Super balta in Bihor

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 19 Mar 2007, 15:32

@vali
cu placere domnu Vali si va mai astept pe la noi,imi pare rau ca nu am avut mai mult timp la dispozitie dar si vremea a fost cam pacatoasa iar voi nerabdatori.Oricum vreau sa ne mai intilnim si atunci vom stabili amanunte pentru pescarii care vor sa participe doar la antrenamente pregatitoare pentru competitii,pina atunci fir intins...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 19 Mar 2007, 18:20

Multumesc de pe acum pt. oferta.
Sigur la anu vom fi mai multi care ne vom face permisul la voi.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 24 Mar 2007, 15:14

hm... cred ca am sa dau si eu o fuga pana in bihor in viitorul apropiat,
ca tare is curios.Valistrati cand ai fost tu a fost aglomerat?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 25 Mar 2007, 18:27

Cind am fost eu am fost doar 2 barci pe apa. :wink:
Dupa ce am facut anuntul sa mai aglomerat :lol: :lol:
Un singur lucru e clar: are balta peste fiti fara grija, trebuie doar sa-i stiti prinde. 8)
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 10 Apr 2007, 19:59

asa e, are pesti, am fost si eu pe acolo, e tare laudat locul. Din pacate am prins o vreme cu vant puternic si nici pesti nu puneau gura. Sa vedem mai incolo...

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 16 Apr 2007, 11:24

dinu profesoru scrie:balta este la 4 km de aeroportul Oradea,este concesionata de o societate privata si are un protocol semnat cu AVPS Livada de aceea membrii acestei asociatii platesc biletul la jumatate de pret.Taxa este 50 ron/zi respectiv 25 ron/zi pentru membrii AVPS.
AVPS Livada e acelasi ca AJVPS Bihor sau o asociatie privata ?

Am un prieten care a facut permis la Livada (cam 70ron/an). In cazul lui asta inseamna ca cind vrea sa mearga la pescuit tre sa plateasca bilet la jumatate pret la livada ?0,si permisul lui nu e valabil pe apele AGVPS unde permisul anual e cam 130 ron/an ?

pai daca asa e o sa spun lui ca a muscat bine ca mai mult de 2 ori nu o sa ajunga la Livada :lol:

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 16 Apr 2007, 11:31

_Sanya scrie:
dinu profesoru scrie:balta este la 4 km de aeroportul Oradea,este concesionata de o societate privata si are un protocol semnat cu AVPS Livada de aceea membrii acestei asociatii platesc biletul la jumatate de pret.Taxa este 50 ron/zi respectiv 25 ron/zi pentru membrii AVPS.
AVPS Livada e acelasi ca AJVPS Bihor sau o asociatie privata ?

Am un prieten care a facut permis la Livada (cam 70ron/an). In cazul lui asta inseamna ca cind vrea sa mearga la pescuit tre sa plateasca bilet la jumatate pret la livada ?0,si permisul lui nu e valabil pe apele AGVPS unde permisul anual e cam 130 ron/an ?

pai daca asa e o sa spun lui ca a muscat bine ca mai mult de 2 ori nu o sa ajunga la Livada :lol:
Eu din cate am inteles permisul de AVPS e valabil si pe apele AJVPS-ului asa ca pare convenabil.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 16 Apr 2007, 19:55

e ilogic ! permis AJVPS 130 ron pe apele AJVPS , permis AVPS Livada 70 ron pe apele asociatiei Livada + apele AJVPS !!! pai :shock: absurd ! la un alt asociatie e mai ieftin !!!!!

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 17 Apr 2007, 07:30

@sanya
permisul AVPS Livada este valabil pe toate apele din judetul Bihor,aceleasi cu ale AJVPS,doar lipsa de informare si birfele scoase de AJVPS creeaza confuzii mari in rindul pescarilor.Diferenta este ca membrii AVPS Livada pot pescui pe aceasta acumulare la jumatate de pret,adica 25 RON/zi, iar orice alt pescar care nu este membru plateste 50 RON/zi.Conform legii orice asociatie legal constituita isi stabileste anual taxa de pescuit in functie de cheltuielile previzionate, deci de aici diferenta de pret,in alta ordine de idei chiar la nivel national taxa AJVPS este diferentiata pe judete.

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 17 Apr 2007, 08:15

Corect! sunt chiar diferente mari intre taxele din diferite judete. Cred ca in jud. Bihor exista cea mai mare taxa AJVPS.

Scrie răspuns