Si daca pleci in Delta, nu uita:

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 25 Sep 2011, 19:51

Adrian SB scrie:Ne-am intors cu bine.
CONCLUZIA:
Si daca pleci in Delta, nu uita: Alege o Delta din alta tara !

Detalii, maine.
:(
adiwolf scrie: Adi,

nu stiu ce s-a scris pe aici, dar sfatul meu este sa nu pleci in Delta Dunarii la pescuit.
pescuitul in Delta a devenit o mare dezamagire.
cauta mai bine locuri bune pe Dunare - ai barca, ai motor, asa ca........

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 25 Sep 2011, 20:15

Sau mai bine pe Olt,13 salai,4 stiuci si doi avati in decurs de cateva ore.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 27 Sep 2011, 19:11

Adi, ai avut dreptate cu Delta.
In primele zile, pe incinta privata, am avut parte de distractie maxima.
Am prins la toate jucariile plutitoare sau cu antibradis. Multe stiuci intre 1 si 1,5 kg. Cea mai mare prinsa de noi a avut 2 kg. Cea mai mare prinsa (si belita) in cele 3 zile a avut 5 kg. Pescarii mai vechi ziceau ca alea mari apar dupa ce se mai raceste vremea.
Vedete intre naluci au fost doi soareci,( luati de la Sorin) care desi au avut ratari foarte multe, au convins sa atace si cate 3 cumetre la un singur lanseu.
Pe delta salbatica, am avut parte de peisaje frumoase, dar cam atat.
Am oprit salupa la niste raspantii de canale cu gropane de 9 m. Am dat la clonc de am facut febra musculara, am dat la salau si in 4 ore de jigging am prins doar doi salai la 1 kg.
Am zis ca nu stim noi, ca nu am nimerit ziua buna.
Din discutii cu multi localnici, ne-am lamurit. Totul este braconat de electricieni, politita ii stie, au si cateva dosare penale, dar nu renunta.
Am vorbit cu multi pescari si la toti aceleasi rezultate: carasi, moace de somn ( luati cu zecile de kg) si ocazional cate un crap de 2-3 kg.
Am avut parte si de un "control" al Garzii de mediu, au urcat pe vas la noi, au baut doua beri cu capitanul si au plecat mai departe. Langa noi pescuiau unii moace la foc automat , dar nu i-a intrebat nimeni nimic. La o pensiune in Crisan abia au reusit sa faca rost de cativa pesti pentru a ne face un bors, iar la felul doi am mancat caras prajit. La prima pensiune, am primit trei zile salau prajit, era singurul peste din bucatarie. La plecare , capitanul a dat niste telefoane la pescarii localnici sa le spuna ca vrem sa cumparam somn si salau. Au venit dimineata cu cativa somotei si 3 salai la kg. Prinsi la pripon.
Surpriza finala a fost in piata de peste din Tulcea unde se vindeau tot somotei, mult sub dimensiunea legala.
La podul din Giurgeni, vreo 4 echipe vindeau peste, politia era la maxim 50 m , dar nu vedea nimic.
Cum sa pleci cu alta concluzie ? sa nu mai zic de mizerie si PET uri.
Asa ca la anul mergem doar pe incinte, la stiuca, iar pentru somn poate Po sau chiar Ebru.
Delta noasta e in moarte clinica.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 27 Sep 2011, 19:24

Ai dreptate Adrian,delta noastra este in moarte clinica,dar este a NOASTRA si trebuie sa facem ceva pentru ea.

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 27 Sep 2011, 20:19

NOPE! Delta noastra este pierduta! Ganditi-va ca in marele orase - zone cat de cat supravegheate - sunt talharii, jafuri, furturi de guri de canal si de oglinzi auto cauzate de foame (si de altele dar sa nu divagam). "Profesionistii" din delta au maximizat profiturile atat din recoltatul pestelui cat si din turism cam din aceleasi motive. Si zona nu poate fi supravegheata. Ce putem face?
Eu am 5 iesiri anul asta si planific inca vreo 2, tot in delta. Nu cumpar peste de la ei si eliberez 99% din ce prind. Cat despre marketing-ul lipovenilor, m-am saturat de povestile "acu 2 saptamani s-a prins 20 kg de stiuca in 2 insi pe lacul xxx", asa ca o iau in partea cealalta de cele mai multe ori. Evident, cei cu pensiuni, prezinta paradisul pescarilor cu multe poze care insa au, in general, aceeasi problema: lipsa unui reper pt comparatie si faptul ca toate pozele sunt facute pe mal.
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 27 Sep 2011, 22:03

in concluzie sa-ti iei peste la tine, sa-i dai drumu' ca sa ai ce prinde...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Sep 2011, 00:30

si delta asta...e pentru turistii care-i viseaza Udrea (buni de scopit ,financiar vorbind) si pentru unii care acum e interzisa. ce cauata-ti fratilor in delta la crisani,mila ,sulina ,etc. cu vaporase,pontone,salupitze ,dormitoare,si alte bilioteci? dusuri si televizor? masa la carciuma? e mai civilizat, nu? te simti bine dai si-o pinca la ospatar. atunci "marcati" .obrazul subtire cu cheltuiala se tine :wink:
stati mai oameni buni acasa. nicaieri nu-i ca acasa. si e si mai ieftineanu.
p.s. de diferenta ,lua-ti injectii cu adrenalina. eficiente ,si fara deranj :wink:

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 28 Sep 2011, 08:12

rine , aproape... :D

tine cont ca majoritatea vin in Delta o data pe an sau dupa caz...la 3-4 ani.
bineinteles ca astia din urma vor fi dezamagiti. sunt multe aspecte de discutat cu Delta asta atat de blamata...
astia care o calca frecvent , au parte de peste(nu capturi) dar nu mereu. :wink: si se duc des.
oricum , nu mai e ce-a fost candva insa nici cum zic unii nu e sigur...
turismul o va strica cat de curand , asta-i alta problema.
in fond , eu ma bucur cand aud "nu mai calc acolo". :lol:

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 28 Sep 2011, 09:11

Cam... aveti dreptate.Discutia asta o am cu multi amici de-ai mei,care vin foarte rar in delta cu sperante supradimensionate. Cand ajung prin Tulcea ma uit amuzat la multimea personajelor ce se invart nerabdatoare,priviri incruntate,costume de camuflaj,snopi de undite(care in mare parte vor captura puiet de peste),viitoarea "carne de tun"a afaceristilor zonali(unii de buna credinta).Ambarcatiuni de toate genurile,putine propice pescuitului,asteapta semnalul de plecare spre "salbaticia" deltei.In general salbaticia se reduce la zonele intens vizitate.Poate este mai bine asa. Delta anilor "70-"80 asa cum am cunoscut-o s-a schimbat radical si din pacate nu in bine. Oamenii deltei s-au schimbat devenind mult prea "comercianti". Un lucru este clar, ciorba de peste de acum 20-30 de ani nu are nici o legatura cu asta din zilele noastre. O concluzie din care fiecare intelege cat poate si ce vrea.

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 28 Sep 2011, 13:42

ciroba de peste ca acu 30 de ani se facea cu apa din dunare , deltaic ...

mai ai curajul sa bei apa din dunare?

si se facea in felul urmator :

se luau cateva kg de baboi mic amestecat (oblete rosioara bibi pui salau sabitza mica etc etc etc )

se puneau la ceaun cu sare si se fierbeau pana se faceau praf, dupa care zeama se strecura prin tifon sau plasa de tantzari, si aia era "apa" de facut ciorba ...

de acolo se pleca cu legumele, cate erau, evident :D , si la sfarsit bucatile mari de peste, si alea asortate, niciodata ciorba numai dintr-un singur fel de peste ...

se acrea cu un mujdei lung de tot si foarte acru, nu tin minte sa fi lipsit otzetul din delta pe vremea lui ceasca ....


cine mai face bre ciorba asa in zilele noastre?

ca e prea mare bataia de cap :)


ps: la ciorba de peste rasolul se mananca intotdeauna, dar absolut intotdeauna separat :D

Scrie răspuns