stuka

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

stuka

Mesaj de ginval » 24 Noi 2007, 23:19

salutare.sunt mai nou in domeniul pescuitului si nu am prea mare experienta dar vreau sa va impartasesc prima mea experienta la rapitor facand referire si la sculele de pescuit.se intampla anul trecut,cam in aceeasi perioada.impreuna cu un coleg mai in varsta ,am mers undeva intr-un golf format de dunare datorita cresterilor de nivel.ca echipament eu aveam 2 undite de 4 si 6 m si o lanseta de 2,50 m,telescopica ,no name pe care am dat 100.000 lei vechi cu o mulineta no name cu 2 rulmenti pe care am dat tot cam atatia bani.vreau sa spun ca le achizitionasem de cateva luni si deja inelele lansetei le lipisem cu superglue iar mulineta imi crease deja probleme.am pus cele 2 undite si lanseta la pestisor viu iar colegul meu a lansat toate cele 12 lansete,marca shimano tot la stationar.dupa cateva ore eu reusisem sa prind experienta iar in carligele colegului meu picasera 2 marlite.in jurul orelor 11,00 i-am cerut prietenului ceva artificiale si mi-a dat singurul twister care il avea,un pestisor verde,cam rigid de circa 4-5 cm.am inceput sa arunc cu lanseta mea supertare si am reusit sa mai imi repar mulineta inca de doua ori intrucat nu erau bine stranse suruburile si se tot slabea tamburul.am reusit sa bat vreo 200 metri de mal,descurcandu-ma pe langa plasele intinse de cei care concesionasera balta respectiva.la un moment dat,facand o recuperare pe un anumit traseu,am observat ca o marlita se tot tinea dupa plasticul meu,am insistat in acel loc si am capturat-o...avea cam 500 gr si am eliberat-o.am facut o pauza revenind la stationar iar in jurul orelor 15,00,pentru ca nu aveam nici un fel de rezultate in acest mod,m-am reprofilat pe spinning.dupa circa 30-45 min,am ajuns din nou in zona in care prinsesem marlita si am mai luat un biban;am facut mai multe lansari in acea zona,reusind sa agat niste craci pe care cu greu le-am adus la mal.am uitat sa precizez ca aveam monofilament de 0,28,bineinteles no name dar aveam struna :lol: .Ma cam plictisisem si incepusem sa ma uit pe cer,la copaci,etc mulinand in continuare si gandindu-ma la cat mai e pana se intuneca sa plecam dar la un moment dat,in timp ce invarteam acolo incet la manivela am simtit ca mi se blocheaza mana si primul gand a fost ca iar am agatat vreo juma de pom pe care tre sa-l car la mal dar apoi,dupa cateva secunde am vazut cum firul incepe sa se plimbe intr-o parte si-n alta,moment in care,bineinteles ca am inceput sa am palpitatii si sa ma gandesc la ce mai citisem eu pe net referitor la modul in care trebuie adus pestele la mal...chestia cu obositul...lalala.Nici un moment nu m-am gandit la sculele pe care le aveam in mana.Am inceput sa mulinez cu putere...mulineta caraia rau de ziceam ca isi da duhul,eu mulinam dar vietatea de la capatul firului se departa in loc sa se apropie...cred ca in cele cateva minute de drill am inregistrat cam multicele batai de inima pe minut si am si transpirat un pic.Nici prin gand nu imi trecea atunci de utilitatea minciogului,prietenul meu era la ceva distanta si trebuia sa-l scot pe mal singur.am reusit in cele din urma sa trag pe mal o stuka de 2,700 kg dupa ce am transpirat binisor si i-am aratat-o colegului caruia nu-i venea sa creada.a fost cea mai fericita zi din zilele mele de pescuit care sunt destul de putine,am mers acasa si am visat frumos in noaptea aceea...prima mea stiuca...si de atunci am prins o mare dragoste pentru pescuitul rapitorilor.ulterior am mai prins ceva stuculite dar numai la stationar.am mai incercat si anul acesta doar de 2 ori din cauza timpului limitat dar nimic, insa....va urma.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 25 Noi 2007, 01:01

Sper ca ai schimbat cel putin mulineta.... nu de alta da la ce scule ai prezentat, ai avut bulan mare ca ai dat-o pe mal.... :roll:

ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

Mesaj de ginval » 25 Noi 2007, 10:41

dan bobei scrie:Sper ca ai schimbat cel putin mulineta.... nu de alta da la ce scule ai prezentat, ai avut bulan mare ca ai dat-o pe mal.... :roll:
mi-am luat un DAM de 2,70 si o mulineta streamstar cu 5 rulmenti +fir textil pt spinning...e alta mancare de peste.

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 25 Noi 2007, 11:47

Cu toate ca pestele nu alege ''scula'' e bine sa ai ustensile de calitate ca nu se stie niciodata cand vine ''bau-bau'' si te lasa cu ochii in soare :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 25 Noi 2007, 16:56

dan popa scrie:Cu toate ca pestele nu alege ''scula'' e bine sa ai ustensile de calitate ca nu se stie niciodata cand vine ''bau-bau'' si te lasa cu ochii in soare :wink: :wink: :wink:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=4549



ai uitat ? :)

Scrie răspuns