totul despre Delta

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 09 Aug 2011, 20:15

Zilele celei de-a sasea iesire in delta,s-au scurs. Am prins o perioada nefavorabila cu rezultate slabe.Dunarea este in crestere,apa foarte calda si cam toate zonele umblate de mine erau cu apa verzui-tulbure sau cu vegetatie excesiva. Am sacrificat o zi si am plecat din Mila 23 spre Murighiol,in recunoastere.Situatia este urmatoarea:Canal Crisan-tulbure;Canal Litcov-tulbure si cam pustiu;Perivolovca-tulbure si pustiu(nu am vazut nici o barca trecand);lacul Iacob-tulbure;Cuibul cu Lebede si toate japsele din zona foarte tulburi;Militarova-tulbure si impracticabil;Isac-verde-tulbure ;Isacel-tulbure;Uzlina-mizerabil si arhiplin de barci cu turisti. In zona Milei 23 situatia este aproape similara. Olguta-tulbure;Sontea-tulbure;canalul de centura si Baba Rada-foarte tulburi;canal Vacaru si lacul Vacaru-tulburi;Eracle si Lopatna-tulburi;Bogdaproste-tulbure verzui;Trei Iezere-partial tulbure. Am prins o gramada de bibani si intr-o zona cu apa relativ limpede am prins 4 stiuci/marlite consecutiv.Din pacate nici una nu a fost prinsa de gura asa ca am renuntat.Era clar ca nu mananca ci doar erau grupate in zona.Tin mult la sportivitatea pescuitului si situatia nu m-a satisfacut.Canalul Stipoc-partial limpede;Razboinita-limpede.Aici am avut ieri ceva rezultate care au mai indulcit esecul de pana atunci.Dimineata am prins 6 bucati iar seara nu mai stiu exact cate...Am redescoperit pescuitul cu spinnerbait(merci "modigliani" ca m-ai luminat).Cam jumatate dintre capturi le-am prins cu"mopul". Cunoscutii cu care m-am nimerit in delta si cu care am vorbit nu erau multumiti de rezultatele obtinute.
Una peste alta,lasand la o parte pescuitul nesatisfacator,m-am distrat strasnic asa cum o fac de fiecare data cand ajung in delta.>>>Fire intinse tuturor pe unde va vor purta pasii sau barcile !

sherbamont
veteran
veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Noi 2009, 11:21
Localitate: bucuresti

Mesaj de sherbamont » 09 Aug 2011, 20:23

deltaic scrie:Zilele celei de-a sasea iesire in delta,s-au scurs. Am prins o perioada nefavorabila cu rezultate slabe.Dunarea este in crestere,apa foarte calda si cam toate zonele umblate de mine erau cu apa verzui-tulbure sau cu vegetatie excesiva. Am sacrificat o zi si am plecat din Mila 23 spre Murighiol,in recunoastere.Situatia este urmatoarea:Canal Crisan-tulbure;Canal Litcov-tulbure si cam pustiu;Perivolovca-tulbure si pustiu(nu am vazut nici o barca trecand);lacul Iacob-tulbure;Cuibul cu Lebede si toate japsele din zona foarte tulburi;Militarova-tulbure si impracticabil;Isac-verde-tulbure ;Isacel-tulbure;Uzlina-mizerabil si arhiplin de barci cu turisti. In zona Milei 23 situatia este aproape similara. Olguta-tulbure;Sontea-tulbure;canalul de centura si Baba Rada-foarte tulburi;canal Vacaru si lacul Vacaru-tulburi;Eracle si Lopatna-tulburi;Bogdaproste-tulbure verzui;Trei Iezere-partial tulbure. Am prins o gramada de bibani si intr-o zona cu apa relativ limpede am prins 4 stiuci/marlite consecutiv.Din pacate nici una nu a fost prinsa de gura asa ca am renuntat.Era clar ca nu mananca ci doar erau grupate in zona.Tin mult la sportivitatea pescuitului si situatia nu m-a satisfacut.Canalul Stipoc-partial limpede;Razboinita-limpede.Aici am avut ieri ceva rezultate care au mai indulcit esecul de pana atunci.Dimineata am prins 6 bucati iar seara nu mai stiu exact cate...Am redescoperit pescuitul cu spinnerbait(merci "modigliani" ca m-ai luminat).Cam jumatate dintre capturi le-am prins cu"mopul". Cunoscutii cu care m-am nimerit in delta si cu care am vorbit nu erau multumiti de rezultatele obtinute.
Una peste alta,lasand la o parte pescuitul nesatisfacator,m-am distrat strasnic asa cum o fac de fiecare data cand ajung in delta.>>>Fire intinse tuturor pe unde va vor purta pasii sau barcile !

Ti-am spus mereu daca nimic nu prinde la spiner -bait o omori pe cumatra.Ma bucur ca te-ai intalnit cu vecinu'

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 09 Aug 2011, 20:26

@deltaic .nu ma mira tulbureala de pe " bulevardul " sontea si "scurtatura" olguta.
dar vacaru? :roll: babarada veche mereu a fost "laptoasa". nu tulbure dar are ea o nuanta mai aparte.
pe mila 18 ai incercat? si aventual de pe eracle spre ciulini?

felicitari pentru exactitatea amanuntita a informatiilor

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 09 Aug 2011, 20:29

O tabla de la Berti a fost la fel de eficienta daca nu chiar mai... M-a dezamagit baragladina aia de la Strike Pro care a facut minuni cu ceva timp in urma,cred ca sti la ce ma refer.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 09 Aug 2011, 20:34

>rine< acum la lapte s-a adaugat si cafea. Nu am fost la mila 18 si nu am incercat pe Eracle.Probabil cu mari insistente pacaleai ceva.Asta este valabil si pentru Sontea sau Olguta. Am vorbit cu unii care pe Olguta au prins 3 marle toata ziua. Sa vezi craparii ce dezolati erau !

