SECVENTE

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: SECVENTE

Mesaj de sosoktm » 01 Mar 2016, 16:45

cum sa faci ma poza in bucatarie cu salaul curatat de solzi si mate....asezat ostentativ langa lanseta/muli????

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: SECVENTE

Mesaj de Marciano » 01 Mar 2016, 19:16

Wow! Ce am postat eu si la ce s-a ajuns. Luati si voi partile bune. E urat oricum ce poze a facut baiatul dar poate are nevoie de fosfor asa cum zicea cineva in postarile anterioare :)))
Pisces natare oportet

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: SECVENTE

Mesaj de jackspinner » 01 Mar 2016, 20:05

adrianc scrie:Imagine
mititei rau ...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: SECVENTE

Mesaj de Zamfi » 01 Mar 2016, 20:23

Nemernic scrie:
MuskMd scrie:inca unu cu deficit de fosfor :lol: ....
MAXIMA! :mrgreen:
Sau cu o colectie de matze ! :twisted:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: SECVENTE

Mesaj de vali stratonov » 02 Mar 2016, 14:04

Frumos scris, bravo... :wink:
Ma regasesc in povestea asta in mare parte ....doar anii si zona difera . :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: SECVENTE

Mesaj de ROCKI92002 » 03 Mar 2016, 21:56

:respekt:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: SECVENTE

Mesaj de SF » 05 Mar 2016, 19:08

vali stratonov scrie:Frumos scris, bravo... :wink:
Ma regasesc in povestea asta in mare parte ....doar anii si zona difera . :respekt:
+ 1 :)

In satu bunicilor , preotul mergea la pescuit .Am avut noroc .Popa Plesuvu ! Pe vremea aia nivelu erau ace , nici macar carlige nu se numeau , de la singuru loc de unde se puteau cumpara , Vanatoru si Pescaru , in capitala de judet !
In vacante ma intalneam cu gasca din sat , cred ca eram vreo 4 pescari , mari si lati :) , cate unu pe fiecare ulita, io eram civilizatu si domnisoru de la oras :lol: , si ma asteptau ca pe painea calda , veneam cu fir si carlige , restu era natural , alun si trestie , rama , plute din pana si carasi fara numar :D

Am intampinat serioase probleme cu bunica , cazu ii ca o traznit langa preot odata la pescuit , robu lui Dumnezeu grabea putin slujba cand dadea firu ierbii de se topea gheata pe balta si aveai loc sa bagi o pluta , sa-l vezi pe parinte cum scobea la rame in gunoiu de grajd , eram robii pescuitului :lol:
Dupa evenimentu cu traznetu , si cum gura lumii ii sloboda , s-o prins bunica , o decretat atunci ca se poate merge la pescuit doar dupa ora slujbei , si cand se termina slujba-n biserica pe ulita apareau doi copii in galop cu alunele intr-o mana si borcanu de rame in cealalta , in restu saptamanii , daca nu era de sapat , cosit , cules si alte munci agricole , primele raze de soare ne prindeau cu pluta-n balta :D
Eram inapoiati da era peste !

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: SECVENTE

Mesaj de Marciano » 05 Mar 2016, 19:33

Ce tare, SF! Ca tot veni vorba de preoti. Am un prieten pescar care este si popa la tara si mai facem cate o partida de pescuit la pluta. Cand ajungem pe balta toti pescarii incep sa rada si sa ne intrebe: Iar pescuiti cu paine sfintita? :))) Si chiar e adevarat. Parintele aduce prescure o face cu apa si hop in carlig cu ea. Pestele trage numai daca e sfintita si binecuvantata! :)))) Faze si faze...
Pisces natare oportet

Scrie răspuns