Si daca pleci in Delta, nu uita:

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 06 Sep 2011, 23:42

incerc sa deslusec fiecare trimitere din fiecare mesaj. la faza cu soldatei prezentind onorul...doar atit, si nu fac titlu de glorie din asta...merg in delta de vreo 15 ani. 2008, anul de glorie, a fost marca de 52 de iesiri minus un weekend in care am participat la un revelion minus craciu si revelion. in rest, am fost cel putin in fiecare luna, mai putin 2010 si 2011, 'tu-i criza ma-sii. asta nu ma face sa consider ca am iesperienta sau sa cer sa mi se prezinte hororuri :lol:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 07 Sep 2011, 05:28

melculbeat scrie:si ca sa fiu si ontopic!
ia-ti un prieten, da' prieten! cineva pe care te poti baza in situatii limita!
Asta trebuia , Marius , sa spui . Perfect de acord !

As pleca oricand in Delta avand ca partener de iesire pe tine sau pe Liviu .

M-ai derutat total : spui ca are unele dintre cele mai pertinente si complete postari despre Delta , iar apoi ..... " - :lol: :lol: :lol: - " !

Iar treaba aia cu " soldateii " s-a vrut a fi o gluma . Imi pare rau c-ai inteles-o gresit sau c-ai luat-o personal .

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 07 Sep 2011, 21:00

Multumesc tuturor, Pictore, o postare bine documentata.
Am sunat azi un localnic din Murigiol, pescar bun de stiuca si mi-a zis sa mai aman plecarea cu 3 saptamani, ca acum apa e tulbure si scazuta si nu se prinde stiuca. Nu modificam data ci locatia. Asa ca primele 3 zile mergem pe incinta de 1050 ha a lui Traian, pe Dunavat 1.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 07 Sep 2011, 21:27

Adrian SB scrie: Am sunat azi un localnic din Murigiol, pescar bun de stiuca si mi-a zis sa mai aman plecarea cu 3 saptamani, ca acum apa e tulbure si scazuta si nu se prinde stiuca.
Nene , nu e greu deloc de calculat , cum nu e greu de verificat prin telefon .

Dunarea scazuta peste masura ( cotele pe "minus" ) nu baga apa-n Delta . In schimb baga "la greu" Prutul si Siretul . ..... Cum fac asta ? .... Ei bine , in urma unor intemperii din Moldova ( + balastiere din amonte . Insignifiant daca ar avea Dunarea suficient debit sa limpezeasca apele astora ) .
De trei saptamani , de cand am vazut Delta ultima oara , numai " Cafea cu Lapte " este ( verificat la doua zile prin telefoane ) .

Pe de alta parte , la debitul asta si la cotele astea , obletele e "king" ( lucru care ma bucura ! ) ! So .... ??? Are rapitorul ce sa haleasca . Doar n-o fi tampit sa dea carnea pe fiare !!! :shock:

Deci , ca parare personala , nu va faceti mari sperante la "Delte" inainte de 1 Nov . Dea D-zeu sa gresesc , si daca ajungeti p-acolo pana atunci fie sa va simtiti minunat ! Inclusiv la capitolul capturi . Va doresc asta din suflet !!!!!

( din ce aflu la tel ..... stiuca , incet-incet , ..... incepe sa "puna botu' " .... pe colo , pe colo ! :lol: Trebe' cautata.....

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Mesaj de bogdan82 » 07 Sep 2011, 21:52

Dunarea nu-i tulbure fix azi de la Siret sau de la Prut....trust me....

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 07 Sep 2011, 22:01

>Adrian SB< stiuca se prinde si in conditiile astea,depinde de multi factori,de care am vorbit si pe care nu-i mai amintesc. Pe incinta lucrurile se simplifica oarecum,dar nici acolo reusita nu este garantata.Exemplare capitale in zona "libera" sunt foarte greu de prins dar si satisfactia este pe masura. Daca nu merge pe nicaieri probabil ca si eu voi opta pentru una din incinte,asta in ultima instanta. Plec peste 4 ore. Fir intins !!!

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 07 Sep 2011, 22:16

Scuze,am uitat in ce delta pleci ! Urarea ramane valabila: Fir intins !

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 07 Sep 2011, 22:59

nu as pleca fara :
- trusa de prim ajutor (ceva calmante inclusiv fiole , ceva antialergice , ceva pentru stomac, ceva betadina, fasa elastica , seringa cu ac , oximed etc.) .
- apa de Sibiu ,sare mare, antitantari , zama-n plic si cana de tabla
- ceva de ploaie (pelerina si cizme de cauciuc) si ceva de soare (slip, palarie lotiune antiprajala)
- gume mari (10-20cm) si jiguri grele, rotative mari si linguri usoare
- fire groase , bete tari si mulinete full metal

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 07 Sep 2011, 23:08

@king
mai bine, stai acasa :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 08 Sep 2011, 11:12

melculbeat scrie:@king
mai bine, stai acasa :wink:
:shock: de ce :?:

Scrie răspuns