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 09 Aug 2011, 21:13

mda. foarte nashpa. si din info ale mele in sudul deltei e la fel.
acum nu stiu incotr-o s-o apuc saptamana viitoare. decat in delta fara lingurit , la jig ,mai bine ma duc pe dunare.

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 09 Aug 2011, 21:25

Este o varianta demna de luat in seama.Nu stiu si nu am mai fost de ceva vreme in zona Rosu-Rosulet,Rosu-Imputita si laculetele din imprejurimi.Ma gandesc ca pana acolo se mai filtreaza ceva din tulbureala.Cel mai bun exemplu-Razboinita care este incredibil de limpede si cu iarba numai la intrarea din Sontea. Daca poti sa amani plecarea este si asta o varianta.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 09 Aug 2011, 22:02

deltaic scrie:Este o varianta demna de luat in seama.Nu stiu si nu am mai fost de ceva vreme in zona Rosu-Rosulet,Rosu-Imputita si laculetele din imprejurimi.
s-a intors un prieten acum doua saptamani de la rosu.era apa.
verde toata.nici biba nu era. in schimb se bucura lumea ca mai cadea cate un ciortan pe canal.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 09 Aug 2011, 22:26

deltaic scrie:Dimineata am prins 6 bucati iar seara nu mai stiu exact cate...Am redescoperit pescuitul cu spinnerbait(merci "modigliani" ca m-ai luminat).Cam jumatate dintre capturi le-am prins cu"mopul".
Imi face o deosebita placere faptul ca-mi pot aduce aportul in acest topic datorita faptului ce am avut placerea sa ne cunoastem ...... pe apa si la suete seara .

,, Mopurile " de care pomenesti , ,, Ghionoaiele " , ,, Elicopterele " , ,, OZN-urile " ( etc ), am avut la randul meu uriasa placere de-a le testa dupa discutiile cu concurentii de la Periprava . Recunosc sincer ca imi repugnau pana la acel moment sau mi se pareau ,, fantasmagorii aiuristice " . Atat de aiuristice incat la prima stiuca pe care-am reusit s-o aduc la barca datorita ,, OZN-ului " am decis ca-i un peste ...... ori prost , ori care trage pe nas !:lol: :lol: :lol:

Dar ca sa aduc si eu oaresce informatii si pareri personale in sprijinul topicului :

- Singura apa limpede din zona Mila 23 am gasit-o pe Razboinita si pe Trei Iezere . Se vehiculau zvonuri .... ,, pescaresti " cum ca ..... ,, un baiat d-aici din sat a rupt-o pe Trei Iezere " . Fireste ca ,, am pus botu ' " si am batut a doua zi tot lacul . .... Aiurea ! Probabil stirea era ,, expirata " , iesita din garantie . N-am avut niciun atac macar .
Am decis s-o caut unde-o gasisem la ultimele iesiri , pe Razboinita si pe Stipoc . Si intradevar , asa cum sustine si Liviu ( Deltaic ) , ,, bilele castigatoare " au fost ...... fustitele de carnaval ale spinner-baiturilor valurite de apele in care le jucam din varful vergilor . Insa din asta sa nu intelegeti c-am avut parte de-un ,, festival rapitoricesc " ! Nu ! Dar am adus totusi la minciog cateva cumetre cu ancorele-n falci .

Mult puiet ( lucru mai mult decat imbucurator ) o facea sa fie extrem de ,, putoare " , lenesa si sedentara , halind EXCLUSIV pe cadere . Niciun atac in forta , atac de acel gen ce ne ,, curenteaza " prin textil , ne caraie tamburii pe mulinete sau aproape ne zmulge varga din mana .

...................................................................................

Craparii , stationaristii , au fost la randul lor in acest weekend mai mult decat dezamagiti . Inclusiv partenerul meu de partida , Liviu ( tot Liviu ) , care s-a resemnat abia in ultima zi de pescuit , mai exact ieri , punctand ,, regulamentar " cu un lin frumusel . Lucru pe care l-am considerat de bun augur stiut fiind faptul ca linul de mult timp nu se mai prea prezenta la carligele pescarilor in Delta .

.....................................................................................

Una peste alta : Delta la fel de splendida , de fascinanta , de salbatica , insa nu la fel de generoasa in capturi ca in alti ani . Nu inseamna deloc insa ca nu ne vom duce p-acolo sa-i aducem omagii .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 09 Aug 2011, 22:27

Daca adaugam la interminabila lista a zonelor cu potential slab sau nul si imensa zona dintre Sulina si Chilia (Matita,Polideanca,Babina,Lacul Dracului...etc) nu prea mai exista optiuni. Zona asta,dupa parerea mea,poate prin octombrie sa se reabiliteze. Fara alte variante, multi pescari au casunat pe micutii somotei,care se mai prind si pe tulbureala.Pacat de ei ca sfarsesc majoritatea prin congelatoare.Nu prea vad ce faci cu un somotel de 30 cm...

Scrie răspuns