totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 12 Sep 2015, 09:10

mariusz scrie:Multumesc pentru raspuns,
Pescuiesc de cativa ani pe aceste lacuri (in primulrand datorita locatiei apropiate). Anul trecut chiar cu taxa platita am fost informati ca pe Matita nu se mai pescuieste sub nici o forma. Stiti ceva despre asta?

Verifica-ti mp-ul .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 12 Sep 2015, 09:18

tanase_cornel scrie:Salutari tuturor!
Multumim Cornel pt. informatii ! Am un prieten care azi pescuieste pe Puiu , sunt curios cu ce vesti se intoarce.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 12 Sep 2015, 09:25

deltaic scrie:
tanase_cornel scrie:Salutari tuturor!
Multumim Cornel pt. informatii ! Am un prieten care azi pescuieste pe Puiu , sunt curios cu ce vesti se intoarce.
Mi-ar face mare placere sa ne intersectam luna viitoare. Macar pentru o povestire si o strângere de mana! O sa fiu cazat la nea Ilie in Caraorman începând cu data de 18.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 12 Sep 2015, 14:51

tanase_cornel scrie:Mi-ar face mare placere sa ne intersectam luna viitoare. Macar pentru o povestire si o strângere de mana! O sa fiu cazat la nea Ilie in Caraorman începând cu data de 18.
Placerea este de partea mea ! Daca voi fi prin zona te caut , sau cel putin te anunt pe unde haladuiesc . Eu plec saptamana viitoare , inca nu m-am hotarat unde , stau 2 zile si mai plec pe 24 sep. In octombrie am planificate 2 iesiri si daca stai toata saptamana 18-24 oct. cu siguranta voi fi prin delta .

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de tanase_cornel » 12 Sep 2015, 14:57

Da. Stau pana pe 22-23.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 15 Sep 2015, 14:19

deltaic scrie: Am un prieten care azi pescuieste pe Puiu , sunt curios cu ce vesti se intoarce.
Am fost sfatuit sa stau acasa , deplasarea nu prea merita , cica...Ceva capturi de salau si somn , s-au inregistrat pana duminica , pe brate .Ieri si azi cam liniste .
Aman cateva zile plecarea , care va fi martea viitoare . Daca mai am noutati revin cu detalii.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: totul despre Delta

Mesaj de wilddanube » 15 Sep 2015, 19:02

Noi am prins ceva
Nu mult
Pana in 2,5 kg
Stiuca
Am dat si dupa salau si-am prins stiuca si somotel

Raport de seara de pe Hotel Plutitor Anastasia
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: totul despre Delta

Mesaj de WBF » 16 Sep 2015, 16:46

mariusz scrie:O sa ajung in delta in 25 septembrie. Ma intereseaza daca se poate pescui pe Babina, Matita, Lacul Dracului. Stiu ca sunt concesionate dar ma intereseaza daca se pot pescui si in ce regim.
Multumesc anticipat.

Sfatul meu este sa sari peste Babina.
Aia are un regim special pentru Robert Raduta, cel care are concesiunea.
Nu ma intreba de ce, ca nu-mi pot explica.
Am amici care dau o anumita suma de bani, nu mica, ca sa pescuiasca pe Babina.
In special la crap.
In rest nu e mare invarteala pe acolo, somnul trage la fel de frumos pe Cernovca sau pe Chilia, ergo, flacau din Arad luat somn de 62kg si 2.2m pe Cernovca.
Eu pescuiesc in zona cam 1-2 saptamani din fiecare luna, respectiv din mai si pana in octombrie-noiembrie, in fiecare luna 1-2 saptamani sunt acolo.
Anul asta a fost dezastru, mai ales dupa august, cote extrem de scazute, rapitorul a plecat din lacuri si a intrat pe Dunare.
Cumva si normal pe cote asa scazute si pe ciorba de 27-28 de grade apa pe lacuri.
Revenind la Baina si zona concesionata.
Poti pescui pe orice in afara de Babina.
Taxa e cu doamne ajuta.
In principiu 50RON/zi asta daca nu stai la casa de oaspeti a lui Raduta
Unde e invitational.

Ca idee, nu stiu ce modificari au fost in ultumele 10 zile, dar la ultima iesire a fost subtire, stiuca relativ ok, cu toate ca nu am rupt malul cu peste 2,5 kg, biban spre zero, salau zero si somn/somotei decent.
Crap ok spre bine.
Speciile de gen platica/caras nu le amintesc ca nu dam la plevusca.

Sper sa te ajute

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: totul despre Delta

Mesaj de SF » 16 Sep 2015, 18:06

WBF scrie:
Ca idee, nu stiu ce modificari au fost in ultumele 10 zile, dar la ultima iesire a fost subtire, stiuca relativ ok, cu toate ca nu am rupt malul cu peste 2,5 kg, biban spre zero, salau zero si somn/somotei decent.
Crap ok spre bine.
Speciile de gen platica/caras nu le amintesc ca nu dam la plevusca.

Sper sa te ajute
Da , m o ajutat , ma gandeam dupa neste expresii ca esti un baboier parvenit, esti genu de pescar care merge cu o gramada de bete pe mal si da in paralel la spin ,am vazut o gramada de putzoi din astia in pescuit ,patronasi cu multe betze :wink:
Nu ma surprinzi :oops:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: totul despre Delta

Mesaj de deltaic » 16 Sep 2015, 18:23

wilddanube scrie:Noi am prins ceva
Nu mult
Pana in 2,5 kg
Stiuca
Am dat si dupa salau si-am prins stiuca si somotel

Raport de seara de pe Hotel Plutitor Anastasia
Multumiri Cristi ! Pana la urma tot facem o partida anul asta . Mut o parte din harnasamente si Laguna la Gorgova si sunt mult mai aproape de zona ta . Ma cantonez pe canalul direct spre lac Gorgova , asta sa am acces direct pe Litcov si zonele de interes (daca vor fi)de acolo .Te sun saptamana viitoare .
Fir intins !

Scrie răspuns