Stiuci + 10.

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Feb 2010, 23:44

vijelie scrie:
exemplarul acesta l-am pierdut la inundatii prins intr-un calugar .am ajuns la 17 kg pina acum .din pacate nu am poze pina in aprilie dupa ce le schimb bazinele de crestere.
apele noastre , sa fiu mai precis vom incepe cu jud.Timis .daca totul merge bine anul viitor vin cu poze/filmari de la prima populare, nu de alevini ci de pixuri de un an.

sa nu generez alte discutii, injurii si jigniri, nu am cintarit-o dar puteti compara , eu am 1,85 si 113 kg si nu o tin cu mina intinsa ci lipita de piept( :wink: )



interesante poze ... nu stiu daca ai 1,85m .... daca ai... "la mai mare" nu halesc faza cu 17 kile ... daca a avut doar 10 kile a avut un 110-120cm depinde de apa si de hrana... daca avea 17 kile era la 130-140cm ceeace pica din start chiar si cu inaltimea ta de 1,85. Mai este faza cu manutele tale... ai un handicap? mainile sunt anormal de mici si ciudate... am ramas uimit de cat de ciudata este mana sprijinita pe piciorul tau... este de-a dreptul anemica ...distrofica. Dar ce stiu eu... poate ochiul meu de fotograf a incheput sa ma insele. In rest... fire zbuciumate !!!
mai, eu am inteles altceva din mesajul lui kiritzu(apropo, daca nu ma inseala memoria, a mai fost mai demult pe forum cu username adi kiri)... io am inteles ca a ajuns la 17 kg cu exemplaru ala pe care-l inginereste acuma "am ajuns la 17 kg pina acum". Despre aia din poza, pe care a pierdut-o la inundatii, chiar el zice intr-un mesaj mai jos ca probabil avea pe la 11-13 kg
kiritzu scrie: Si eu cred ca tot pe-acolo este 11-13 kg
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 08 Feb 2010, 11:22

"Cel fara de pacat sa arunce primul piatra"... Nu exista pescar printre noi care sa fi pescuit, mereu, in litera legii si in spiritul sportivitatii.

Habar nu am cine e Peter asta... Dar faptul ca vad o barca ticsita de crapi, un mal plin de stiuculite... parca imi spune ca nu e cel mai mare adept al C&R-ului... Dar cum spuneam la inceput, nu toti am eliberat pesti la viata noastra, deci daca omul i-a pastrat, din partea mea personala, "rusinica", si totusi poate pe viitor ne debarasam de spiritul asta de umplut frigiderele. Nu e usor, dar macar incet-incet...

Mie unul nu-mi place o chestie. Mai demult, in PM, pe coperta, aparea Giusca cu o stiuca mare, frumoasa... cu degetele infipte in ochi. PE COPERTA!!! Eu as vrea, intr-o lume ideala, sa nu existe articole in revistele de pescuit, care promoveaza pescuitul C&R (Catch & Retine). Sa nu fie primite poze la concursuri cu pesti cantariti si masacrati in chiuveta sau in bucatarie. Noua revista, in care a aparut si articolul, sper sa fie cu adevarat sportiva si sa nu publice articole finalizate cu consumarea pestilor fotografiati ci, dimpotriva, cu pestii in curs de eliberare. Cred ca conteaza destul de mult in educarea pescarilor, sa vedem ca se poate si altfel, nu doar tarand stiuca spre portbagaj.

In articol nu e clar daca a pastrat stiucile nenea pescar. Dar daca a facut-o... si a fost si publicat... nu e de bine. Am ramas in urma rau de tot cu esenta pescuitului... Cat despre adevaratul Catch and Release... suntem ca un copil de 2 ani care incepe sa invete. Mai avem mult.

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 08 Feb 2010, 12:24

[quote="Striper"]"Cel fara de pacat sa arunce primul piatra"... Nu exista pescar printre noi care sa fi pescuit, mereu, in litera legii si in spiritul sportivitatii.

