Stavrid de august

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 30 Aug 2008, 13:17

doar ce am venit de la canal. slab rau , doar niste bibi amarati si eternul guvide de balta :( culmea e ca se bagau la cauciuce mai mari ca ei :D
mai nasol e ca am lasat prin bradis unul din voblerele mele preferate , un Rapala Shad Rap alb cu rosu :((
fario, scule de pescuit gasesti de care vrei si pe toate buzunarele la constanta si la cernavoda. stiu ca era un magazin frumos si la mangalia dar nu am mai ajuns pe aclo de mult asa ca poate nu mai e.in statiuni gasesti o gramada de "scule" de la fratii cu ochii mai trasi spre colturi dar intradevar , nu sunt magazine dedicate , le gasesti tot la aia de vand slapi.
rama de mare cumpar.de obicei cutia are 10 rame la 10 lei dar uneori mai sunt promotii cu 12 rame 10 lei :) stiu unde se gasesc rame de mare dar ... tocmai de aia prefer sa cumpar. mai fac exceptie la midia , cand te duci inspre dig treci chiar pe langa o balta/mlastina unde le gasesti usor.pute de trasneste acum vara asa ca nu e pt cei cu stomac sensibil.
cu popcorn nu am prins chefal , dar cam tot ce misca in marea noastra minunata musca la scoica.tre doar sa ai rabdare sa le pui in ac si nu prea tine la lansare departe. cu painea m-ati facut curios, teoretic e posibil sa il atraga culoarea deschisa, am mai luat la taparina cu pana mica si cate o bobita verde fosforescenta la baza acului - gaselnita luata de pe net.
SF ziceai ca vei posta niste monturi marine ? :roll:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 30 Aug 2008, 21:21

bivanus scrie: SF ziceai ca vei posta niste monturi marine ? :roll:
Da , dar dupa aia am vazut ca-s o gramada pe youtube , asa ca nu am mai bagat , marti dupa masa daca-i musai se poate :)
Important sa ai fir din ala elastic si ac subtire .

Fario , in ultima vreme m-am momit la rom cubanez , dar nu trec de un dop pe zi , dupa masa :lol: , o sticla o sa-mi ajunga destul de mult calculez :lol:

Marti cred ca voi face o scurta incursiune " in the dark side " adica la natural , ca nu am facut de mult :) , cunosc un loc unde tonomatu ii linga ala de coca-cola , ii fac la ala poza sau la unu care in fata la un magazin de scule :) , daca am vreme pozez si rima de jumate de metru din Vietnam :)

Fir Intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 30 Aug 2008, 21:29

Nu-s normal :lol: , pe bune baieti , daca tot gasim pe net , de ce sa trec io marti prin dark side :twisted: :twisted:

Deci uite Fario , tonomatu de unde mai luam si io rime , ala de linga ala de coca-cola

http://www.cansionpesca.com/?page_id=11

In dreapta pagini , in dreptu cu rimele ii o poza cu tonomatu , ai si preturile puse si modelele de rime :lol: :lol: , ce zici , ii mai tare un dop de rom cubanez ca sampania , tuica and tequila sau nu :lol: :lol:

Fir Intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 30 Aug 2008, 23:14

[quote="Fario_nebunu" cu tonomatul de rame![/quote]

Acuma m-am prins , intradevar , destul de criminal :lol: :lol: :lol: , tre sa renunt si la dopu ala de rom cubanez :lol: :lol:

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 31 Aug 2008, 18:04

:shock: asta e tare !!!
iar combinatia cu bauturile racoritoare mise pare normal , daca tot faci rece. Pai unul din asta instalat in portul Tomis si-ar scoate banii urgent. Si instalat la intrarea unui magazin ar fi bun - chiar ar fi mai realist asa. Hmmm , chestia asta poate avea potential.

In legatura cu monturile : am vazut si eu pe youtube una alta , dar m-ar interesa o linie pentru calcan/cambula si o montura pentru zargan - am citit ceva de o linie plutitoare intre doua plute dar nu am retinut exact si nici nu am mai gasit-o pe net :(
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Aug 2008, 23:30

bivanus scrie:
In legatura cu monturile : am vazut si eu pe youtube una alta , dar m-ar interesa o linie pentru calcan/cambula si o montura pentru zargan - am citit ceva de o linie plutitoare intre doua plute dar nu am retinut exact si nici nu am mai gasit-o pe net :(
Singuru peste plat care l-am vazut aici , da io nu am prins nici unu ii limba de mare , am prins pisica de mare , da ii alta treaba .
Cu monturile practic nu-i nici o filozofie , ce am vazut ca nu se foloseste ii firu elastic pt. a fixa momeala ( bucatica dar si rima sau scoica ) si acu ala subtire si gaurit in mijloc . Is doua accesorii de baza in surfcast , nu poti vorbi de lansat departe fara sa ai momeala bine fixata .
Plumb terminal , opritor , virtej de care vine legat forfacu ( mai lung sau mai scurt , mai fin sau mai gros ) , alt opritor . Mai sus al doilea cirlig , la fel .
Zargani mi-au dat in vobler , plus urmariri la popper . Nu-i cauta nimeni , intra accidental la bucatica daca ii ridicata , sau la pescuit cu pluta la distanta , cu bat lung si mulineta .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 01 Sep 2008, 00:29

@ SF . Ce marca e voblerul Angel Kiss pe care l-ai pus la bataie cu ocazia concursului care nu se mai tine? Parca-i din fishing shop-ul Vaticanului cumparat.Au si Jesus Paws sau God Bless? hehehe.Sau Maria Magdalena touch.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 01 Sep 2008, 00:41

Jedi scrie:.Sau Maria Magdalena touch.
Esti pe aproape , ii facut de casa Maria :)

Fir Intins!!!

Scrie răspuns