totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 01 Oct 2015, 19:26

D2O este de 2 zile in delta si este dornic de "sange"( este adept C&R). Se intoarce marti sau miercuri cu informatii proaspete din zone mai putin turistice . Miercurea viitoare mai pleaca 2 echipe de spinningari , inca nu s-au hotarat unde , vom avea stiri proaspete . Eu as vrea sa plec joia viitoare .
Ghenadie , rezolvam ceva pana plec/pleci ? Stii ca ma refer la zanganelele produse de tine , pe care le doresc vopsite intr-un anumit fel .

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 01 Oct 2015, 20:41

Ghenadie scrie:bre, da "urat" mai esti :lol1: pai tu planifici plecari in Delta cand sunt eu plecat din tara??? :wallbash:
sa iti urez ceva sau deja stii :P
Hai sa aveti fire intinse :respekt:
Sa fie, vorbim cand te intorci sa ne organizam ;)

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

perioada 28 septembrie-1 octombrie doar la stiuca

Mesaj de nik2008 » 04 Oct 2015, 03:09

28 septembrie - cote pe care nu le-am vazut de foarte mult timp atat de scazute. Vantul a batut sacaitor dinspre N-NE, apa pe Sfantu si pe Sulina era buna. Pe lacuri era mica si verde. Nu pot spune ca am pescuit. M-am plimbat pe Bogdaproste, Trei Iezere, La Amiaza, Eracle, Lopatna, Babina. Am ciugulit ceva pe canalul spre Bogdaproste si pe Lata spre canalul ce duce la Cazanele. Suparator a fost faptul ca pe canalul spre Bogdaproste erau vintirele aproape sudate unul de celalalt.
29 septembrie - s-a innorat si a inceput sa ploua mocaneste. Vant 35-40 km/h. Pe lacuri si pe canale apa incepea sa se tulbure. Am fost pe canalul Caraorman, pe Litcov si am incercat sa dam in Isac. Vantul si valurile nu ne-au permis. Am incercat pe Isac II si Isac III, fara niciun tac, apoi pe Perivolovca. Am vrut sa mergem in Chiril, Onofrei si Militarova, dar am fost sfatuiti de niste amici prin telefon sa ne lasam pagubasi. Am salvat ziua pescuind dupa-amiaza tot pe Lata, la gume, unde am agatat cateva dintoase.
30 septembrie - vremea parca incepea sa dea semne de indreptare. Nu a mai plouat, insa vantul a fost la datorie, batand cu aceeasi viteza ca in ziua precedenta. De data aceasta am dat pe Ingusta, unde, in ciuda valurilor si a apei care dadea sa se strice, am pacalit ceva dintoase. Multi, chiar foarte multi dadeau dupa caras si am vazut ca scoteau bucati frumoase ce atingeau chiar si 1 kg. Niste amici au mers in Merhei, dar nu au facut nimic.
1 octombrie - Daca noaptea fusese aproape senin, dimineata s-a innorat, vantul s-a intensificat si a inceput o mocaneasca de toamna, care ne-a grabit plecarea. Apa pe Sulina era bunicica, dar pe Marea Bucla se cam stricase.
Concluzii: o partida mediocra din pricina vantului sacaitor si a ploii.

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: totul despre Delta

Mesaj de citizenics » 05 Oct 2015, 08:54

Prima data in Delta, doua zile (2-3 oct.) de pescuit in zona Crisan - 10 stiuci (1-3 kg), un salau si un biban. Dintoasele mai rasarite s-au aruncat pe voblere si gume. Pe oscilante si rotative nu am luat nimic. Daca nu mergi cu cineva foarte informat care sa te duca unde sta pestele.....ai toate sansele sa nu prinzi mai nimic.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 06 Oct 2015, 15:46

m-am intors dupa 6 zile de delta destul de controversate. pe lacuri gen potelciuc sau marcu mai bine sa nu mergeti.pe langa faptul ca nu am prins nimic ,am si infundat racirea la motor cu tot felul de balarii :wallbash: nici pe celelalte lacuri din zona situatia nu este grozava.am reusit sa prind stiuci pe canale , la adancime sau in locurile unde am cautat salaul.pe chilia sau canal mila 35 am avut ceva activitate ,la fel si pe sontea noua si canalele spre pardina,nu stiu cum se numesc...in rest ,delta ramane la fel de frumoasa indiferent de conditiile meteo.

D2O
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 23 Feb 2012, 22:24

Re: totul despre Delta

Mesaj de D2O » 06 Oct 2015, 15:48

am prins si niste strapi ,mai multi colegul de barca.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: totul despre Delta

Mesaj de sosoktm » 07 Oct 2015, 07:18

Maine dimineata ma dau la apa cu destinatie crisan, dedicat pe chestii cu dinti. Tropai deja, sunt nedat la delta de mai bine de 6 saptamani....va fi prima iesire acolo 100% c&r.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 07 Oct 2015, 20:35

Achtung ! Achtung ! Tineti cont si de prognoza meteo in zilele urmatoare . Si retragerea este o componenta de baza a unei escapade reusite[ in expeditiile montane la mare altitudine , majoritatea accidentelor (80%)se petrec la retragere...asta asa...ca fapt divers ].
Vineri-sambata temp.max.>>14-16*C vant moderat ,minime>>6*C. Duminica-luni , temp max.12-7*C , averse deosebit de puternice , vant foarte tare cu intensificari de peste 70 km/h. Vantul va bate dinspre mare , atentie ! Asta este prognoza actuala .
Vineri vreau sa ajung si eu prin zona , evit ceatalul cu valurile lui obsedante .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 09 Oct 2015, 16:46

Batran , bolnav si chior , asta sunt . Eram convins ca am tastat liniutza(stiti voi unde) dar , pe tableta lucrurile sunt mult mai marunte …acordati-mi circumstante , trebuie sa port ochelari de 3 ani , da’ ma tin tare .

>>Raid in forta in delta , cum spunea prietenul cu care am fost , inca nu s-a linistit apa in spatele salupei si noi suntem déjà acasa. Scurt si cu(prinzator). Cred ca am evacuat la timp , tinand cont de prognoza care , uimitor , se mentine desi era facuta cu 4 zile inainte . Nu prea au nimerit-o cu precipitatiile de azi .
Multa marlita , ceva stiuci la masura si + , cativa salai si cateva moace . Cam la asta se rezuma partida inceputa ieri si terminata azi dimineata . Am avut timp(azi) sa ma duc si la magazinul ala…, vis-avis de Dinamo , sa-mi refac efectivul de gume .
Am pescuit pe Sontea si brat Sulina . Nivelul apei scazut in continuare . Cresterea este nesemnificativa . A inceput sa mai ciuguleasca stiuca si pe lacuri . Saptamana viitoare sunt prezent !

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de ANDREI RIGA » 11 Oct 2015, 18:14

deltaic scrie:Batran , bolnav si chior , asta sunt . Eram convins ca am tastat liniutza(stiti voi unde) dar , pe tableta lucrurile sunt mult mai marunte …acordati-mi circumstante , trebuie sa port ochelari de 3 ani , da’ ma tin tare .
Imi aduci aminte de tipul care tine (sau tinea) in frau destinele FIAT in Romania, un foarte respectabil mos, pe nume Stein cred. Angajatii nu intelegeau de ce loveste el mereu masinile pe care le conducea, pana intr-o zi cand, la o semnare de contract, a scos din buzunar o lupa imensa si ducand-o la ochi, a intrebat unde trebuie sa semneze...

Tie or sa ti-o insurbeze in cristalin ! :D

Scrie răspuns