Mie unul nu-mi place o chestie. Mai demult, in PM, pe coperta, aparea Giusca cu o stiuca mare, frumoasa... cu degetele infipte in ochi. PE COPERTA!!!


in primul rand felicitari pentru poza (daca este facuta de tine) in al doilea rand cu degetele in ochii pestilor sa sti ca este o chestie acceptata pe plan mondial. Eu am participat la multe campionate mondiale sau europene de pescuit si vreau sa zic ca toti pescarii la crap scot pestele din mincioc sa il bage in juvelnic fix de ochi. Daca vrei o sa iti postez niste poze din concursuri unde participantii se fotografiaza cu pesti tinand baboiul de ochi. Pana acum cativa ani nu stiam asta si eram reticent la ideea de a apuca bietul peste de ochi chiar daca aceste era de sacosa si nu de eliberat. Saracul ramane paralizat de durere atunci cand i se infig degetele in ochi. Dar asta este alegerea fiecaruia. Eu unul chiar daca iau peste acasa si uneori chiar mai mult decat ar trebui tratez pestele cu respect ... prefer sa il omor rapid decat sa il las sa moara prin axfisie.
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 09 Feb 2010, 12:17

Da, asta cu deshtele-n ochi e nasoala si culmea, se practica la case mari! :oops:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 09 Feb 2010, 12:23

n-am incercat niciodata sa tin stiuca de ochi dar, nu conteaza cat de tare ii bagi degetele in ochi? adica nu poate fi tinuta doar de arcade(sa le numesc asa) fara a apasa prea tare pe ochi si a-i produce vreo trauma? Am vazut ca se practica felul asta de prindere in deosebi la stiuca probabil datorita conformatiei capului. La alti pesti nu prea merge...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 09 Feb 2010, 12:26

cum ???????

viji, tu iei peste acasa ????????? si uneori chiar mai mult decat trebuie ?????? jesus christ , man !!!!!! cum indraznesti ?????

fratioru meu drag, desi esti unu din cei mai buni pescari din romania la multe specii , te-ai ars cu asta ....

o sa te ia bajetii astia pe aici sa te disece in toate felurile, muci o sa te faca ( nu ca te-ar interesa, dar in fine :D :D :D )

bei si nu jtiam eu ca pe afara se ia pestii de ocheane, si ca insusi maetre giusca a pozat pe coperta cu o stiuk tinuta de ochi, ca sa vezi ce-i faceam eu lu shimano cand s-a luat de articolu meu cu stiuk de pe prima pagina .....


ca sa nu mai zic ca prin diversele locatii din delta pe unde am fost, am vazut diverse poze cu diverse personaje mai mult sau mai putin celebre, inclusiv maetre guisca cu stiuci tinute de ochi ....

si am mai intrebat si eu stanga dreapta intre timp ... am primit si ceva raspunsuri de genul ca stiuk nu are nici pe dracu atat timp cat nu iti infigi efectiv degetele in ochii ei, si o tii practit de arcadele alea osoase , care la stiuk spre deosebire de alti pesti sunt chiar f dezvoltate ....

in fine ....

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 09 Feb 2010, 12:39

eu nu am tinut nicio stiuca de ochi...
nici de aripi...

eu ma port f delicat cu ele :)

da' voi puteti sa le tineti cum vreti... :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 09 Feb 2010, 13:41

asta pentru ca nu ai prins nici una :D :P :D :P :D :P

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 09 Feb 2010, 13:50

@tony... fratica.... eu nu am afirmat niciodata ca as fi fost un sfant am carat frateeee zeci de tone de peste la viata mea. Eu barem m-am lasat de practica asta si unde mai pui ca am specii pe care nu le luam nici inainte. Sunt asa zisii pesti ai copialriei mele "mreana si cleanul" si ceva sortimente mai delicate si rare "caracuda si linul" pentru care chiar fac urat daca vad ca sunt luati. Tragic este ca oameni bogati cu "gipane" si plini de fite si goldane dau fara rusine la japca si curent. Acum "ecologistii" nu au tupeu sa se ia de ei si tabara pe cate un sarac care da cu halaul. Ma rog....nu mai conteaza :( :evil: :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 09 Feb 2010, 13:52

toni f scrie:asta pentru ca nu ai prins nici una :D :P :D :P :D :P
:oops:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns