singura solutie fly fishingul?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

singura solutie fly fishingul?

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 03 Mai 2010, 11:15

-zilele trecute mi-am petruct timpul pe o apa micuta plina de clean, dar am intampinat o problema, rata de capturi fiind 1 la 10 atacuri foarte violente, cand pica voblerul pe apa ori se speriau pestii, ori atacau primejdios.. iar toate atacurile ce le-am avut au fost la 5cm de malul apei intr-o apa cu adancime de 20-50cm, dupa ce am scapat cateva exemplare de clean mare si mi-a sarit voblerul din peste in mana intepandu-ma destul de bine am cedat psihic.
-apoi a venit un prieten cu echipamentul de fly, care a facut prapad, captura dupa captura.. de la mic la mare.

Imagine

-poza vorbeste de la sine

PS: exemplarele sarite de 500gr stateau mai jos dar nu am reusit sa le prind cu aparatul

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 03 Mai 2010, 12:01

Pe unde ii apa asta? :shock: :shock:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 03 Mai 2010, 12:13

e bine ca a facut prapad, mai ales acum in prohibitie :oops: :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 03 Mai 2010, 12:21

boistean scrie:e bine ca a facut prapad, mai ales acum in prohibitie :oops: :twisted: :twisted:
-capturile au fost eliberate, dar nu am deschis acest topic dorind o discutie despre prohibitie ci modul in care s-ar putea aborda problema pusa de mine, eu cand merg la pescuit merg sa ma relaxez, iar modul prin care o fac este de-a studia locul si a gasi solutia cea mai buna pentru a fi castigator la sf. zilei, in prohibitie eliberez capturile in procentaj de 100%, iar apoi cand am pofta de un peste pastrez cat am nev si restul eliberez, dar aceasta dupa cum am spus si mai sus este o "alta mancare de peste".

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 03 Mai 2010, 12:40

la cum se prezinta situatia,eu zic k flyfishingu e indicat,asta daca omitem momelile naturale,cu rotativa ai incercat?

Avatar utilizator
Ungureanu Ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 07 Noi 2008, 10:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Ungureanu Ovidiu » 03 Mai 2010, 12:58

draqdevil scrie:la cum se prezinta situatia,eu zic k flyfishingu e indicat,asta daca omitem momelile naturale,cu rotativa ai incercat?
-rotativa nu am pus pentru ca era malul inalt(aprox 2-3m) si nu o puteam tine sub apa, pe cand voblerul venea bine la 30cm sub apa, iar cand am intrat pe apa.. am uitat de rotativa :roll:

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 03 Mai 2010, 13:15

juventinu88 scrie:Pe unde ii apa asta? :shock: :shock:
:?: :?: :?:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 03 Mai 2010, 13:19

minivoblere tip carabus/gandacel, plutitoare, poti incerca :wink:

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 03 Mai 2010, 14:12

Esti sigur ca e in Romanica apa asta ?!? Mare minune !
Oricum, nu spune unde e , caci chiar daca toti de pe forumul asta sintem OK, tot ne mananca limba si ne mai laudam si la altii, s-apoi sa vezi plase si carbid!
Lasand rasul la o parte, ma bucur ca mai exista asa ape!
Fir intins si eliberari 100% reusite!
Fir intins si happy bubbles !

Diver

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Mai 2010, 16:44

@ Ovi

...am intalnit situatii asemanatoare si chiar eram impreuna cu un amic care pescuia la fly.
...la capitolul clean , pot sa afirm ca sunt momente cand cleanul prefera musca inaintea oricarei naluci
...am la activ cateva partide facute in "tandem" la spinning si fly...totdeauna fly-ul a fost net superior ...
...uneori , cred ca , rotativa poate face diferenta , dar mie nu mi s-a intamplat asta .

Scrie răspuns