Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
biban solzos
veteran
veteran
Mesaje: 587
Membru din: 12 Oct 2009, 06:35
Localitate: oradea

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de biban solzos » 01 Mai 2014, 20:40

+ 1 ...Si daca am si autograf personalizat de la Radio, trimit banii in avans :!:

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de Pif. » 01 Mai 2014, 21:18

Apai ,draga domnule Modigliani sa mi trimati si mine una cand o fi gata, sa o halesc pe pita.
:respekt:

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de StefanG » 01 Mai 2014, 22:09

Propun sa deschizi un topic la cafenea pentru a stii exact care cate exemplare doreste.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de modigliani » 04 Mai 2014, 19:52

Cu Radio in barca , sau scoaterea din sarite dusa la nivel de arta


Partea a doua .....

.....................................................................

Prietenii nostri cu cealalta barca se indreapta catre malul stang al insulei Lungu , noi o luam catre malul drept al acesteia , catre largul Dunarii . Stiu p-acolo cateva locuri mirifice , salbatice , cu salcii si structuri scufundate pline de avat , ciortan , si alocuri , prin gropane , somotei si chiar somni "capitali" .
In continuare Radio tace si priveste inainte de pe prova barcii . S-ar putea spune despre el orice dar nu si faptul ca nu iubeste salbaticul si privelistile acestea absolut miraculoase pe care ni le ofera Craiasa apelor . Ajunsi in dreptul insulei chiar privim amandoi fascinati harjoana minunata a unei familii de nevastuici ce se strecoara printre radacinile unui plop rasturnat de viitura din anii trecuti . Parintii , zglobii nevoie-mare , isi pun puii sa-i alerge incercadu-le limitele fizice . Nici acestia nu se lasa mai prejos . Tin "steagul" speciei sus de tot ! Dau dovada de-o dexteritate si de-o agilitate absolut iesita din comun . Din respect pentru vietatile acestea opresc motorul si las barca in deriva . Macar pana trec de locul lor de joaca .
Nu apucam sa pierdem nevastuicile din priviri ca vazduhul este tulburat de zborul razant al unei familii speriate de fazani . Ne trec prin fata falfaind zglobiu din aripi . Cozile masculilor urmandu-i alene fac deliciul a ceea ce vedem .....

- Pictore , sa mor io , m-as muta aici pe viata , zice Radio incet . A acceptat tacit oprirea motorului , implicit intarzierea startului partidei de pescuit pe acea zi .
- Ti-am zis , mah , pe Lungu este absolut mirific . Insula e mare , separata in doua de un canal ce primeste apa la cote de peste 180 . Tine caprioare , mistreti , lupi si alte jivine .... Ba odata am vazut chiar si ceea ce cred ca era un coiot . Este incredibil cum au reusit acestea sa ajunga aici .
- .... Da' acu' pe bune , cum PLM au ajuns astea aici ?

Dintr-o data Radio iese din starea de reverie si ma previne prin ton si prin ceea ce intreaba ca ma asteapta momente grele .....

- De obicei pe poduri de gheata , iarna . Trec dinspre tarm catre insule . Caprioarele sau mistretii trec si vara , inot .
- Bai , lasa-ma ! Si de cand stii tu de locurile astea si nu mi-ai zis de ele , bulangiule ?
- Pai ti-am zis , aiuritule ! care din noi nu a avut timp de mers la peste ?
- Si daca n-am avut timp ce ? Nu puteai sa-mi trimiti poze ?
- Ce poze sa-ti trimit , mah ? Io am timp de facut poze ? Ca si-acum , am vazut nevastuicile si fazanii si nu le-am facut nicio poza . Apar instantaneu . Pana sa scoti camera ..... au disparut .
- Du-te dracu ! Meritam si eu sa pandesti toate astea , sa le faci poze si sa mi le trimiti ..... Tie-ti arde sa dai la peste , aia e .
- Asa , si ?
- Si ti-am zis , esti bulangiu !
- Bai , n-auzi , ..... acu' ti-o cauti cu mine de-aiurea ? Te mananca ? Normal ca n-am venit pana aici de-atatea ori sa-ti fac tie poze la jivine . Ci sa dau la peste , normal !!!
- Nu , da' ti-am zis . Asa ca sa te enervez putin , nu de alta . Pai pot io sa te las asa , neenervat ?
- Idiotule ...... Esti idiot de can' te stiu .
- Bulangiule ..... Esti bulangiu din Cuaternar .

Prefer sa-l ignor . A-i da astuia apa la moara echivaleaza cu masochismul . Dau sfoara la motor si-mi continui drumul catre acele structuri scufundate , locurile in care solzosii isi vad de traiul lor . Tace si el , dar stiu cu siguranta ca pritoceste la vreuna nefacuta . Daca n-ar fi asa ar insemna ca nu-i el .

- Pictore , ai bricheta ?
- Da . Vezi in cutia aia rosie . Acolo , in capacul superior .
- Da' de ce-o tii acolo ?
- Pai si un' s-o tin ?
- In buzunar , normal !
- Da-o dracu' de bricheta , o tin unde-mi vine . De ce ?
- Pai sa-ti explic . Pentru ca .....
- Nu , mersi . Lasa ! Nu-mi mai explica tu mie ! Aprinde-ti tigarea si lasa-ma in pace . N-am chef de vreo aiureala "savanta" de-a ta .
- Adica eu spun aiureli ?
- ..... In 80 - 85 % din situatii !
- Cine mah ? .... EU ???
- Nu , mah ! .... TATA ! Radio , taci , dracului , din gura si pregateste-ti sculele . Mai avem putin si-ajungem .
- Unde ?
- ..... In PLM , la locurile de pescuit !!!
- Pai n-ai zis tu ca-i peste-n toata Dunarea ?
- Mmmmmmmm . ..... Pur si simplu taci !
- Bine . Tac . ...... Vezi ? Am tacut . Nu mai zic nimic . ....... Am tacut .
- Bun .
- Si-acum de ce-mi cauti de vorba ? Nu vezi c-am tacut ?
- ..... Taci !
- Tac , mah , tac ! Ti-am mai zis eu ceva ? Nu vezi ca tac ?
- RADIIIIIIOOOO , sovietic radioactiv , taci in PLM odata !!!!!
- ..... Sa mor io de nu esti culmea ! TAAAAC !!! Nu ti-am zis nicio vorba ! Tac si nu zic nimic ! Uite , fii atent la mine , ..... tac . ...... Vezi cum tac ? Nu scot nicio vorba . Vezi ? Tac . Daca vorbeam mai intelegeam sa te enervezi in halul asta . Dar eu tac . Voiam si eu sa mai schimbam o vorma , o una-alta , dar tu-mi zici sa tac . Ei bine , tac , ce dracului sa fac . Te uiti la mine cum tac ? Vezi ca nu zic nimic ? Gata , am tacut ! ........

O tine asa de cateva minute bune . Imi scrasnesc maselele preferand zgomotul scos de acestea dacat stupizenia sa de tumult vocal in care-mi explica "cum tace el si cum nu-mi mai spune nimic' .

Ajungem la acele salcii rasturnate din frunzele carora speram sa dam la aer niscaiva avati . Acum , dimineata . Urmand ca apoi sa trecem la stationar dupa niscaiva ciortani sau alti pasnici .
Leg barca de o creanga si-mi pregatesc batul de spinning si cutia cu naluci . Ma straduiesc sa sfidez dilaul de langa mine . O nevinovata privire catre acesta poate declansa o alta polemica tembeloida fara de sfarsit . Chiar si asa nu scap ieftin :

- Te-as intreba una-alta , da' mi-ai zis sa tac . Asa ca tac , ce PLM sa fac ? Tac ........ Nu te intreb nimic . Daca nu-mi spuneai sa tac te-as fi intrebat daca vrei sa-ti pun cafea . Asa ca mai bine nu te intreb . Da' mai incolo , cand ai tu chef , sa ma lasi sa te intreb ceva , bine ? Nu te intreb acum , ca ai zis sa tac .
- Radio , ........ uite , ....... mai bine intreaba-ma acum !
- Pai n-ai zis sa tac ?
- Am zis . Da' acum piua ! Zii cu vrei si pe urma taci !!!
- Vrei cafea ?

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de StefanG » 10 Mai 2014, 23:20

Ne-ai cam tinut pe bara vreo saptamana...mai spune-ne una :bere: :respekt:

Si mai da-ne ceva detalii despre carte. Cand pleaca spre tipar si cand o putem avea? Cred ca suntem destul de multi care o asteptam :)
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de modigliani » 11 Mai 2014, 22:23

Probleme , baieti . .... Niscaiva probleme , ca oricine .
N-am stare sa continui despre cat si cum mi-a **** Radio nervii-n barca ( si-n general de peste trei'jde ani , de cand il stiu ) .
Am sa continui cand pot . Iar despre carte ..... va tin la curent in timp util , intr-un topic destinat acesteia ...... Dar am spus deja , poate iese la anu' .

Mersi ! :respekt:

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de modigliani » 15 Mai 2014, 21:36

Cu Radio in barca , sau scoaterea din sarite dusa la nivel de arta


Partea a treia .....

.....................................................................

Ajungem la acele salcii pravalite-n apa . Exact la ora la care lacomii avati dau iama in bancurile de obleti . Stiu locul bine si stiu si cota la care acesta are cel mai mare potential . Suntem la acea cota si asteptarile imi sunt satisfacute . Suprafata apei musteste de oblete speriat iar salturile avatilor se succed intr-un ritm absolut fabulos . Tacem amandoi . Eu .... ca asa-i normal la pescuit , Radio ca nu-i vine sa creada . Leg barca de-o creanga , pregatim sculele si nalucile , si purcedem la pescuit .
Dupa nici trei lanseuri un atac serios aproape-i smulge lu' Radio scula din mana ! Tipa fericit - motiv pentru care imi imaginez cateva zeci de modalitati de-al strange de gat - si se lanseaza intr-un drill electric ! Estimez ca are-n fir un avat de 2,5 - 3,5 kg .

- Pictoreeeee , am pus-o ! Mamaaaa , ce trage ! Ce nervos e , sa mor io ! Ada minciogul !
- Uite aici , mah , nu mai racni asa !
- Ai minciogul ?
- Uite-l , nah ! Langa tine . Ii raspund eu impingandui-l cu manerul catre el .
- Pai si pot io sa-l scot singur ? Nu vezi ca o mana o am pe lanseta si cu cealalta mulinez ?
- Si io ce sa-ti fac ?
- Vino-n PLM si ajuta-ma sa-l scot !

Pun lanseta deoparte , ma ridic si ma apropii de el cu minciogul in mana .

- Da' nu sta asa aproape de mine ca ma-ncurci ! Da-te mai asa ! Ia uite-l p-asta , bah ! Imi intra-n suflet cand io ma lupt cu bestia !!!
- Da' nu mai racni , mai tampitule ! Asta-n primul rand . In al doilea rand cum dracu sa te ajut daca stau departe ?
- Vezi tu cum , numa' nu ma incurca !
- Mah , tu esti normal ? Pai cum sa bag minciogul sa-ti scot tie pestele de departe ? Vezi ca fuge sub barca , direct in crengile alea !
- Care crengi ?
- PLM , ce conteaza care crengi ? Tine-l din fir aici , in fata noastra !
- Cum adica ?
- Pffaaaaa !!! .... Hai , fa cum stii tu ...
- Pai nu stiu la avat . E primu' pe care-l prind !
- Care primu' , nebunule ? Ai prins la Oltina pana ti-a iesit pe nas !
- Nu e adevarat .
- Cum dracu nu-i adevarat , dilaule ? Ai scos acum doi ani fo treij de bucati pe fiece dimineata !
- NU-I ADEVARAT !!! N-auzi ca nu-i adevarat ?

Ma uit la el stupefiat ! Ca de atatea mii de ori in atatia ani de cand a trecut Prutul si s-a stabilit la noi in Ozana , Titan , Bucuresti . E dilau si n-are cap sau coada de care sa-l apuci . La Oltina chiar prinsese avati cu nemiluita . Acum afirma categoric ca nu-i asa ...... Sunt bulversat si plin de spume ! Ma pis pe avatu' lui de 2,5 - 3,5 kile care-a generat acest imbecil schimb de replici .
Il aduce la copastie , ne mai mascarim nitel asupra pozitiei mele "regulamentare" in functia de minciogar sef , mai urla nitel , mai il blestem putin , ..... avatul e in barca !

- Bai tampitule , s-o luam de la cap ! Cum n-ai prins tu avati la Oltina ? Esti cu capu' ? Tragi pe nas ?
- Nu , mah ! La Oltina am prins avatitze ! Ai vazut tu la mine-n juvelnic vreo putza de avat sculata ?
- Radio , ...... esti idiot .
- De ce ?
- Cum de ce ? Asta-i analiza de om normal ?
- Pai , baaaaaah , n-ai vazut ca erau toate pline de icre ?
- Si asta de unde stii ca-i mascul ?
- Pai n-ai vazut ce drill erectil am avut cu el ?
- ....... Te arunc in apa , sa mor io ! Ai de gand sa-mi faci asa toata ziua ?
- Evident ...... Acu' da' si mie bricheta aia . Unde-ai pus-o ?
- Du-te dracu .......
- Bai bulangiule , da bricheta aia ! Fumez si eu o tigare dupa asa un drill .
- Da' nu , mai bine , iti dai tu foc ?
- Ca sa ce ? Sa ai tu privilegiul de-a scapa de mine ?

Ma intorc la simplul meu pescuit , la gandurile mele . Il las sa bata campii despre avatii erectili din zona Giurgiu , km 470 . Acel mecanism ce mi l-am dezvoltat standu-i in preajma atatia ani da din el ce-i mai bun . Il percep ca pe un zgomot de fond enervant , bazait .......
In afara de avatul "capital" de mai devreme dimineata se scurge frumos cu atacuri si capturi de avati juniori . Dupa care capatam o pauza . E vremea sa schimbam stilul si sa purcedem la stationar . Stim din auzite , de la localnici , amicii nostri , ca halesc temeinic somoteii , ciortanii si platicile rasarite . Schimbam locul in cascada de comentarii sarcastice sau enervante ale astuia . Domle , el acolo prinsese avatu' mascul , erectil nevoie-mare ! Cum sa plecam de-acolo ?? EEEi , Doamne iarta-ma !

Indreptandu-ne spre varful din aval al insulei atentia ne este atrasa de un bizam jucaus ...... Se scufunda si iese intr-un ritm innebunitor .

- Pictore , ala ce-i ?
- Bizam ....
- Adica ?
- Adicatelea un nenorocit de sobolan de apa de la mancat in *** sa apara exact acum ca sa-mi **** tu mie nervii cu si despre el !
- Sa mor io , seamana cu Misha al meu !!!
- ..... Cine PLM e Misha ?
- Porcusorul meu de Guineea !
- ..... Da' de cand ai tu Porcusor de Guineea ?
- De cand s-a enervat cumnata-miu pe cumnata-mea din cauza porcusorului de era sa-l arunce pe geam ! Aia a facut crize , dupa care ne-a sunat sa ne roage sa-l luam noi . Si l-am luat .
- Si-acum ai porcusor de Guineea ?
- Da ! Bai, app , ca tu esti cu plastice , cu d-astea , ..... ma ajuti sa faci o cusca din care sa nu mai scape ?
- Cum adica sa nu mai scape ?
- Adica a fugit din toate alea in care l-am pus !
- Unde-a fugit ?
- Peste tot ! Numa' sa nu stea inchis , ca nu suporta . Roade si fuge . Pai de unde crezi tu ca mi-a venit sa-i spun Misha ?
- ...... Ia ! Sunt curios ! De unde ti-a venit tie sa-i spui Misha ! Prevad ca am sa dau pe spate .....
- De la ..... Michael Scofield !
- ..... Boule ! Adica pe porcu' tau de Guineea il cheama Michael Scofield ??
- Da !!! Nu-i misto ?
- Radio , nici porc normal de Guineea n-ai tu cum sa ai ! Spune-mi , ce-i normal in viata ta ?

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de modigliani » 01 Iun 2014, 21:47

Cu Radio in barca , sau scoaterea din sarite dusa la nivel de arta

partea a patra

..............................................

- Ce-i normal in viata mea ? Pai ..... de exemplu tu , Moromete , Relu , Cruceru , zile si locuri ca astea , momente d-astea pline de incantare si de mistic , senzatii over limit , si tot asa .
- Ce-ai , mah ? intreb eu stupefiat de sinceritatea si de transparenta prietenului meu ...
- Cum adica ce-am ?
- Te-apucara filozofiile ?
- Pai nu filozofez . Zic si io ce-i in capu' meu
- Aaaaaa , PLM , de parc-ar fi ceva in capu' ala !
- Pictore , ..... ti-o cauti cu mine ?
- Ce dracu' sa mi-o caut ? Mi-am gasit-o de fo treijde ani !
- Bun ! Acum suntem lamuriti . Daca ti-ai gasit-o ..... pune mana de suport-o !
- Si de n-as vrea s-o suport ..... am alternativa ?
- Nu .

Discutia se poarta in timp ce pregatim sculele de fix . Va fi destul de dificil ca doi oameni cu cate patru lansete sa pescuiasca comod dintr-o pneumatica de 2,7 m . Insa nu imposibil . Asta daca iei in calcul doi oameni normali ! Intrucat - repet - la Radio nu-i nimic normal " ecuatia" de mi-o fac atinge conotatii fantasmagorice .
In fine , eu voi pozitiona cele patru scule ale mele pe pupa , pe langa motor , lui ramanandu-i cele doua copastii plus prova pentru a si le insira pe-ale lui . Cutiile cu momeli vor sta intre noi , pe podina barcii . E suficient sa le acoperim cu o carpa uda , sa nu le afecteze soarele ...

- Zii mah , dupa ce dam acum ?
- Dupa peste !
- Crap sau somn ?
- Dupa ce vrei .
- Cum adica ?
- Pai , puii mei , depinde , nebunule , ce bagi in carlige ! Dai cu mamaliga sau boabe .... vizezi crapul . Dai cu rama neagra sau alte mehlemuri imputite ... vizezi somnul ! Ce dracu ? Zici ca esti prima oara la peste !
- Pai asa e !
- ...... Tu esti complet idiot ? Te intreb asta poate a milioana oara de can' te stiu ! Pe bune , esti idiot ?
- Vezi ca tocmai m-ai intrebat asta de un milion unu ori . Si da , sunt la peste prima oara . La Giurgiu , pe Lungu , la km 470 . E prima oara cand dau aici la peste .
- ...... Radio , ma scoti din sarite .
- Stiu .
- Ma scoti din sarite si n-am chef sa-mi **** toata ziua cu dialoguri tembele .
- Bai , la mine scoaterea din sarite poate capata nivel de arta !
- Cummmm , mah ??
- Pai da , pentru ca poti scoate pe unu' din sarite la modu' simplu , da' n-ai decat o mica satisfactie . Da' daca-l faci sa spumege , sa vezi cum i se umfla vena-n gat , cum se balbaie , cum tremura si aprinde trei tigari odata scotand fum si pe urechi ..... satisfactia e garantata !
- ..... Radio , ticnitoid sovietic , tu chiar ti-ai propus sa .....
- Iti dau o bere rece ? E deja cald afara .
- ..... Da-mi o bere rece , raspund eu dezarmat ........ si evident ..... scos din sarite .

Imi arunc monturile mai la vale de pupa , ma asez pe balonul barcii si-mi desfac berea . Dau noroc cu nebunu' si ma bucur de-o zi frumoasa , insorita dar fara sa fie torida , mai exact ma bucur de-o zi ce-ar putea avea toate ingredientele necesare unei zile perfecte . Insa tind in permanenta sa uit ca-l am p-asta-n barca cu mine . Ori asa ceva este inadmisibil ! N-ai voie sa lasi garda jos cu Radio prin preajma ......
Desi , dupa cum deja ati inteles , il stiu de peste 35 de ani si mi-e mai mult decat un frate , natura firii sale si-a felului sau de-a fi te indeamna sa fi mereu pregatit de cate-o tampenie de-a lui .
Acum vad ca bea-n tacere . Are si el monturile in apa si asteapta , ca si mine , ca varful unei lansete sa trepideze in urma vizitei vreunui baboi la carlig . Bea , fumeaza si tace . In mod firesc ar trebui sa ma linistesc . Insa la el tacerea nu face altceva decat sa presupuna calcule intense pentru scoaterea din sarite a partenerului pentru urmatoarele ore . Mai ales ca tocmai mi-a povestit despre diabolica lui satisfactie de-ai umfla astuia venele in gat .

Vreo ora trece in liniste . Ne bucuram de cativa somotei pe care , dupa scoaterea din carlige , ii trimitem la "facut mare" , de fo doi ciortani si fo cinci platici ce iau calea taberei pentru borsul de-avem sa-l facem pe seara , si bem bere rece din cutia frigorifica dintre noi . Tot in cutie se afla si doua rotite de cascaval , doua de pateu , niscaiva salam feliat , rosii , ceapa , etc . Cat sa si halim pe la zece .

- Pictore , io am pus toate alea-n barca , da' tot am uitat ceva la mal ....
- Ce-ai uitat ?
- Cutitu' !
- Pai si cum pizda ma-tii mancam astea ?
- Muscam din ele ! Asta-i o problema ?
- Nebunule , si din pateu cum musc ?
- Nu ! Cutiei de pateu i se dau limbi !
- ..... Du-te dracu !
- Bine . Mai bei o bere ?

mariusshobo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 01 Dec 2013, 18:41

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de mariusshobo » 02 Iun 2014, 13:11

Ies pe balta. Ploua mocaneste. Sareau niste torpile de avati de te lua capu'. Epuizez jumate de cutie cu voblere: mari, mici, verzi, argintii, sus, jos, nimic. Pur si simplu nu loveau naluca.
Vine si cumnatu-meu. Ce sa fac? Ii pun o rotativa de 1 si da-i! Pleaca undeva la vreo 50m prin tufe.

Dupa 5 minute imi suna telefonul:
(foarte politicos)"Ma auzi? Am prins un peste mare, nu ma ajuti sa-l scot te rog?"
"Aaaaa... ma, tu ma prostesti!?"
"Nu serios, am crezut ca mi s-o agatat de fund da' era peste si acuma sta langa mal!"

Las batu' din mana si fuga!
Cumnatu-meu statea sus in poteca. Ajung langa el:
"M-ai prostit?"
"Nu ma, serios..."
"Pai unde ti-e batu'?"
"Jos, l-am pus pe pamant si am iesit sa ma vezi."
"Ce?"

Intru printre salcii, ajung pe mal, batu' pe pamant: in ragalii "zacea" o stiuca de vreo 3 kile.
"Oau... ia batu' si tine-l sus! Vezi ca acu' e odihnita si pleaca, cand oboseste o aduci catre mal."
"Nu vrei te rog sa o scoti tu?"
"Tu ai prins-o, te descurci!"

Zis si facut, ia batu', si... incepe "jupana" hotarat sa se zvarcoleasca draceste.
Zang! rupe firul de 14 de la nodul cu liderul fluocarbon.

"Ai baga-mi-as, am pierdut-o!!!!!"
"Aaaa... HAHAHAHAHA!"
"???"
"Bravo ma, acum sti cum e sa ai un peste in carlig! Da-i bataie!"

Dupa vreo alte 5 minute si-a incalcit firul intr-un mod bizar, nu putea lansa decat vreo 10m. Dar lansa in continuare fooaaarte constincios!
Bine ai venit printre noi, pasionatii!

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de Adi G » 02 Iun 2014, 13:29

mariusshobo scrie: "Tu ai prins-o, te descurci!"

Zis si facut, ia batu', si... incepe "jupana" hotarat sa se zvarcoleasca draceste.
Zang! rupe firul de 14 de la nodul cu liderul fluocarbon.

"Ai baga-mi-as, am pierdut-o!!!!!"
"Aaaa... HAHAHAHAHA!"
Imagine

Scrie răspuns