Si daca pleci in Delta, nu uita:

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 28 Sep 2011, 13:45

toni f scrie:cine mai face bre ciorba asa in zilele noastre?
Iti recomand ciorba de la Casa din Salcii :wink: ... vorba unui bun prieten: o mananci de doua ori :shock:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 28 Sep 2011, 14:28

Am mancat si noi o ciorba buna la tanti Lina, dar am mancat cate doua portii de placinta cu dovleac, in zahar caramelizat. O delicatesa. Mmmmmmmm :crazy1:
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 28 Sep 2011, 14:36

:help:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 28 Sep 2011, 17:27

>toni f< Eu si acum tot asa fac ciorba si daca nu am cel putin 7 specii de peste nu ma apuc de gatit. Sunt extrem de pretentios la mancare si bautura.Am gatit (din pasiune)mult timp cu o gramada de gospodine lipovence. Apa din Dunare este pe cale sa devina improprie vietii ce sa mai vorbim de gatit. Pe vremuri,dupa lungi chinuri ma obisnuisem sa beau apa din canalele limpezi ,acum...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 29 Sep 2011, 07:20

exact asta zic si eu ...

eu am 33 de ani, si am mai prins cativa ani inainte de revolutie, si cativa dupa ... am rude multe in sulina, si intre '87 si '95 am fost in fiecare an cate 1-2 luni acolo ... copilarie de vis !!!! si asa s-a format iremediabil microbu ...

un unchi care ne dadea o lotca, niste veri mai mari sa aiba grija de mine, si de la 9 ani bananaiam toti coclaurii si vasleam la lotca pe dunare ... asa ceva ramane in sange pana pui mainile pe piept ...

peste cat china .... aventura maxima .... somn de 4 metri vazut cu ochii mei , si un copil nu uita asemenea monstru ... doar l-au masurat, ca de cantar nu au avut cum ...

si nenumarate altele ...

din 95 pana in 2001 nu am mai ajuns la sulina ... iar in 2001 cand am ajuns, am fost atat de dezamagait, ca nu m-am mai dus nici pana in ziua de azi ...

asta este, nu mai e ce era o data, cand era bunica fata, si cand la om ii era frica grav de politie nene ... pe vremea aia, te prindea, te **** ...

acu, fiecare face ce vrea **** lui, si s-a dus totul de rapa ...

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 29 Sep 2011, 09:21

hmm , imi aduc aminte un episod din tineretea mea , prin 85 parca , trupa mare cu corturi si fara ( faceam colibe si stateam 3-4 zile in ele ) tabara facuta vis a vis de Lebada la Crisan pe marele M . Dupa lasarea serii si consumul de ceva licori bahice ne-a apucat si pe noi talentul , am rasturnat ceaunul cu fundul in sus , pe post de baterie si cu chitara nelipsita din dotarea trupei am inceput sa cantam si sa urlam cat ne tineau bojocii :oops: , nu au trecut 15 min. de distractie si a aparut o salupa cu ceva paznici de vanatoare sau filiala , nu stiu nici acum exact cu cine am vorbit si ne-au cerut sa facem liniste ca speriem vanatul :shock: . In secunda doi ne-am potolit si am intrat la somn . Toni , cred ca iti aduci aminte bine noaptea petrecuta pe Dunare si programul artistic oferit de baietii de mai la vale :evil: , care au zbierat toata noaptea si nu a venit nimeni sa-i intrebe de sanatate , si asta in ZONA PROTEJATA . Nu am fost in delta dupa revolutie si nici nu am de gand , exact din acelasi motiv de care zicea si Toni , vreau sa pastrez amintirea acelor vremuri , sa nu fiu dezamagit . :cry:

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 29 Sep 2011, 11:23

cata boss, aia au facut mega harmalaie nu in zona protejata, ci in zona de frontiera !!! la 100 de metri fix erau moldovenii ... si la 500 de metri ucrainenii ...

frate, acolo ar trebui sa colcaie de PF, si cand colo, se imbata niste ciumpanzei, urla si alea toata noaptea in zona de frontiera cu stat non-EU, si nu vine nimeni ... dar absolut nimeni sa-i intrebe de sanatate ...

mai tii minte ca pe la 2 noaptea, unii din ei s-au urcat in barca, si au trecut pe insula ? nu e o chestie ceva cum sa nu consumi alcool cand esti cu barca pe apa ? pe aia cine ii controla de treaba asta ?

oricum nici daca trecea transatlaticul in drumul lor atunci, nu cred ca se opreau, ca nu-l vedeau ... daramite un slep si niste barje ...


pana corbului, s-a dus, si nu o sa mai fie niciodata la fel ... asta sa fie clar la toata lumea ....

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 29 Sep 2011, 12:07

Asa e , nu o sa mai fie niciodata cum a fost , poate fiecare generatie are regretul asta , nu stiu .

De la noi de la Galati nici macar nu mai exista cursa directa Sulina , de fapt nu mai exista nici o cursa de pasageri . Ce fain era si drumul pana la Sulina , cu toate ca ajungeai pe la 4-5 la Sulina nu am auzit pe nimeni sa se planga ca e prea lung drumul . Am umblat si eu ceva prin Sulina , fatuca cu care eram in vremea aia avea ceva rude acolo si am fost de cateva ori , ce oameni de treaba , ce orasel linistit , ce atmosfera , si plaja de la mare ..... offff si marinata de hamsii de la paznicul farului , frumoase amintiri .

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 29 Sep 2011, 13:49

Suntem pe langa topic,ne varsam amarul si ne amintim de vremuri demult apuse. Eu am apucat sa merg cu vreo 15 ani inainte de "revolutie" si din prima am fost fascinat de oamenii deltei,de zonele mirifice si nu in ultimul rand ,de bogatia de peste. Prindeam salau la bucatica undeva pe la Murighiol,nu mai stiu exact(configuratia zonei este schimbata)stiu ca se construiau digurlie si tin minte ca prin zona aia pescuiam. Cand am fost prima data la Mila 23,platforma se realiza atunci si prin ochiurile de apa rezultate prindeam carasei cu minciogul.
Sa revenim la topic,daca pleci in delta nu uita bunul simt si nu uita gunoiul din zona de campare sau pescuit. Multa lume grupeaza gunoiul probabil crezand ca vine cineva dupa ei sa-l stranga. Nu are cine veni si este datoria noastra sa-l caram pana la prima zona de colectare.Si cu colectarea asta este o intreaga poveste.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 29 Sep 2011, 16:13

deltaic scrie:......daca pleci in delta nu uita bunul simt si nu uita gunoiul din zona de campare sau pescuit. Multa lume grupeaza gunoiul probabil crezand ca vine cineva dupa ei sa-l stranga. Nu are cine veni si este datoria noastra sa-l caram pana la prima zona de colectare.Si cu colectarea asta este o intreaga poveste.
Cica de ce te iubesc !!! :wink: :wink: :wink: Ti-am zis ca ti-am luat cadou de ziua ta ( cel mai nastrusnico-tembel-haios cadou posibil ) si ..... inca nu stiam despre ce-ai sa scrii ! :respekt: :respekt: :respekt:

..........................................

Cand pleci in Delta nu uita un ....... Deltaic ! Face cat zece ! :wink:

Scrie răspuns