Spinning incepatori

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dongotti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2021, 23:45

Spinning incepatori

Mesaj de dongotti » 03 Oct 2021, 01:54

Salutare,

In primul rand slaut tuturor. Am tot citit pe acest forum de ceva vreme incoace si am incumetat intr-un final sa ma si inregistrez aici.

De cateva luni bune am inceput sa merg la spinning. Am o lanseta de clean si una de stiuca, Cel putin asa am inteles de unde le-am cumparat. Am pierdut ceva voblere, rotative si shad-uri (gume). Dar am prins o singura data pe o balastiera aflata de la un... concetatean. Am fost singur el avand probleme de sanatate.
Fiind capturi mici, am avut placerea sa o eliberez pe prima si apoi pe urmatoarele 3 sa le pierd in agataturi. Oricum le-as fi eliberat fiind de maxim 20 cm. Sincer, as fi retinut doar o captura, oricate as fi prins in acea zi. Placerea de la spinning nu se compara cu cea de la stationar.

De ce acest post? Pentru ca de cel putin doua luni daca nu si mai mult, am tot batut in lung si-n lat cat mi-a stat in putinta, Neajlov-ul, Argesul si foarte putin din Sabar. Chiar ieri am fost iar pe Arges, in aceiasi zona in care cu o zi in urma am avut 4-5 "ciocane". Dar, fiind putin mai scazut decat ziua precedenta, si fiind rau... pe aceleasi shad-uri / jiguri, nu am avut nici o miscare.
Normal, este rau si nu poti prezice cand si cum.

Fiind novice, as vrea sa incep sa si prind, nu conteaza ce. C&R cel putin dar sa prind. Sa miste ceva si la voblerele, gumele sau nalucile care le arunc in... rauri.

Daca este vre-un impatimit care doreste o iesire zilele urmatoare, as fi mai mult decat incantat.
Am fost si pe balastiere, si la baraje, si in localitati, insa Neajlovul a fost mai mult decat scazut in ultimele luni, ori prea limpede, Argesul la fel, iar celelalte locatii nu au oferit nimic sau... eu am fost de vina cu alegerile proaste de incepator.

Am reinceput in 2019 pescuitul la stationar iar anul acesta, cu 2-3 luni in urma am descoperit spinning-ul. Nu pot sa spun cat de mult imi place.

Avand si probleme mari de sanatate si handicap, sincer, iesitul la spinning mi-a adus mai multe beneficii decat as fi crezut vreodata. Fiind impotriva medicamentelor, dar avand o problema mare recenta, prin iesitul la spinning am reusit sa scap de multe dureri noi...

In fine... Bucuria de a prinde ceva este mai mare decat de a sta in casa si a vedea orice mizerie de la tv, nu ca m-as uita la asa ceva ;-). Am pe yt destule lucruri frumoase de vazut si invatat, dar parca as iesi si in natura sa simt viata din plin.

Poate gasesc aici o inspiratie sau nu in ale spinning-ului.
Oricum, pana acum, am vazut destui oameni corecti in acest sport, chiar daca si cu retinere de bun simt, dar si sportivitate si dorinta de a mai putea merge si in anul urmator.

Ma doare cand vad mizeriile care exista in tara noastra, dar daca nici filme clare pe youtube nu fac ceva, atunci cine?
Insa, abandonul inseamna ca cei nocivi castiga. Daca vor exista mereu voci si fiinte care vor tine cu natura, atunci mai exista o speranta. Cat ar fi de mica.

Multa sanatate si... fir intins! Nu sunt cu astfel de superstitii dar stiu ca multi tin cont de vorbe... Respect dorinta celorlati asa cum vreau sa fiu si eu respectat.

P.S.: Anul acesta, prima data in viata si pana acum singura data cand am prins crapi (si peste 10 buc. pe o balta privata), unchiul meu care nu este pescar mi-a urat... bafta dupa primul peste. Si ce credeti? Atunci am prins cel mai mult ;-))))))). Superstitiile legate de cuvinte, vorbe si alte nonsensuri nu ma caracterizeaza, dar mereu am tinut cont de lucrurile care le-am aflat si nu am vrut niciodata sa fiu mai presus de "superstitiile" sau obiceiurile celor veterani.
Ca am facut eu in felul meu este altceva, dar bunul simt primeaza.

Sanatate inca o data si sper ca voi gasi aici, cel putin novici ca mine, doritori de iesiri la o partida de spinning.

As fi vrut sa ies pe Snagov duminica... adica deja astazi, dar la cate am citit pe aici si la ce mi s-a spus de la stiri, parca nu as risca o cearta cu politia sau cu alti inchisi la minte...

As face o iesire ori pe Arges ori pe alt rau sau chiar balta, dar sa fie una cu macar un "ciocan" adevarat ;-)))
Viata este prea scurta ca sa o pierdem la stiri!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Spinning incepatori

Mesaj de johnnybravo » 03 Oct 2021, 21:48

Salut si bine ai venit!
Bafta sa gasesti partener de pescuit, pana atunci, incearca sa ajungi si la Dunare.

dongotti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2021, 23:45

Re: Spinning incepatori

Mesaj de dongotti » 03 Oct 2021, 23:02

Multumesc mult pentru primire.
Hmm, din pacate nu am masina de teren sa ma risc la Dunare. Acolo este bine sa stiu drumul daca este accesibil sau nu, ca sa nu bat atata drum si sa nu pot avea acces. Nu prea mai pot nici sa lucrez si automat nici venit nu prea este... Iesirile astea ma ajuta insa mult la sanatate.

Ma tot uitam la Gostinu de prin 2019 pentru stationar, dar nu am avut cu cine sa merg si am tot fost prin jurul Bucurestiului.
Pe harta nu ma pot baza decat foarte putin legat de acces. La cate tepe mi-am luat crezand ca am acces la rauri si cand am ajuns acolo nici macar nu il vedeam pe km intregi, d'apai sa mai si ajung la el ;-)

"Arsenalul" meu consta in doua lansete de 210 cm din doua bucati fiecare, ieftine sa zicem, una de stiuca (10-30g) si alta de clean (2-7g).

Pe cea de stiuca am un textil de 0.10 plus struna iar pe cea de clean un mono de 0.16 parca si o agrafa minuscula cu care ma chinui mereu sa schimb voblerele si cateva lingurite care le am la clean. Cu cea de clean ma tot chinui sa arunc voblerele si tot fac "peruci" uneori si de 2-3 ori pe zi. La cea de stiuca mi se intampla mai rar dar tot se intampla si nu inteleg unde este greseala mea de se imbarliga firul asa. Este clar de la felul cum arunc.

Ca momeli artificiale am pentru stiuca ceva gume mai mici si mai mari, plus cateva jiguri de 3, 3.5, 5 si 7g care le-am pus majoritatea in gume si le schimb la aruncari dupa... ureche. Apoi am 3-4 voblere medii si maricele banuiesc (una este si din 2 bucati), plus 3 lingurite maricele.
La clean am 3 voblere, unul floating care abia pot sa il arunc 7-8m ca este prea usor (in majoritatea aruncarilor dau gherla si arunc in 3-4m) si doua banuiesc sinking ca le vad pe la cel putin 20-30cm in apa cand ajung la mal. Cu astea pot sa arunc mai bine fata de primul. Am avut si 4 rotative (cred) din care am ramas momentan doar cu una care este foarte usoara si mica.

Am ce sa fac cu acestea pe Dunare?

In plus, sa nu uit de PG daca as merge. Cineva mi-a spus ca se face si pe un an insa din tot ce am citit, se elibereaza doar pentru 30 de zile.
Am permisele ANPA, ARBDD si recent l-am luat si pe cel de la Acvila.
Viata este prea scurta ca sa o pierdem la stiri!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Spinning incepatori

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2021, 21:04

PG obtii prin email sau formularul asta de mai jos:
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/ma ... e-250.html

Legat de locuri de pescuit si partener de pescuit iti sugerez o socializare pe facebook pe grupurile de profil, daca rezonezi cu careva poate iti atingi obiectivul.

Legat de nalucile tale, da, poti prinde pesti pe orice apa cu cateva voblere, la capitorul jiguri si plastice e mai complicat pt ca se pierd repede daca nu ai echipamentul bun si experienta.

Poti rasfoi categoria de Locuri de Pescuit de aici de pe forum, dar subiectele vechi, foloseste si functia de cautare.

dongotti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2021, 23:45

Re: Spinning incepatori

Mesaj de dongotti » 05 Oct 2021, 00:55

Da, acolo am vazut si eu informatiile pentru PG.

Am tot citit in mai multe categorii inclusiv Locuri de Pescuit. De aceea m-am si inscris pana la urma ca sa pot pune intrebari si sa mai descopar lucruri noi ;-)

Multumesc mult pentru indicatiile oferite.

Toate cele bune!
Viata este prea scurta ca sa o pierdem la stiri!

Scrie răspuns