Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 24 Mai 2008, 00:57

Fario_nebunu scrie:Am auzit anul trecut de la un pescar mai in varsta care merge la Dunare, pe la Insula mare a Brailei, pe un brat Carcaliu, ca a aruncat odata noaptea cu montura de crap cu plumb greu si a nimerit in barca unui lipovean care intindea de zor plasele de albitura la...miezxul noptii. Nu cred ca l-a lovit in cap sau umar pentru ca bietul lipovean ar fi cazut in apa si se ineca. Dar l-a speriat bine pentru ca l-a auzit injurand din mijlocul Dunarii! De frica sa nu vina ala sa ii ceara socoteala, s-a retras undeva mai spre interior pana a disparut barca la orizont!
Intrebare !? In Romania nu-i obligatoriu sa semnalizezi ambarcatiune pe timp de noapte !!?


Fir Intins!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Mai 2008, 08:34

SF, raspund eu intrebarii. E obligatoriu peste tot sa ai lumina pe barca noaptea, regulile de navigatie fiind internationale. Probabil ca lipoveanul nu le cunostea insa. :lol:

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 24 Mai 2008, 10:14

gresit baieti le stia f bine da el avea alte treburi care sa nu atraga atentia :wink:

arcadesstuff
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 07 Mai 2006, 14:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din experienta altora

Mesaj de arcadesstuff » 16 Iun 2008, 15:20

Basti scrie:Eram copil,undeva la 11-12 ani,intr-o vara cand am iesit cu niste amici la pescuit pe mures.Fiind vara ne-am postat langa un izvor cu apa rece sa ne putem racorii la nevoie.se facuse amiaza cand unuia dintre noi i sa facut o sete crunta iar noi sa-l necajim am tulburat izvorul incat sa treaca ceva timp pana sa se limpezeasca sa se poata bea apa de acolo.dupa un scandal intre copii,amicul meu insetat sa pus in fund pe malul apei si sa apucat sa repete intr-una apa,apa,apa,apa, cand dintr-o data malul sa surpat cu el cu tot si a cazut omul in apa.am omis sa spun ca la mal era un repezis ft puternic,lung de vreo 40-50 m,lat cam de 5 m,adanc de 1m si cu pamant argilos si foarte alunecos pe fund.si unde la luat apa pe al meu si la intors pe toate partile si la amestecat de a baut omu la apa de era sa se inece.l-am scos din apa dupa tura sa pe topoganul natural si am ras de el de ne-am prapadit si sa vedeti fata de om rupt de sete care in 10 secunde sa saturat de apa pt toata viata.a fost ultima sa iesire la pescuit sa la scaldat in raul mures :D .Asa ca aveti grija ce va doriti ca s-ar pitea sa vi se intample :)
Cred ca asta e cea mai buna povestire pe care am citit-o vreodata.
M-a facut sa rad in hohote. :)
N-ai treaba...

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 17 Iun 2008, 08:23

Acum vreo 5-6 ani , intr-o dupa-amiaza , eu si un “coleg de suferinta” am hotarat sa facem un pescuit la crap pe raul Siret, intentionand sa stam si peste noapte. Cu noi a venit si sotia mea. Plecam asadar pe la ora 4 dupa-amiaza spre locul cu pricina, care este situat langa un pod. De fiecare data cand ajungeam la pescuit acolo ne opream mai intai 10-15 minute pe pod si urmaream activitatea din apa. De data asta nu se vedeau decat cativa cleni si niste obleti inotand lenesi in current, chiar sub pod. Coboram de pe pod si mergem sa montam sculele. Punem mamaliga pe monturi, boabele de porumb etc si lansam. Mai sus de locul unde stateam de obicei este un cot cu malul inalt de vreo 3-4 m. Ce imi vine mie in cap: ma urc sus pe mal sa vad daca nu se observa crapul hranindu-se, mai sus de pod si in imediata vecinatate de locul unde am lansat noi. De obicei cand era apa limpede se vedea clar locul de hranire al acestora sub forma unei dare de apa tulbure . Si de data asta era la fel. Se observau clar 4-5 dare chiar in mijlocul apei. Cum stateam si ma uitam la darele de namol care urcau incet incet in susul apei, speriind din cand in cand bancuri de obleti , aud un tacanit si instinctiv ma uit catre betele mele. Unul dintre ele era incovoiat si se mai tinea intr-un singur support. Nici una nici doua vad niste valuri in mijlocul raului si lanseta mea pleaca ca din pusca in apa, caci bineinteles nu reglasem frana in prealabil. Cobor in fuga catre malul apei , si ma uitam cum pleaca lanseta mea la vale pe Siret. Pe malul opus erau cativa pescari care cand au vazut una ca asta, au inceput sa strige la mine:” Baga-te domn’le dupa ea”. Nu stau mult pe ganduri , ma descalt, ma dezbrac de paltaloni, dau tricoul jos si alergam asa gol pusca ( ca na fiind vara si foarte cald nu aveam slip pe mine), cautand un loc mai prielnic sa ma arunc in apa dupa lanseta. Intre timp amicul meu, mai fara adrenalina in sange a avut timp sa gandeasca si a pus mana pe o lanseta cu tot cu montura cu gandul sa agate lanseta mea sa o traga la mal. Sotia mea statea linistita si citea ceva in masina. Ea nu prinsese faza de la inceput, caci noi ne aflam dupa cot mai in susul apei, si nu ne vedea. Imaginea era in felul urmator: eu alergam in apa pana la genunchi gol pusca cu ochii pe lanseta ( care din fericire era telescopica si mai plutea inca), amicul cu care eram alerga dupa mine cu o lanseta in mana strigand sa nu ma bag in apa. Va dati seama cand am aparut in campul vizual al sotiei mele ce ganduri i-au trecut prin cap. Iese din masina cu ochii cat cepele, pune mana pe un prosop si incepe sa alerge si ea dupa noi incercand sa ma acopere. Eu strigam la amicul meu : “Ma bag in apa ma, sa imi **# #**# (bip). El striga la mine: “Nu te baga in apa ca #**# tot locul”. Sotia mea striga cat putea la mine : “Imbraca-te mai naucule”. Eu catre ea: “ Lasa-ma ‘nezei nezei !! Nu vezi ca se duce lanseta la vale ?!”. Toate astea alergand pret de vreo 100 de m pe malul Siretului, care era cat de cat animat de lume venita la iarba verde. In cele din urma reuseste amicul meu sa agate lanseta, pun mana pe ea, si incepe drilul pe care bineinteles l-am executat in fundul gol. Am reusit sa scot in cele din urma crapul buclucas , care nu avea decat 1.5 -2 kg. L-am eliberat imediat, de frica sa nu ramana traumatizat.
Asta a fost ultimul crap prins in acea zona de mine...cine stie ce a povestit saracul celorlanti crapi din zona de nu am mai prins de atunci.
Asta a fost una dintre cele mai hazlii patanii...si acum cand imi aduc aminte ma apuca rasul :)).
Sper ca nu v-am plictisit prea tare....fire intinse.

