Stiuci + 10.

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 15 Ian 2010, 14:09

Frumos exemplar,dar la greutatea aia,asa cum o tzii tu,pericol mare sa se rupa in locul ala.Ar fi pacat de ea,nu de alta dar am patzit-o si eu(cu ex. mai mic recunosc),iar cand am vrut sa o eliberez n-am mai avut pe cine. :cry:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 15 Ian 2010, 14:31

toni f scrie:
in toate tarile civilizate , pescarul sportiv poate retine peste in niste limite civilizate , si totusi e peste cat china ... asa ca eu propun sa ne gandim mai repede la un mare bun simt si dupa aia la extreme ...
In orice tara civilizata daca se apuca se retina mult peste limita admisa din ape publice , salbatice vorba vine , si iii duce in propria balta o incurca !

Caracteru personajelor reiese din faptu ca chiar daca au balta lor superba concesionata si ”populata” prin jaf de pe alte balti , continua sa pescuiasca pe alte balti !
Imi pare rau Toni ,insa omu tau ii un gunoi in cazu asta ! Fomist ii putin spus !
Ti-ai tras balta , pai stai pe balta ta , populeaza cu banii tai , nu furind de pe alte balti , pt. ca ce-i peste limita legala ii furt !
Iti spun io Toni ca-n orice tara civilizata exemplarele astea daca puneau ce au pus pe forum deja erau cercetate de politie !
Din ce zice omu la crap se descurca mai bine ! Ce face , ia 40-50-200 de kile odata si le baga la el in balta !

Chiar is curios cum o sa fie cu balta aia concesionata ! Pescuit in sistem C&R :lol: :lol: Eventual la negru si fara chitanta !

Toni , banuiesc ca intelegi ca nu am absolut nimic cu tine :)

Nici nu as fi comentat nimic , daca ar fi mincat stiucile alea in familie , insa sa ai balta superba cum zice , si sa umbli pe alea naturale sa le jefuiesti , sa mai ai tupeul sa vi si sa razi in fata la vreo 3-4 care comenteaza faza , ii prea de tot .
Intre aia multi fomisti , braconieri , plasari se strecoara si cite un om cinstit si umil , care isi plateste abonamentu si merge pe balta cu sperante sa prinda in sfirsit o captura care sa dea rost la o viata intreaga dedicata baltii , macar pt. ala unu aveti si voi ”super pescarilor” un pic de respect !

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 15 Ian 2010, 17:58

@ SF

no worries, stiu ca nu ai nimic cu mine :D :D :D
si chiar si daca aveai, nu eram mare problem, ca doar nu suntem de sticla , doamne iarta-ma :D :D :D


e amestecata rau treaba cu stiucile astea ... nu ma mai bag ...

vad ca oricum nu a comentat nimeni episodul descris de mine , in care peter si echipa lui au pierdut un loc intai la un concurs de anvergura, si bani si alte alea , pt ca au facut un gest de oamnei deosebiti ... deci nu are importanta omu, ci fapta in sine ... de aia dadea in mine shimano cu stiucile alea tinute de ochi, chiar daca eu sunt baiat simpatic :D :D :D

ps: nu am glumit cu prima " over 10" ... ajunge intreaga pe o placa de lemn pe semineu la subsemnatu' :D :D

ReMuSL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 24 Sep 2009, 18:37

Mesaj de ReMuSL » 15 Ian 2010, 18:19

SF scrie:
toni f scrie:
in toate tarile civilizate , pescarul sportiv poate retine peste in niste limite civilizate , si totusi e peste cat china ... asa ca eu propun sa ne gandim mai repede la un mare bun simt si dupa aia la extreme ...
In orice tara civilizata daca se apuca se retina mult peste limita admisa din ape publice , salbatice vorba vine , si iii duce in propria balta o incurca !

Caracteru personajelor reiese din faptu ca chiar daca au balta lor superba concesionata si �populata� prin jaf de pe alte balti , continua sa pescuiasca pe alte balti !
Imi pare rau Toni ,insa omu tau ii un gunoi in cazu asta ! Fomist ii putin spus !
Ti-ai tras balta , pai stai pe balta ta , populeaza cu banii tai , nu furind de pe alte balti , pt. ca ce-i peste limita legala ii furt !
Iti spun io Toni ca-n orice tara civilizata exemplarele astea daca puneau ce au pus pe forum deja erau cercetate de politie !
Din ce zice omu la crap se descurca mai bine ! Ce face , ia 40-50-200 de kile odata si le baga la el in balta !

Chiar is curios cum o sa fie cu balta aia concesionata ! Pescuit in sistem C&R :lol: :lol: Eventual la negru si fara chitanta !

