totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 21 Sep 2015, 19:39

"WBF" si "mariusz", in zona vizata de voi au avut loc niste schimbari . Poate stiti deja , daca nu , interesati-va . Eu plec maine , departe de Matita , nu car dupa mine dacat telefonul .

Fir intins !

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 21 Sep 2015, 19:46

deltaic scrie: nu car dupa mine dacat telefonul .
...ca mijloc de comunicare , nu voi mai scrie pe topic cateva zile . Revin cu detalii duminica (cel mai probabil).

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 21 Sep 2015, 20:27

@deltaic
O sa ajung undeva peste doua saptamani in zona, depinde de vreme.
Legat de schimbari, o sa intreb. Si cand intreb primesc raspunsuri, zic eu.
Si eu, in afara de scule, salupa si benzina, o sa am doar telefonul mobil. :)
Fire intinse si numai de bine

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 21 Sep 2015, 21:14

Horica, reusim sa ne vedem de data asta? :)

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 26 Sep 2015, 09:24

Tasica, sa speram.
Mi-am crapat fusta de la cizma din cauza unui bustean submers.
Acum sa vad cat de repede-mi vin piesele ca nu as risca sa raman fara fusta de pe cizma motorului la dracu in praznic.
Oricum cotele arata naspa de tot. Acum 3 saptamani cota de 57. Azi 45.
Daca o tine tot asa......

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 26 Sep 2015, 13:46

Poate cu ploile astea o sa mai creasca... Oricum la multi ani pentru astazi! ;)

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de vali stratonov » 26 Sep 2015, 17:50

tanase_cornel scrie:Horica, reusim sa ne vedem de data asta? :)
Sperante desarte ..domnule coleg. :headbash: :headbash:
Puteam pune ramasag ca va intervenii ceva in planurile lui 'somnache" inca din primul minut de dupa postare si va trebui sa se "de-a lovit" ca de cele mai multe ori cind spune cite ceva :wallbash: :wallbash: :lol1: :lol1: :lol1:
Pacat ca nu se poate paria la casele de pariuri ca ne-am umple de bani :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1:
Fire intinse sa ai pina la finalul anului si sanatate maxima. :wink: :wink: :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 28 Sep 2015, 10:08

Iesirea a fost mult mai scurta decat anticipasem . Am uitat un “amanunt” esential – Cupa Mondiala de Rugby , eveniment pe care il astept cu nerabdare de 4 ani . Cum meciurile sunt transmise numai de o singura televiziune (in delta nu am gasit abonati la televiziunea respectiva) si au avut loc partide deosebit de interesante , m-am vazut nevoit sa ma intorc acasa , fara niciun regret . De lene ..., scriu abia azi…eventualele greseli de scriere sau exprimare in text , se datoreaza grabei si imi cer scuze anticipat .
In delta apa continua sa fie la un nivel foarte scazut . Accesul in multe zone este blocat sau greoi . Pe Chilia , de exemplu , se ajunge in conditii de siguranta numai pe can. Pardina sau pe la Patlageanca , pe brat . Prietenii care au vrut sa ajunga prin Merheiul Mic sau pe centura Chiliei nu au putut trece.
In cele 3 zile (mai précis 2 si jumatate de pescuit )de stat in delta am pescuit pe brat Sulina , can. Vatafu , Dunarea Veche , pe ambele brate , Lumina , Bogdaproste , can. Bogdaproste . Alti amici au pescuit pe Matita , Vacaru , Baclanesti . Nu mai este un secret ca rezultate mai bune se inregistreaza pe Dunare si canale . Pe lacuri , exemplare mici si trasaturi rare sau inexistente . Am reusit sa prind in sfarsit avat . Am prins ceva salai , nu balauri…, si stiuca , destul de bine(tinand cont de conditiile existente). Pe bratele din nord , craparii au cam somat . Dupa zile intregi de nadit si campat la locul faptei , au avut ceva capturi , foarte rare, dar mari ( 5 pesti in 6 zile). Se prinde somn pe Dunare , spre gurile de varsare , alti cunoscuti au avut aici capturi frumusele . Carasul este prezent si salveaza sejururile celor mai putin pretentiosi .
Joi vreau sa ajung din nou prin delta , mai intai consult programul meciurilor de rugby si apoi ma hotarasc cand si cum .

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 28 Sep 2015, 15:52

Mie-mi plac milogii care comenteaza.
Maxim.
Si care folosesc multe emoticoane.
Din genul alora care fac emisiuni pe pvtv cu barca si motorul meu.
Dar nah , toate bune.

Pentru necunoscatori o cota a Dunarii la Tulcea, in conditii normale e peste 100.
Acum o luna jumate a fost 70.
Acum trei saptamani 57.
Azi e 39.
http://www.afdj.ro/ro/cotele-dunarii

Cam ce plm sa caut pe acolo?
La cota de 50 am dat cu cizma de un bustean submers cu toate ca gps-ul zicea ca am mai fost pe acolo si ruta e ok.
Mda.

Plm de fosti valutisti care cand i-am prins la biberonat s-au simtit jigniti.
Dar asta e alta discutie, cert e ca daca nu creste putin apa e cam degeaba drumul pana in Delta.
Ca te duci la rapitor sau la crapareala tot degeaba.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de vali stratonov » 29 Sep 2015, 15:04

WBF scrie: Din genul alora care fac emisiuni pe pvtv cu barca si motorul meu.
.
Perfect adevarat ca o parte din emisiune a fost facuta din barca si motorul tau, deoarece la vremea aia te gudurai ca un catelus cind te baga cineva in seama :lol: :lol: :lol: :lol: ... din pacate pt tine doar atit te leaga de pescuit si ce e mai trist ca barca si motorul nu te poate face si pescar" in cel mai bun caz poti deveni doar "prieten cu pescarii" :lol1: :lol1: :lol1:

Ma tot inteb cum de te-o "citit" asa la fix SF , desi nu a avut "placerea" :twisted: sa te cunoasca in realitate :

"Da , m o ajutat , ma gandeam dupa neste expresii ca esti un baboier parvenit, esti genu de pescar care merge cu o gramada de bete pe mal si da in paralel la spin ,am vazut o gramada de putzoi din astia in pescuit ,patronasi cu multe betze :wink:
Nu ma surprinzi :oops:"

In rest numai de bine "somnache cel pitic". :wink: :lol1: :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns