Stiuci + 10.

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 14 Ian 2010, 10:54

Oricate argumente privind etica de care a dat dovada pescarul respectiv de-a lungul timpului, fapta in sine constituie contraventie si este sanctionata de art. 59 al.1 lit. d din OUG 23/2009, care prevede:

Art. 59. - Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 600 lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului, a autorizaţiei sau a licenţei, după caz:
...........
d) reţinerea de către o singură persoană care practică pescuitul recreativ/sportiv a mai mult de 10 bucăţi, în total, din speciile de păstrăv, lipan şi coregon în apele de munte cu salmonide sau a mai mult de 5 kg de peşte, cu excepţia cazului în care s-a pescuit un singur exemplar a cărui greutate depăşeşte 5 kg, în apele domeniului public;


Balta Santimreu din judetul Bihor este o apa publica, iar cantitatea de 23 de kile pe care pescarul afirma ca a retinut-o o depaseste pe cea maxima admisa de lege.
Dar cum nu a fost prins de organe in fapt, ramane "negustor cinstit", bucurandu-se in continuare de prezumtia de nevinovatie.
Iar noi nu suntem abilitati sa il judecam.

Totusi i-as recomanda mai multa discretie in campania de autodenuntare demarata in mass-media.

:lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 14 Ian 2010, 11:47

bravo razvan, desi discutia a cazut in extreme citind cele cateva pagini ma intrebam unde e legea :)

cat despre mediatizare, sanyi are dreptate, probabil se va isca macelul pe balta respectiva :cry:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 14 Ian 2010, 11:59

7 pagini de discutii si in curand 2600 de vizualizari in 3 zile?!.....cred ca nici blogu' lu' Badea nu are atatea...
Despre ce vorbim aici? La inceputul discutiei se spunea ca a prins omu' 2 pesti pe o balta privata platind taxa si respectand regulile baltii...daca lucrurile ar fi stat asa ce-ar mai fi fost de discutat?! (stiti bine ca polemicile ar fi continuat...)
Acum e vorba despre 2 stiuci prinse pe o apa naturala. Le-a retinut omu' pe ambele desi, legal, avea dreptul sa retina doar una. A incalcat legea si-ar fi trebuit sa fie sanctionat pentru pastrarea celui de-al 2-lea exemplar. Din punctul asta de vedere a gresit incontestabil.
Restul discutiilor care incep cu "eu le-as fi privit cum pleaca inapoi spre adancuri" sau "va las sa plecati nevatamate dragele mele, sa se bucure si altii de coloritul vostru superb" sunt in plus si ma fac sa sper ca apele se vor dezgheta cat mai repede...
Tot respectul pentru cei care elibereaza pesti (si din cate vad cam toti cei care am postat pe acest subiect practicam partial sau exclusiv C&R - paradoxal, nu?), dar sa nu trecem spre patologic...In ziua in care 80 % dintre romani vor respecta legea va fi peste si pentru nepoti. Asa ca hai sa lasam atitudinile de virgine care mananca peste crescut in eprubeta si asomat inainte de sacrificare si sa respectam legea (fie ea si perfectibila)!

P.S. pun pariu ca inainte sa-si ia gatu' ciobanasii din miorita au pus-o de-o polemica legata de pescuit, politica sau fotbal.

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 14 Ian 2010, 20:29

nu vreau sa fiu rau dar eu sunt ferm convins ca nici cea dea 2-a stiuca nu a scapat, dece?
1- prima prinsa la spiner nu cred sa fi scapat deoarece un asemenea exemplar inghite spineru sanatos iar dupa acel dril de cateva minute sigur si-a sfartecat toata zona in care a fost agatat carligu mai ales ca spinerele au carlig simplu iar cunoscatorii stiu ca asemenea carlige provoaca rani mult mai mari decat cele triple desi pare greu de crezut pt unii iar daca rana nu a fost mare daor superficiala si atunci dupa ce a azuns acel peste in barca nu cred ca a fost pusa in plasa si lasata inapoi si nici legata de barca finca ar fi mutat barca din loc si nu s-ar mai fi putut pescui nici la pluta dar nici la artificiala asa ca a ramas in barca unde dupa parerea mea sia rupt gatu :cry: din intamplare
2- a doua prinsa la pestisor aia nici macar sansa pe care o avuto prima nu io acord si nici nu cred ca trebuie sa explic caci cred ca isi da toata lumea seama ca atunci cand acea stiuca a inghitit pestisoru unde sa oprit asta
DAR a nu se uita ca trebuie respectat pescarul pentru captura sa dar nu si pentru gestu pe care la urmat

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de sorin tot » 14 Ian 2010, 21:07

fabulos!
:lol: esti criminalist?

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 14 Ian 2010, 21:24

sanyi scrie:nu vreau sa fiu rau dar eu sunt ferm convins ca nici cea dea 2-a stiuca nu a scapat, dece?
1- prima prinsa la spiner nu cred sa fi scapat deoarece un asemenea exemplar inghite spineru sanatos iar dupa acel dril de cateva minute sigur si-a sfartecat toata zona in care a fost agatat carligu mai ales ca spinerele au carlig simplu iar cunoscatorii stiu ca asemenea carlige provoaca rani mult mai mari decat cele triple desi pare greu de crezut pt unii iar daca rana nu a fost mare daor superficiala si atunci dupa ce a azuns acel peste in barca nu cred ca a fost pusa in plasa si lasata inapoi si nici legata de barca finca ar fi mutat barca din loc si nu s-ar mai fi putut pescui nici la pluta dar nici la artificiala asa ca a ramas in barca unde dupa parerea mea sia rupt gatu :cry: din intamplare
2- a doua prinsa la pestisor aia nici macar sansa pe care o avuto prima nu io acord si nici nu cred ca trebuie sa explic caci cred ca isi da toata lumea seama ca atunci cand acea stiuca a inghitit pestisoru unde sa oprit asta
DAR a nu se uita ca trebuie respectat pescarul pentru captura sa dar nu si pentru gestu pe care la urmat
nu-i nici chiar asa... cunoscatorii stiu o laie ! :lol: si pe deasupra habar nu au de legile generale ale gindirii :lol:

adica niciodata nu se stie cit de bine a inghitito... sau cit de bine e agatat si de unde...

clar daca intreaga greutate a pestelui e aplicata pe bratul unui singur cirlig fie el simplu dublu sau triplu dar pe un singur brat el se afunda mai dihai dar rana e mai curata ca atunci cind e agatat in 3 ramuri si se zbate ca nebunu rasucinduse capata rani multiple...

a doua cu pestisoru ... si acolo e cu dus intors... cine stie cit a lasato ca sa inghita ? cine stie cum a avut montura ? poti monta in asa fel incit o iei de buza chiar si cind inghite cu totul... deci hai sa nu aplicam logica de identitatii ca nu e suficienta adica nix legea ratiunii sufiecientei... :lol:

cit despre aia cu ieliberatu io zic ca musai se ncadreaza la "Regulile speciale ale corectitudinii formelor gândirii " :D

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 14 Ian 2010, 21:57

No gata, ca de maine arunc toate boablerele,tablele,spinnerele,gumele, ma du` la piata si-mi iau 10000........0000 de plute, struna beton si carlige pentru carasi de 10 cm,"foarte vigurosi",iau barca(a lui peter ca o fi mai mare, sa-mi incapa stiucanele) si da-i si rade balta,pana imi cade si mie,nu una,ci 3 la +10, ca io vreau sa fiu mai tare decat peter.Si atunci sa vedeti voi ciuda si oftica,cand le postez pe "sait" :lol: .Aia la 3 kg(ca musai tre sa fie una de inceput, mai mica,ca in toate povestile cu stiuci, ca alea mari se prind la sfarsit,cand "te gandesti la baia fierbinte de acasa" si esti "nepregatit") o so prepar cu/in ba(L)con,sa mai simta si spinneru care sta deasupra mea miros de peste, ca la cati arunca el inapoi,eu ma ghiftuiam un an.Si daca se supara pe mine, data viitoare ii urez bafta la spinner.
Omul a comis-o, 7 pagini s-au facut de polemica, dar sa-i dam uitare, ca dup-aia i se urca la cap "belitorului de stiuci" si prietenilor lui. :oops:
Intotdeauna C&R

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 14 Ian 2010, 23:59

ovidiu scrie:@kuintautti: "sa dai cu biciu tot in calu inimos care trage intins la caruta nu in ala parshiv care smunceste sa rupa haturile..."

cugetarea aia fu grea :D dar buna ;)
Tu nu ai voie sa vorbesti aici, ca ai fost vazut cu salau prajit & stropit cu mujdei in farfurie...aici discutam de C&R 100% asa ca.... :twisted:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 15 Ian 2010, 00:20

Adelin, imi vine sa plang.. :(
dar stii tu ce gustos a fost salaul ala stropit cu mujdei? pai nici in Tokyo nu se mananca asa ceva ;)

dar eu nu prind, cumpar salau, de la aia care dau cu curent.. decat sa fiu judecat ca retin pesti, in loc sa pescuiesc cu carlige fara spin si fara fir, mai bine dau un ban :D

intr-o zi am intrebat-o pe o vanzatoare de la Mc'donald din ce e facut mc'fishu' lor, habar nu avea, eu am insistat poate totusi stie... si sefa de raion mi-a zis ca e din "TUNA kk"
clipeam ca ala picat din taigaua rusa in Moscova...wow Tuna-xxx!
mai bine un macrou pe gratar decat "tuna-fishu'" de la mcdonald..

auzi tuna-xxx...
o fi frun peste extraterestru :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 15 Ian 2010, 00:24

Ala de la Mc Donald e ceva specie de cod. :)
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns