Stavrid de august

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Aug 2008, 14:55

Spune-mi de permis te-a intrebat cineva? Cica in curand doar cu permis ANPA se va mai putea pescui la Marea Neagra....asa sa fie? Eu niciodata nu am fost intrebat daca am sau nu. Probabil ca stiau permisul.
Alta intrebare. Daca pescuiesc de pe stabilopozi cu 2 lansete de 3 metri, una pe pestisor viu la lufar/palamida si una la rama de mare (sau cocolos de paine alba) pentru chefal, ajunge un fir de 0.35 (mono) sau pui chiar textil mai gros? Au inceput sa apara pescarii cu textil si pe stabilopozi, eu raman fidel nylonului mono.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 12 Aug 2008, 15:15

permisul ANPA din ce am inteles eu costa fix 1 leu , deci...

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 14 Aug 2008, 19:50

Surprinzator , mi-a iesit un filmulet cu delfinii: http://www.youtube.com/watch?v=LTez69WTTqk Pe aparat parea ca nu se vede da pe monitor sew vede OK.

Permisul ANPA nu se mai elibereaza la Constanta pana la rezolvarea problemei. Care problema , nu stiu , ca doamna de la telefon nu a dat detalii. Doar mi-a zis ca am sunat "prea tarziu".Probabil sunt in cantitati limitate :D sau - Doamne fere - vreuna din partile izbite in zonele moi si sensibile de "enorma" suma solicitata in schimbul permisului s-a sesizat rapid :twisted:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 14 Aug 2008, 20:06

Fario , lansetele de 3 metri sunt OK , dar daca ai una mai lunga pe la 4-5 metri e si mai bine. Una singura ajunge: daca prinzi bancul si musca o sa ai destula treaba credema :) daca nu o sa trebuiasca sa stai cu ochii ca pe butelie la cea ma mica miscare :wink:

Pestisorul viu...e o idee , dar mai bine mort si jupuit de piele. Paine ??? Buna la sandvisuri. nu am vazt peste prins la pine in mare nostrum. In schimb rama de mare si scoica la greu. Eu folosesc cu succes si creveti congelati. In functie de marca ii folosesc cruzi sau fierti.Cei cruzi miros mai bine dar cei fierti tin mai bine.

Monturi: taparina cu 10 carlige e sfanta. O gasesti gata facuta si la Arrow si la Gipo si la diversi binevoitori :D Trebuie luate vreo doua trei sa ai de rezerva , nu stii la ce pana trage. Eu am de obicei alba, porumbaca si sarsea (e un alb+maron de pe burtica unei rate salbatice)

Vorbind de rapitori marini nu uita ... guvidul. Nu rade ca e pe bune , daca te duci pe diguri ai sansa sa prinzi niste negriciosi zdraveni. Trag hotarat , iti pot produce surpriize - scorpia de mare mica seamana bine cu guvidu dar daca te inteapa ... aia surpriza !!! In plus au carne dulce si vreo doua kile de guvi + 2 kile de bere nu sunt un lucru de lepadat.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 14 Aug 2008, 20:18

uite ca mi-am mai amintit ceva simpatic :twisted:
daca vrei capturi frumoase de la mal , iti recomand promenada de pe faleza intre Cazino si Amiralitate , mai aproape de aceasta din urma - cam in dreptul statuii lui Emineascu cea plina de ... cadouri de la pescarusi :D
trebuie lanseta zdravana cu plumb greu si montura clasica de chefal/laban cu 3-4 carlige cu chistoc verde (chefal) sau rosu (laban) eventual legate cu o pluta mare culisanta. te uiti in larg cam la 50 - 60 de metri si urmaresti dunga un pic mai deschisa la culoare din apa marii. o sa vezi tu ce si cum acolo , e mai usor de facut decat de explicat.
iti recomand cu caldura sa executi numai C&R in zona aia dintr-un motiv dureros : dunga aia este apa relativ dulce :? de la fabrica de ... ciocolata, care deserveste cam jumate din constanta :lol:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 14 Aug 2008, 20:35

na ca m-am luat cu ciocolata si am uitat de intrebare :D

fario , si eu dau in general cu mono, 0.30 - 0.40 la linie si 0.22- 0.16 la montura. mai ales chefalul face urat daca vede montura dar nici cu stavridul nu mi-e rusine. palamida e lacoma si repezita dar o obosesti repede , oricum ai sanse mari sa se incurce de tot in taparina - inca un motiv sa ai de rezerva. lufarul , daca e din ala mic de-i mai zice cenacop , se comporta ca niste stavrizi mai dintosi. daca e mare , pai bafta face totul. nu taie firul ca stiuca dar e puternic si accelereaza fenomenal pe distante scurte. pe faleza am vazut scos la mal o bucata la un kil jumate - doua si a luptat nu gluma.

textile la mare am aut doua , un Superwoupachoupa care parca se coroda si se incurca la lanseuri ceva de speriat si un Berkley Firewire , verde fosforescent care a mers nu bine ci superbine.lanseta avea insa alta parere , inelele s-au dus ceva de speriat. erau albe de ceramica. iar montura era tot pe mono subtire :wink:

din pdv al stabilopozilor , daca te gandesti la rosul liniei sau asa ceva , sa stii ca mai important este plumbul . daca are forme colturoase si a prins sub pietre , aleluia. este bun un plumb fusiform , torpila sau lacrima.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 15 Aug 2008, 11:48

bivanus scrie: lufarul , daca e din ala mic de-i mai zice cenacop , se comporta ca niste stavrizi mai dintosi. daca e mare , pai bafta face totul. nu taie firul ca stiuca dar e puternic si accelereaza fenomenal pe distante scurte. pe faleza am vazut scos la mal o bucata la un kil jumate - doua si a luptat nu gluma.
Nu taie ca stiuca , taie mai repede . Inca nu am vazut peste care sa sectioneze un baboi de 200 grame in mai putin de doua secunde .
Cu textil ii bine sa slabesti frina , da tre sa ai fir , se zbate atit de violent incit se rupe singur , tre sa ai fir pe mulineta ca sa ai sanse la unu mare . Cu mono care atenueaza socurile stai strins , insa nu poti arunca la distanta asa mare nalucile ,, iar cu subtire nu merge cu naluci grele care se arunca departe .

Fir Intins!!!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Aug 2008, 13:18

bivanus scrie:na ca m-am luat cu ciocolata si am uitat de intrebare :D

fario , si eu dau in general cu mono, 0.30 - 0.40 la linie si 0.22- 0.16 la montura. mai ales chefalul face urat daca vede montura dar nici cu stavridul nu mi-e rusine. palamida e lacoma si repezita dar o obosesti repede , oricum ai sanse mari sa se incurce de tot in taparina - inca un motiv sa ai de rezerva. lufarul , daca e din ala mic de-i mai zice cenacop , se comporta ca niste stavrizi mai dintosi. daca e mare , pai bafta face totul. nu taie firul ca stiuca dar e puternic si accelereaza fenomenal pe distante scurte. pe faleza am vazut scos la mal o bucata la un kil jumate - doua si a luptat nu gluma.

textile la mare am aut doua , un Superwoupachoupa care parca se coroda si se incurca la lanseuri ceva de speriat si un Berkley Firewire , verde fosforescent care a mers nu bine ci superbine.lanseta avea insa alta parere , inelele s-au dus ceva de speriat. erau albe de ceramica. iar montura era tot pe mono subtire :wink:

din pdv al stabilopozilor , daca te gandesti la rosul liniei sau asa ceva , sa stii ca mai important este plumbul . daca are forme colturoase si a prins sub pietre , aleluia. este bun un plumb fusiform , torpila sau lacrima.
Bivanus, mersi mult de sfaturi. Am luat o lanseta de 4 metri, telescopica, poseidon, arunca de la 100 la 200 grame si la ea pun fir 0.35 (e de crap dar ce mai conteaza) ce rezista 10.5 kg si plumb torpila de 110 gr. La greutatea asta va trebui sa lansez cu...manusa, sa nu imi rupa degetul. O sa arunc de pe dig (in Venus si Olimp) la vreo 80-100 metri. Pe un carlig pun rama de mare (si o mica pliuta rosie la 10 cm de ac) ptr chefal si pe celalalt un guvid mic, mort si jupuit, ca sa atrag lufar sau palamida. Nu am taparina si nu mai am timp sa caut dar sper sa mearga asa la momeala. O sa caut si guvidul cu o lanseta mai delicata (10-40 grame).
Ce zici? Sa merg dimineata la 5-6 si seara pe la 19 sau nu are mare importanta momentul? Se prind si rechinasi langa mal? Mersi din nou! Fir intins!

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 15 Aug 2008, 16:50

Nu taie ca stiuca , taie mai repede . Inca nu am vazut peste care sa sectioneze un baboi de 200 grame in mai putin de doua secunde .
Aha ! Asa imi explic de ce ala care mi-a muscat la platforma acu doi ani s-a dus linistit ca din pusca. :roll: Nu a fost decat un zvac teribil si l-am vazut cum prinde viteza - era la suprafata. Nu am simtit practic ca s-a rupt nailonul , pur si simplu a fost pe mine 100% iar apoi a sterso. Mama lui de bagabond ! :P

Fario , fir intins ! 4 metri cu +100 gr suna bine. Rechinii nostrii, cainii de mare , sunt specie bentonica - stau pe fundul apei si au nevoie de ceva adancime deci nu cred ca ai sanse sa ii vezi mai de aproape. Lanseta usurica e buna la guvide , o sa te distrezi. Ia totusi si o pluta culisanta la tine daca ai , ieri m-am dus sa vad de niste jigguri si am prins din zbor ca a inceput sa muste stavridul la mal.
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 15 Aug 2008, 17:05

Cat despre perioada de pescuit cel mai bine este la rasaritul si la apusul soarelui. Nu numai ca ai sanse la toate speciile dar e si mai liniste si mai racoare.Este foarte , foarte cald!

Acum , banuiesc ca vii din Bucuresti la mare in weekend. iti recomand sa nu o iei pe Autostrada Soarelui . Ia-o pe Urziceni-Slobozia-Harsova- Constanta. drumul e acceptabil si scapi de cozile care se fac la Cernavoda la iesirea de pe autostrada (daca totusi o iei pe autostrada sa ai apa, suc , si ceva mancare).

Daca stai doar in weekend si vrei sa pleci duminica inapoi , sa stii ca se face coada intre Tuzla si Eforie nord cam intre orele 15 si 19.Asta inseamna 10 km care se fac cam in in 2 ore.din nou, apa si mancarea ajuta :D asta in caz ca nu fumezi :))
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Scrie răspuns