Stavrid de august

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Stavrid de august

Mesaj de bivanus » 10 Aug 2008, 04:21

Sunt orele 5 dimineata, si ,in largul Marii Negre , ma reculeg langa o cana de cafea. E august deci musca stavridul.Dupa un an secetos din punct de vedere al pescuitului ma bucur de cateva zile fericite si cu fir intins.
Poate unii vor zice ca pe langa un salau zdravan , niste pestisori de 14-15 cm si 100 grame nu sunt cine stie ce , dar inmultiti cu trei su patru si ganditiva ca fiecare e hotarat sa o ia in alta directie. In plus , marele secret este sa il gasesti , marea nu este doar mare :D este si adanca.Azi de exemplu a tras la 20-25 de metri adancime dupa ce ieri nu a coborat sun 15 metri. Alta chestie este culoarea penei de la taparina - bietele bibilici :twisted: cate blesteme si-au luat saptamana asta ! Nu a tras la pana porumbaca neam ! Doar alb si eventual cu ceva sclipici argintiu.
Oricum, sa stai inconjurat de ape si sa vezi la orizont cum se naste ziua respirind aer asa de ionizat incat il simti cum iti curata plamanii in timp ce lanseta se zbate hotarat este ideea mea de pesuit aproape perfect.
In caz ca va intrebati care ar fi pescuitul perfect , pai , cele mai de sus dar in loc de stavrid sa traga un morun ca la vreo 100 de kile :wink: ... sau - mai realist - ceva palamida mare :roll:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 10 Aug 2008, 06:10

Ai wireless in larg???.E intr-adevar foarte frumos pe mare.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 10 Aug 2008, 10:45

Vodafonu sa traiasca :D Dai un ban - pe repetor - si stai in fata , fata de mal cu vreo 12 mile si mai bine.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 10 Aug 2008, 14:24

Cu ce ambarcatiune esti?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 10 Aug 2008, 19:37

o "ambarcatiune" mai fixa numita platforma :D
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 10 Aug 2008, 23:42

Aaaa.De foraj marin ?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Stavrid de august

Mesaj de SF » 10 Aug 2008, 23:59

bivanus scrie:dar in loc de stavrid sa traga un morun ca la vreo 100 de kile :wink: ... sau - mai realist - ceva palamida mare :roll:
Nu ai avut atac la stavrizi cind ii ridici , anu asta am patit-o de vreo trei ori , la varga , scoteam jumatati de stavrid , era lufaru la post :lol:

Eu la stavrid nu dau , ( exceptie la fixa , si asta de doua-trei ori pe an ) insa intra la jiguri , cei mai multi la un Sea Rock de 60 gr , mi-au intrat si la hardbaituri de 10 cm si 25 gr cu leader gros , 40 lb . Banuiesc ca is accidente :lol:
Deep jigging baga careva in Marea Neagra , barca , sonar , 100 m adincime sau ii teren virgin , neprospectat si cu multe necunoscute :cry:

Fir Intins!!!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Re: Stavrid de august

Mesaj de eugen » 11 Aug 2008, 00:27

SF scrie: Deep jigging baga careva in Marea Neagra , barca , sonar , 100 m adincime sau ii teren virgin , neprospectat si cu multe necunoscute !!!
anul asta au bagat in dracii unii. o cautau pe elodia. :)

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 11 Aug 2008, 10:52

SF in mica noastra mare :D 100 de metri e cam mult. Din cate am auzit de la mai multi pescari - nu amatori ci industriasi - zona de pescuit cu succes e pana pe la 60 m. Oricum , in regim amator e destul de greu de iesit in larg.Eu am noroc cu munca ca mai ajung din cand in cand.
Despre lufar : anul asta slab , numai din ala mic si sporadic. tot la taparina. In continuare labanul babanul se plimba linistit pe langa picioare insensibil la incercarile noastre de a gasi ceva pe care sa puna botul. A aparut si zarganul , iar din cand in cand te mai trezesti cu o palamida dar tot mica.
In rest plin de delfini, e perioada puilor.Sunt supersimpatici , se joaca cate doi trei precum copii. Cand ajung la mal o sa pun cateva poze.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 11 Aug 2008, 16:11

Norocosule!

Scrie răspuns