veche , ambele brate , Sontea , Olguta , canal+lac Vacaru , Garla lui Iacob . Pe lacuri si canale mai mici sunt zone cu nivel de apa scazut unde accesul este greoi (ex. Tataru). Pe can. Vacaru sunt niste trunchiuri de pom submerse , “deliciul motorului”. Pe can. Tataru sunt doi plauri care obtureaza partial accesul , se poate trece . La intrare pe Neterminatu , a cazut un pom si nu se poate trece (dureaza putin pana se prinde vreun localnic si-l ia , sunt vintire in zona asa ca lumea a aflat de pom).Am pescuit si pe o incinta (nu se pune…) In dreptul lacului lui Matei am acostat si m-am catarat pe un stalp de unde am admirat marea al carei vuiet doar il auzisem pana atunci . In Sfantu Gheorghe am iesit pe mare in ciuda hulei ample , nu am avut de lucru si am vrut sa acostez pe plaja , chiar am facut-o si era sa nu mai pot pleca . Desi in zona unde am adus barca erau valuri micute (zona era cumva ferita) , am subestimat forta lor si fara sa ma pot folosi de motor , apa fiind prea mica , am facut mari eforturi , fiind singur , sa misc barca spre larg. Bine ca am avut ghionderul la mine , totusi m-am pricopsit cu vreo 3 valuri in barca si cu o semi-baie .
Ceva activitate a avut si “wilddanube”in zona lui si niste amici care au fost in nord .
Delta era asaltata de cohorte de pescari de toate genurile , era mare vanzoleala de barci si salupe . Malurile din zonele de pescuit stationar consecrate erau pline . Multa lume continua sa lase gunoiul in locul unde a stat . Mult puiet de peste s-a irosit fara rost zilele astea , mare pacat . Intr-o amiaza am facut o partida de bibanoi incredibila .
Cam asta este povestea zilelor de delta , déjà devenite o amintire placuta .

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: totul despre Delta

Mesaj de pricopo » 22 Oct 2015, 12:37

Salutare,
Cine mai are noutati despre Delta, s-au stricat apele in lacuri, Dunarea e in crestere de vreo cateva zile?
In ce zone ar trebui cautata stiuca pe cotele acestea in crestere? Sanse la salau?

Multumesc!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 22 Oct 2015, 13:42

...ultimele vesti au o vechime de 2 zile , este adevarat , situatia se poate schimba in interval scurt , radical . Avem colegi de forum care azi au ajuns in delta , vom afla de la ei noutati "calde".
Cat despre salau , in perioada in care am fost eu , in nord (Chilia , Cernovca , Babina ) amicii mei care au pescuit acolo nu au prins . Crap deloc .

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: totul despre Delta

Mesaj de pricopo » 25 Oct 2015, 17:30

Asadar, sa mai improspatam stirile din Delta.
Am ajuns ieri la pranz la Maliuc si pana la lasarea serii am incercat la avat si mai putin la salau pe Sulina, cu rezultate nule. Azi am mers pe Fortuna, apa tulbure nu prevestea nimic bun. Capturile au fost 2 marlite si o stiuculita sarita putin peste kg, in interval de 30, 45 de min dupa care nimic.
Am mai ajuns pe Ligheanca unde apa arata mult mai bine in schimb bradisul era foarte sus, n-am insistat prea mult.
Am zis sa salvam ziua cu o bibaneala pe Sontea, unde am constatat ca se adunasera majoritatea pescarilor din zona. Au mai intrat o marlita si cativa bibanusi luati la pluta.
In concluzie la sfarsitul zilei, o gherla de zile mari.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 26 Oct 2015, 10:36

Au trecut trei zile de cand m-am intors din Delta. Am pescuit in zona Caraorman. Lumina, Puiu, Puiulet, Vatafu, Macovei, etc. Accesul este facil pe toate lacurile atata timp cat ai barca cu pescaj mic. Sunt unele zone unde se intra mai greu insa cu motorul ridicat te descurci peste tot.
https://www.youtube.com/watch?v=bTy0dpOe8Fg
Din ce am observat, pestele este in continua miscare. Probabil si datorita cresterii apei. Daca am prins intr-o zi intr-un loc bine, a doua zi pestele nu mai era acolo. In principiu am cautat apa mai limpede, m-am dus pe directia unde batea vantul si am cautat malurile unde vedeam peste mic.
https://imageshack.us/i/p82MIaG6j
Spre deosebire de acum o luna, am prins mai mult in mal, pe apa de 30 de cm cu substrat de vegetatie. Nu a raspuns bine pe naluci recuperate rapid (lingura oscilanta, naluca soft, spinnerbait) Cel mai bine pentru mine au functionat sliderele de 8 cm, slowwwww sinking spre suspending.
https://imageshack.us/i/p5uF3EdEj
Le mulinam mai mult pe loc cu mici jerk-uri apoi imitam o fuga urmata imediat de stopare. In 90% din cazuri atunci imi dadea. In cinci zile am prins peste 100 de stiuci, cea mai mare de 74 de cm.
https://imageshack.us/i/p5r3P0foj
Aici aveti un drill cu o stiuca de 72, reusit de colegul meu de barca, Liviu. https://www.youtube.com/watch?v=-rq0azJT5q0
Cu 6 cm mai putin fata de captura ultimei expeditii, de acum o luna si cu 14 cm fata de captura din 2014 deci un declin total :)
https://imageshack.us/i/p8VI84IBj
https://imageshack.us/i/p8x5hx7Sj
In aceste cinci zile am pescuit in fiecare dimineata cate doua trei ore la salau. Nu au intrat piese insa la cinci sase lansari era cate o trasatura. Am luat in jur de 20 de salai si foarte multi somni mici (moace). A fost si un somn care nu am reusit sa il scot la pozat. :) Nu am avut timp sa ma desfac de ancora si sa plec dupa el si a intrat intr-o agatatura de unde nu am mai putut sa il scot. Diamond shadul de la Relax de 10 cm si niste gume japoneze au fost clar peste tot ce am incercat de prin trusa.
https://imageshack.us/i/p5rOym7Oj
Bibanii au intrat accidental cand dadeam la stiuca si salau. Foarte frumos colorati, foarte bataiosi si determinati sa manance tot ce trecea prin fata lor :)
https://imageshack.us/i/p5FYltHlj
Din punctul meu de vedere, inca se mai poate prinde peste in Delta cu conditia sa te misti mult si sa te adaptezi la conditiile fiecarei zi. Si un pic de noroc nu ar strica...
Sanatate si fire intinse tuturor!

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 26 Oct 2015, 10:38

Daca stie cineva cum se pun fotografiile direct in postare, dati-mi va rog un mesaj privat... Niciodata nu am reusit sa invat sa fac asta :)

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 26 Oct 2015, 11:00

Au trecut trei zile de cand m-am intors din Delta. Am pescuit in zona Caraorman. Lumina, Puiu, Puiulet, Vatafu, Macovei, etc. Accesul este facil pe toate lacurile atata timp cat ai barca cu pescaj mic. Sunt unele zone unde se intra mai greu insa cu motorul ridicat te descurci peste tot.
https://www.youtube.com/watch?v=bTy0dpOe8Fg
Din ce am observat, pestele este in continua miscare. Probabil si datorita cresterii apei. Daca am prins intr-o zi intr-un loc bine, a doua zi pestele nu mai era acolo. In principiu am cautat apa mai limpede, m-am dus pe directia unde batea vantul si am cautat malurile unde vedeam peste mic.
Imagine
Spre deosebire de acum o luna, am prins mai mult in mal, pe apa de 30 de cm cu substrat de vegetatie. Nu a raspuns bine pe naluci recuperate rapid (lingura oscilanta, naluca soft, spinnerbait) Cel mai bine pentru mine au functionat sliderele de 8 cm, slowwwww sinking spre suspending.
Imagine
Le mulinam mai mult pe loc cu mici jerk-uri apoi imitam o fuga urmata imediat de stopare. In 90% din cazuri atunci imi dadea. In cinci zile am prins peste 100 de stiuci, cea mai mare de 74 de cm.
Imagine
Aici aveti un drill cu o stiuca de 72, reusit de colegul meu de barca, Liviu. https://www.youtube.com/watch?v=-rq0azJT5q0
Cu 6 cm mai putin fata de captura ultimei expeditii, de acum o luna si cu 14 cm fata de captura din 2014 deci un declin total :)
Imagine
Imagine
In aceste cinci zile am pescuit in fiecare dimineata cate doua trei ore la salau. Nu au intrat piese insa la cinci sase lansari era cate o trasatura. Am luat in jur de 20 de salai si foarte multi somni mici (moace). A fost si un somn care nu am reusit sa il scot la pozat. :) Nu am avut timp sa ma desfac de ancora si sa plec dupa el si a intrat intr-o agatatura de unde nu am mai putut sa il scot. Diamond shadul de la Relax de 10 cm si niste gume japoneze au fost clar peste tot ce am incercat de prin trusa.
Imagine
Bibanii au intrat accidental cand dadeam la stiuca si salau. Foarte frumos colorati, foarte bataiosi si determinati sa manance tot ce trecea prin fata lor :)
Imagine
Din punctul meu de vedere, inca se mai poate prinde peste in Delta cu conditia sa te misti mult si sa te adaptezi la conditiile fiecarei zi. Si un pic de noroc nu ar strica...
Sanatate si fire intinse tuturor!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 26 Oct 2015, 14:24

Bravo Tase ! Pana la urma te-ai descurcat bine si in delta si cu pozele . Singurul meu regret este ca si de data asta am avut escapade decalate . Poate totusi...mai este pana la iarna .
Cei care s-au axat pe crap , au irosit timpul(transmit emisarii din delta).

ionutjil
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mai 2014, 11:34

Re: totul despre Delta

Mesaj de ionutjil » 26 Oct 2015, 20:11

salut liviu,
uite cum a trecut aproape un an de cand am avut placerea sa te cunosc la un pahar de vorba intr-un loc ce anul asta se pare ca s-a inchis. imi este greu sa cred ca ne mai tii minte pt. ca eram un grup de 4 iar tu erai cu "centrala nucleara" neacsu su cu alti cativa vechi cunoscuti tie( poate daca te uiti pe pag 104 de aici iti aduci aminte, a fost chiar si guvernatorul in una din seri). Nu iti ascund faptul ca ne cam programam si ghidam iesirile in delta in functie de ceea ce scrii tu aici despre zona de nord . Asa cum am inteles de la Cristi, locul de care am vb mai sus ramane inchis in toamna asta si te-as ruga daca poti sa ne recomanzi un alt loc de cazare asemanator cu acela. Multumesc anticipat si sper sa ne revedem sanatosi.

Scrie răspuns