Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Simon Tiberiu Mihai
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 15 Aug 2005, 07:57
Localitate: Blaj

Mesaj de Simon Tiberiu Mihai » 28 Mai 2010, 08:50

Salut!

Fiecare pescar cu vechime a patit cate ceva.

Ma grabeam sa ajung la locul de pescuit, fiind concurenta destul de mare pe zona respectiva, deci pedalam ca Lance Armstrong catre locul de pescuit. De la distanta vad ca nu e nimeni pe locul de pescuit si las ritmul mai moale. Ma apropii la 2 metri de mal cand vreau sa franez. Uit ca nu sunt pe bicicleta veche si incerc frana de torpedou, mountain bike-ul da doua ture in gol inapoi la foaie. Intru in panica, dau sa franez de la ghidon, numai cu frana de pe stanga, ca in mana dreapta tineam lanseta in husa ei. Bicicleta incetineste, dar nu se opreste, ca era uzat sabotul de la frana si trece de mal cu prima roata. Urmeaza un tur de cap cu bicicleta cu tot si cad in apa...

Pe malul opus erau doi baieti se tineau de burta de ras.

Imi recuperez boarfele/sculele le las la uscat dupa care ma apuc de pescuit. urmeaza o partida de vis la scobari. Cand sa ma imbrac observ o pata rosi cu margini galbui pe burta. Tocmai ce venisem de la Felix si se pare ca era un fel de ciuperca luata de la bazin. Bine ca am observat la timp si m-am tratat.

Bye!

STM

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 28 Mai 2010, 09:22

@ Simon Tiberiu Mihai...

Morala :
a) in frane si nevasta sa nu ai incredere niciodata
b) la Felix , cand iesi din bazin , este indicat sa faci dus si sa te "sapunesti" cat mai bine...
:lol: :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Mai 2010, 11:09

grey-wolf scrie:poate vi se pare ca nu e amuzanta povestioara mea dar daca ati putea vedea ce fete aveau prieteni mei cind ma intrebau : E cum ii Oltul ? bun de baie ? si se stricau de ris :lol: :lol: :lol:
Lupule, nu era mai simplu si mai putin periculos sa faci pipilica intr-un pet din ala mare pe care sa il tii in barca? Nici macar nu tre sa te ridici in picioare! :lol: Mie imi place cand pescuiesc pe rauri de deal sau munte si sunt pe mijlocul apei daca simt nevoia de pipileala desfac pe loc slitzu si dsu drumul fara sa mai ies la mal. sa vezi ce urat sa uita pescarii de pe mal! :lol: De parca nu ar fi ceva natural.
Au murit cativa romanasi inconstienti care au pipilicit peste linii de inalta tensiune cand treceau pe pasarele suspendate. Asta e viata, lipsa de inteligenta sa plateste... :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: :)

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Mai 2010, 11:16

razvi scrie::lol: :lol: :lol: Cea mai tare faza, pe care am patit-o cand am iesit la pescuit ... :lol: :lol: :lol: Nu stiu unde mi-a fost capul, dar cu o zi inainte am vrut sa merg sa echipez tamburii cu cu fir. Uitand, am asteptat urmatoarea zi pentru a iesii pe apa.. Am pregatit jucariile, sacul cu mancare si le-am pus in masina. Pe drum toate bune... Am ajuns pe apa, am scos totul si m-am apucat sa montez cele 2 lansete... Cand ... SURPRIZA :lol: :lol: :lol: TAMBURII ERAU SEXY si GOI (chiar ca NOI, pot spune, mai ales pt muli' 1000) :lol: :lol: :lol: Asta este... M-am bucurat de iesirea in natura, de slana fripta cu ceapa rosie si de PATANIA ESTE MAMA CORECTARII ... :lol: :lol: :lol:

No' amu' asta e.. Ce sa-i fac?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Am un prieten si mai tare.. A plecat o data la pescuit, cu tuburile de lansete goale, lansetele fiind uitate la uscat pe balcon :lol: :lol: :lol: O fi palinka asta de Maramu' de vina? No' amu nu stiu zau :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hmmmm, eu cand zic ca e bine sa ai la tine mereu una bucata catod, una bucata anod, bateria de la masina, 3 m de cablu - ca nu se stie cand uiti acasa carligele sau guta si aleluia! :lol: Sau macar ceva de scafandru ca sa pescuiesti cu mana pe fundul apei. Lasand gluma deoparte eu am mania de a varifica seara ce pun in rucsac. ca sa nu patesc asa. Am mai plecat fara momeala si a trebuit sa cersecs rame pe balta. :lol:

Avatar utilizator
kamsin
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 17 Mar 2010, 10:43
Localitate: Carei
Contact:

Mesaj de kamsin » 28 Mai 2010, 12:31

Eu, smecher, nu-mi duc varga ... ca doar vreau sa dau la crap. Ma duce la balta un prieten. Golesc totul din portbagaj. Zic TOTUL. Platesc taxa. Scot mincioc. Montez scaunul si rodpodul. Desfac si mufez lansetele. Imi fac momeala. 3-4 forfacuri de textil (ca zicea paza ca aia merge).

Mulinete ioc.

Au ramas acasa. Bonus: au ramas langa telefonul mobil. N-am avut cum sa sun.

Am avut o zi foarte placuta momind pesti si nepescuind deloc.
Orice sut in fund e un pas inainte !

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 28 Mai 2010, 23:48

Fario_nebunu scrie: Lupule, nu era mai simplu si mai putin periculos sa faci pipilica intr-un pet din ala mare pe care sa il tii in barca?
ba da Fario era mai simplu si mai uscat dar sti vorba aia: dai Doamne omului mintea de pe urma ! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Mai 2010, 00:00

grey-wolf scrie:Salut faine povestile voastre. Sa va spun si eu o patanie din noiembrie 2009 .
nu era totusi cam rece apa pentru baie si plaja la cucu' gol in noiembrie? :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 29 Mai 2010, 00:06

kingofbeasts scrie:
grey-wolf scrie:Salut faine povestile voastre. Sa va spun si eu o patanie din noiembrie 2009 .
nu era totusi cam rece apa pentru baie si plaja la cucu' gol in noiembrie? :lol: :lol: :lol: :lol:
era cam rece dar totusi numa buna de baie :D :D :D

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Mai 2010, 10:29

Am plecat si eu la pesti fara mulineta.Ajung pe baraj la Avrig,monteaza daca ai ce.Fuga inapoi in Avrig si cauta un magazin :lol: Era unul cu chinezisme si alte cele, unde am luat un jaf de mulineta,fir si la treaba.Noroc ca totul s-a redus undeva la 150.000 lei vechi.Pana la urma o fost bine. :lol:

Avatar utilizator
fox_spin
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 22 Aug 2009, 19:27
Localitate: Bistrita

Mesaj de fox_spin » 29 Mai 2010, 10:36

trecand apa cu barca intr-o zi de toamna destul de racoroasa am cazut din barca cu tot cu rucsac. vazand ce am patit camaradul meu de pe malul opus a cazut pe spate de ras si cutitul care nu l-a bagat in paine asa cum i-am spus inainte i-a strapuns rucsacul si apoi spatele.noroc ca rana nu a fost grava.
deci retineti!!!!daca aveti cutit la voi inveliti lama cu hartie sau bagati-l in paine daca aveti sau mai bine purtati la voi briceag.

Scrie răspuns