Toni , banuiesc ca intelegi ca nu am absolut nimic cu tine :)

Nici nu as fi comentat nimic , daca ar fi mincat stiucile alea in familie , insa sa ai balta superba cum zice , si sa umbli pe alea naturale sa le jefuiesti , sa mai ai tupeul sa vi si sa razi in fata la vreo 3-4 care comenteaza faza , ii prea de tot .
Intre aia multi fomisti , braconieri , plasari se strecoara si cite un om cinstit si umil , care isi plateste abonamentu si merge pe balta cu sperante sa prinda in sfirsit o captura care sa dea rost la o viata intreaga dedicata baltii , macar pt. ala unu aveti si voi �super pescarilor� un pic de respect !
''Exemplarule", mai citeste odata acel post al meu :roll: . Inteleg ca este greu sa-ti ajunga si pana la cerebel ceea ce citesti, dar fa te rog un efort(sper ca esti capabil) ,trage concluziile, iar pe urma lectureaza-ti postul. :wink:
Numai bine si fir intins!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: :)

Mesaj de SF » 15 Ian 2010, 22:51

ReMuSL scrie: Am fost impreuna cu Peter Micula la aceea partida.S-au prins in ziua aceea 4 stiuci, nu 3 cum scrie in articol. Cele doua mari, precum si doua in jur de 3-4 kg. Cea de 12,300 si una mai mica la pestisor viu, celelalte doua la spinerbait. Stiuca mai mare am luat-o acasa, la portbagaj (cum le place unora sa spuna) pentru ca a inghitit ancora si era ranita, si Peter oricum vroia demult un trofeu( am dat capul la preparat). Celelalte stiuci au fost duse de la Santimreu la noi in SM, pe o balta frumoasa de langa Carei, Barnot. Este o balta concesionata de niste amici din Carei, o balta salbatica de o frumusete rara, cu paza buna unde stiam ca stiucile vor fi pazite de "fomisti". In aceasta balta am adus multe exemplare frumoase, atat stiuci cat si crapi( la crap ne descurcam mai bine :D, am "populat" si cateva exemplare de peste 20 kg) din baltile salbatice pe care pescuim,
La asta te referi !
Ce mama dracului se intelege de aici , afara de faptu ca duceti pesti de pe balti salbatice , din cite se vede peste cantitatea admisa de lege ca sa va populati propria balta !
Cind te ocupi cu chestii din astea , care nu stiu pina unde is legale , faci ciocu mic si nu ii faci pe altii frustrati !
Stai dracului pa balta ta si fa ce vrei acolo , daca ii asa frumoasa si populata !
Pricepi !

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 15 Ian 2010, 23:58

kiritzu scrie:''luseru'' este adi chiritoiu patron si administrator al lacurilor cornesti care a facut mai mult pentru pescuitul sportiv decit tu capturi de mirlite intr-o viata.unde am fost? ocupat sa opresc braconaju si sa ingineresc o stiuca de 20 kg in conditii de captivitate, pe linga project de 1,5 mil euro de repopulare a salaului in apele noastre .bai inteligentule....
Ba deja zici ca esti mai tare ca Mafalda... Deci tu esti ala care a eradicat braconajul??? :lol: Ingineresti stiuca de 20 de kg daca o impaieszi cu gips ma inteligentule... da stiuca nu mai este din cauza ca a mancat-o salaul populat de tine... :lol: Ba sti ceva? sunt satul de astia ca tine care se bat cu pumnul in piept ca au facut si au dres.... voi daca dati o tigara o faceti cu nadejdea ca va paseasza omu un pacehet intreg inapoi... project de 1,5 milioane de euro.... mi-e rau.... sti tu cate marle am prins eu ? Nu te-ai uitat la televizor cat m-am uitat eu in apa.... basti ca aberezi... :arrow:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Ian 2010, 00:20

shootgun scrie:Nu te-ai uitat la televizor cat m-am uitat eu in apa....
Ma am auzit multe faine, dar pe asta o s-o tziu minte!...e tare ! :lol: :lol: :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

ReMuSL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 24 Sep 2009, 18:37

Re: :)

Mesaj de ReMuSL » 16 Ian 2010, 08:25

SF scrie:
ReMuSL scrie: Am fost impreuna cu Peter Micula la aceea partida.S-au prins in ziua aceea 4 stiuci, nu 3 cum scrie in articol. Cele doua mari, precum si doua in jur de 3-4 kg. Cea de 12,300 si una mai mica la pestisor viu, celelalte doua la spinerbait. Stiuca mai mare am luat-o acasa, la portbagaj (cum le place unora sa spuna) pentru ca a inghitit ancora si era ranita, si Peter oricum vroia demult un trofeu( am dat capul la preparat). Celelalte stiuci au fost duse de la Santimreu la noi in SM, pe o balta frumoasa de langa Carei, Barnot. Este o balta concesionata de niste amici din Carei, o balta salbatica de o frumusete rara, cu paza buna unde stiam ca stiucile vor fi pazite de "fomisti". In aceasta balta am adus multe exemplare frumoase, atat stiuci cat si crapi( la crap ne descurcam mai bine :D, am "populat" si cateva exemplare de peste 20 kg) din baltile salbatice pe care pescuim,
La asta te referi !
Ce mama dracului se intelege de aici , afara de faptu ca duceti pesti de pe balti salbatice , din cite se vede peste cantitatea admisa de lege ca sa va populati propria balta !
Cind te ocupi cu chestii din astea , care nu stiu pina unde is legale , faci ciocu mic si nu ii faci pe altii frustrati !
Stai dracului pa balta ta si fa ce vrei acolo , daca ii asa frumoasa si populata !
Pricepi !

Domnule SF, cu tot respectul, asta am vrut sa subliniez prin mesajul anterior ca nu ati interpretat corect cele spuse de mine. Eu asi fi cel mai fericit sa am balta, dar din pacate nu este asa. Cum bine ati citit si dumneavoastra, balta este al unor amici din Carei, iar eu continui sa cred ca exemplarele capitale, din orice specie, beneficiaza de o mai buna protectie si sanse de asi exercita rolul de reproducator pe o balta pazita si cu reguli stricte, decat pe baltiile salbatice ale AJVPS-urilor sau asociatiilor, unde foamea si "cratita" fac legea.
Numai bine si fir intins.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Ian 2010, 09:24

Shootgun,vorbesti aiurea la adresa userului kiritzu.Daca ai observat omul a zis ca nu va mai posta pe acest forum datorita atmosferei,probabil ca si new member a citit regulamentul si a vazut ca pe acest forum se promoveaza discutii de calitate despre pescuit.Cica. Realitatea este alta si a dus din partea sa la afirmatia ca nu va mai posta pe acest forum.Pacat,mare pacat pentru ca omul ala stie despre pescuit mai mult decit tine care te-ai uitat la apa mai mult decit el la televizor.Nu stiu cit este de abil ca si pescar,dar stie despre biologia pestilor si despre acvacultura foarte multa lucruri si sint convins ca dialogul pe orice tema in acest sens ar duce la discutii de calitate despre pescuit.Din pacate sa lovit ca de un zid de reactia unor veterani(care au citit regulamentul demuuult ,demult),si care ii catalogheaza rapid pe altii dupa nr-ul de postari.Omul are in administrare complexul de la Cornesti,si pe vremea cind mai furam cite o iesire la crap era unica locatie din apropierea Aradului,care putea rivaliza cu succes locatiile de aceeasi categorie din Ungaria.Daca ar fi cineva care sa se ocupe de rapitor cum se ocupa Kiritzu de crap,asta ar fi o mare realizare.Dar cum s-o faca,daca primul contact cu spinneruniversul nu este tocmai unul placut,acesta abundind in reactii intolerante si jigniri fara rost,chit ca pentru aia cu testosteronul peste limite este un loc numit arena.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 16 Ian 2010, 13:46

@semlecangheorghe, nu ma intereseaza parerea ta despre kiritza , cine o fi ala, si nici a altcuiva... bravo lui ca are lacuri cu crapi, desi la fel nu ma intereseaza, pentru ca vezi tu, aici e hiba... noi vorbim aici despre pescuitul rapitorilor si nu despre cresterea crapului, care iara nu ma intereseaza. Nu am vorbit aici despre unul sau altul, am spus doar foarte clar ca daca Peter a luat stiucile alea , a gresit. S-au trezit insa unii care sa-i tina palma, ca e mare pescar de crap. Il cunosc personal pe Peter si stiu mai bine ca multi altii, dar iara nu vorbeam despre asta... acuma vi tu si-mi spui mie ca vorbesc aiurea... daca sunteti mari ihtiologi mergeti pe un forum de specialitate frate...Era normal sa-i raspund in aceasi maniera pe care a facut-o el si te asigur ca nu-i nici o pierdere ca nu mai posteaza pe forum. Daca avea ceva de zis ar fi avut timp sa o faca, de 6 ani de cand exista forumul asta, dar nu a facut decat sa se bata cu pumnii in piept ca el are balta si proiecte si mai stiu eu ce.Ar trebui sa-mi fie frica sau sa fiu invidios??? Don't think so...

Scrie răspuns