Salau pe Pantelimon- spre baza

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Toporan Adrian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2008, 22:39

Salau pe Pantelimon- spre baza

Mesaj de Toporan Adrian » 13 Mar 2009, 14:29

Saltare lumee,


Asa...
Sa va supun:

Eu ,una bucata ,incepator in ale pescuitului la rapitor.

Am mers pe Pantelimon ...sa pescuiesc salau...cu un pestisor care seamana cu un guvid....alb (mai am verde cu alb si....inca un pestisor cu sclipici).

Am ajuns duminica trecuta la 7 pe balta si am sta pana la 10.

Pe la ora 9 am crezut ca am agatat ...vreo craca....dar am agatat un salau care estimez eu ca avea cel putin 3 kg...m-am speriat de el.

Aveam 0.16...l-am tinut putin la aer ...si apoi am vrut sa pun mana pe el..si evident guta a cedat(nu aveam mincioc). :(

La 10 min ...inca o "agatatura"....unu de 2 kg ...(l-am cantarit acasa)...pe asta am reusit sa-l scot.:)))

Maine dimineata vreau sa ajung la 5 pe balta....sa ...ma pregatesc si sa stau pana pe la 8 cel mai taziu.

Ce vreau sa aflu:

-0,16 este prea subtire pentru salau....tre sa pun struna?
-Jig-ul ce greutate ar trebui sa aibe?
-mullinez repede .....?
-trebuie sa mulinez cat mai aproape de fundul apei?


Daca ma puteti ajuta cu aceste necunoscute...as ramane profund indatorat..:)


Multumesc anticipat.:)

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 13 Mar 2009, 15:04

0,16mm mono e subtire. poti incerca textil...dar decat sa prinzi din aia mari mai bine scapi, nu? :D
da, trebuie dat pe fund... incet repede tu hotarasti, dar pe fund!

si maine dimineata sunt la fosta unitate de pompieri sa-ti prind salaul ala de 3kg. ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 13 Mar 2009, 15:05

nu iti trebuie struna la salau, pune un fir mai gros putin (eu as merge pe 25 monofilament sau 0.10 multifilament). greutatea jigului se alege in functie de adancimea apei , curent, marimea nalucii si dinamica jocului nalucii ( in functie de de sezon si agresivitatea pestilor- pesti agresivi dinamica mai alerta, pesti letargici dinamica scazuta). technica clasica in pescuitul salaului la jig e "dinti de fierastrau"..da-i un search pe site si gasesti sigur. daca nu gasesti cauta pe google. marimea jigurilor de obicei se alege in funcite de parametrii expusi mai sus, dar cred ca poti folosi de la 7 pana la 12 gr daca pescuiesti pe lac..sunt alti membrii pe froum care iti pot da informatii mai detaliate in pescuitul salaului pe lac. bine ai venit in randurile pescarilor de rapitori!

Toporan Adrian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2008, 22:39

Mesaj de Toporan Adrian » 13 Mar 2009, 21:39

da...se pare ca maine dimineata ...nu pot sa merg dar sper sa o rezolv maine seara.....


renovez casa si am de rezolvat niste chestii..:(


DAk prinzi ceva zi-mi si mie ...;)

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 13 Mar 2009, 22:47

Toporane nu cumva esti vreun paznic de pe Pantelimon :lol:

Avatar utilizator
daspinningmaster
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 291
Membru din: 30 Mar 2005, 15:17
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Salau pe Pantelimon- spre baza

Mesaj de daspinningmaster » 14 Mar 2009, 08:49

Toporan Adrian scrie:
-mullinez repede .....?
-trebuie sa mulinez cat mai aproape de fundul apei?

Daca de la 7 la 10 ai agatat doi salai peste 2 kg, eu cred ca te descurci binisor cu mulinatul :lol:

Persevereaza!
Fire zmucite!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 14 Mar 2009, 11:28

care sarulesti ? imi fac concediul in pantelimon .tare dom'le ,circul foamei!
walleye

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 14 Mar 2009, 11:48

adrian frunza scrie:care sarulesti ? imi fac concediul in pantelimon .tare dom'le ,circul foamei!
20 years ago rupeam salaii din barca pe pantelimon, si acum vad buturugile, pragurile, platourile.... of-of amintiri din copilarie cu salai intre 1 si 6,5kg (record ce a rezistat 12-13ani pana in 2008)

si la sarulesti merge de facut concediu... nu e prea eftin... dar sunt conditii ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 14 Mar 2009, 12:38

@ovidiu...........ce vremuri!As vrea, ca acum, sa am la fiecare partida(indiferent locatia+delta),10 bibani,din cei eliberati in aceea perioada!
Azi ,macar avem amintiri!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 14 Mar 2009, 12:46

ne scoate Dunarea din starea asta...
pacat ca pe pantelica nu e voie cu barca... ar fi niste cotlonashe unde ii place lui musiu salau sa citeasca presa :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns