Si daca pleci in Delta, nu uita:

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 11 Sep 2011, 09:06

Distractie maxima !
ps referitor la seringa,este bine sa ai si 2-3 fiole de adrenalina, (prietenii, stiu de ce !?).Nimic, nu mi se pare mai periculos in DELTA,decit "muscatura", de bondar( barzaune, cred)....cele bune.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 12 Sep 2011, 20:23

Cred ca ma depaseste asta cu adrenalina injectabila.. Sper sa avem parte de ea doar in urma unor driluri adevarate.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 12 Sep 2011, 20:56

Pipa :wink:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 12 Sep 2011, 21:49

Adrian SB scrie:Cred ca ma depaseste asta cu adrenalina injectabila.. Sper sa avem parte de ea doar in urma unor driluri adevarate.
Daca divagam usor de la subiect si dezvoltam totusi ceea ce spune Didel , multi dintre noi nu stim inca in mod clar daca suntem sau nu alergici la muscaturi ( intepaturi ) ale unor insecte , reptile , polen , praf , etc .

Didel face referire la o situatie intalnita in grupul nostru de amici pescari ( situatie la care n-am fost prezent dar despre care stiu cu lux de amanunte cum s-a petrecut ) , situatie in care un pescar intepat de "Lupul Viespilor" ( un soi de viespe de aprox. 4,5 cm lungime , extrem de agresiva ) a intrat in stop respirator . Atat de grava situatia incat un alt bun amic al nostru ( zis Mabusee - poate v-om mai fi vorbit vreodata de el , eu sau Didel - medic de urgenta ) a fost realmente nevoit sa-i infiga astuia un ..... pix in gat ( daca retin cum trebuie si daca nu ma-nsel asupra termenului , "nebunia" asta se numeste Traheotomie .

Nu vreau sau nu pot sa va povestesc detalii ale intamplarii . Insa dupa interventia "nebuneasca" cu "pixu'-nfipt in gat" individului i s-au administrat injectii " d-ale lu' Mabuse" ( el stie ce-a injectat acolo ) .

......................................

Iar ca sa ma apropii totusi de subiectul tratat in topic spun ca bine-ar fi ca mai toata lumea sa stie ( cumva ! ) la ce anume este sau nu este alergic .

Eu , de exemplu , am aflat din intamplare ca nu-s alergic la "nenorocirea" asta de Lup al Viespilor . M-a intepat in picior , m-a durut la limita suportabilului , am schiopatat pret de doua zile intr-un fel de nedescris , dar ..... la plecare am reusit sa conduc . .... Cum - necum . Dupa trei saptamani mi-am extirpat chirurgical din locul intepaturii o bucata de tesut muscular necrozat de marimea unei visine .

Dureros , complicat , dar ..... fara a fi alergic .

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Sep 2011, 09:39

Adi,

nu stiu ce s-a scris pe aici, dar sfatul meu este sa nu pleci in Delta Dunarii la pescuit.
pescuitul in Delta a devenit o mare dezamagire.
cauta mai bine locuri bune pe Dunare - ai barca, ai motor, asa ca........

p.s. din informatiile mele nu prea merge pestele pe nicaieri, fie Dunare, Delta sau Olt
p.p.s. mai amana putin pana se raceste vremea si apa ca sa ai ceva rezultate

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 14 Sep 2011, 09:48

As incerca si eu asta cu pixul in gat.
Dar pe niste braconieri. :D

Ilie ,mai bine las acasa o lanseta decat pipa.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Dar si costumul de bucatar:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 14 Sep 2011, 10:08

:lol: :lol: :lol: beton "costumul de bucatar" . sunt curios insa cum ar sta pe o bucatareasa :shock: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 14 Sep 2011, 10:09

kingofbeasts scrie::lol: :lol: :lol: beton "costumul de bucatar" . sunt curios insa cum ar sta pe o bucatareasa :shock: :lol: :lol: :lol:
N-ar sta nici cum ca bucatareasa si-l pune invers... :lol: :lol:

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 14 Sep 2011, 10:34

adiwolf scrie:Adi,

nu stiu ce s-a scris pe aici, dar sfatul meu este sa nu pleci in Delta Dunarii la pescuit.
pescuitul in Delta a devenit o mare dezamagire.
cauta mai bine locuri bune pe Dunare - ai barca, ai motor, asa ca........

p.s. din informatiile mele nu prea merge pestele pe nicaieri, fie Dunare, Delta sau Olt
p.p.s. mai amana putin pana se raceste vremea si apa ca sa ai ceva rezultate
Adi, deja totul e stabilit si rezervat. Nici nu mai putem anula, nici amana. Asa ca ii dam inainte . PS Din 7 am ramas 4 . Daca sunt doritori ....
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 14 Sep 2011, 14:38

hahahha
acuma vad si eu chestia aia
iooooi
i cumpar si eu unu lu cami :D :D poate incepe de ma alearga ea prin casa :lol:

Scrie răspuns