andreiii
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 16 Mar 2009, 22:46

Mesaj de andreiii » 16 Mar 2009, 23:39

anul trecut plec in delta.4dimineata .ma intalnesc cu colegul de pescuit la el la garaj.cu 1 zi inainte ii tot spuneam ba nu bea ca nici eu nu beau .bem cand ajungem acolo.zis si facut...vine omu la 4 dimineata beat mort pe linga bicicleta rupte hainele parca scapase la crocodili....in mintea mea a incoltit o idee...intra omul in garaj...scoate gratarul,maceta,haine de schimb o galeata de lavabil....eu incarc in masina tacticos totul...si plecam.Pana la razoare omul dormea deja.si se trezeste la Cataloi aproape .si dintr-o data cum dormea el sare ca ars....SCULELE....SCULELE!!!!!eu deja radeam de crapam.asa a ajuns el in delta si a fost la mana mea sa-i dau si lui macar o lanseta...hihihihihi.MORALA daca te pui pe baut si tre sa pleci la peste...leaga-le de tine macar..... :D

robert1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 15 Sep 2007, 23:13

Mesaj de robert1 » 09 Iun 2009, 09:51

Sa va spun si eu o intamplare :)

Acum un an veneam de la pescuit , de pe bratul orbu . La intrare in stancuta este un drum neted si drept te imbie la viteza :lol: ei si pe mine m-a tentat ! Cum am iesit pe drumul de piatra si am ajuns pe drumu asta am urcat la 70km dar mai incolo putin este o curba periculoasa , nesemnalizata si dincolo de ea o orezarie cu apa mai sus putin de glezne :? . Cred ca stiti ce s-a intamplat mai departe :lol: :lol: : EXACT m-am dus taras chiar in orezaria aia :oops: !! Am stat vreo 2 ore sa scoatem masina de acolo si sa caut bucatile din bara :P . plus ca a intrat niste noroi pe la placute si scartzaia ingrozitor :)) am sculat toate satele pe unde am trecut

xdavid13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Oct 2009, 19:49

pescuit pe balta

Mesaj de xdavid13 » 10 Noi 2009, 17:11

Eram pa pescuit pe o balta a unor"prieteni"(amici cu dor mare de bautura...orice fel).Se prindea destul de bine,carasel marisor la 300g si mai mare,ciortanica la un kil,un kil juma.Dupa amiazi ce sa faci cu baietii...prietenii mei s-au dus sa-si cinsteasca patroni de balta si binenteles mi-au lasat mie in grija betele lor.Ok ce sa faci cu omu' doritor "mergeti fara grija" am ramas si cu betele lor ..mai ales ca eram cel mai mic deci nu prea aveam ce comenta.Nu prea aveam timp sa verific ce se intampla cu unditele lor pentru ca aveam activitate si nu ma prea lasa inima sa plec dar la un moment dat vad un bat trecand prin fata mea ."Ba care o fi prostu?"ma intreb si incepuse sa ma apuce rasu ...dar cand ma uit mai atent era vb de fixa unui prieten..ce sa fac dezbracarea si la apa,noroc ca era vara,..chinu dracu' eu inotam spre el... fixa se indeparta...si tot asa vreo cincizeci de metri..pana am reusit sa-l prind pe dansul un crapcean de un kil juma si hai la mal.Cand ajung la mal apar si prietenii razand..evident..pentru ca m-au vazut..dar in semn de solidaritate au facut si ei o baie ...mai mult de la alcool

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Noi 2009, 01:42

Frumoase povestiri, am ras din plin! Poate ca odata cand ma voi imbata destul cat sa imi pierd luciditatea am sa va povestesc cum am imbrancit eu in apa un padurar al Romsilva care ma tot baraia la cap cum ca nu am voie sa pescuiesc. Initial am vrut doar sa rad de el dar...partea proasta e ca nu stia sa inoate si dus a fost, l-a scos apa la vreo 5 km in aval, peste 2 zile, mai voluminos si mai alb decat la cadere. :lol: Nu stiu daca e de ras, mie atunci mi s-a parut funny...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 13 Noi 2009, 03:43

Eeeh...alte vremuri...e funny oricum.Mai funny era sa-l fi scos apa in amonte la 5 km. :shock: ..Acum n-ai voie sa tragi cu teava de irigatii cu carbid cind trec masinile,n-ai voie sa arunci pocnitori pe geamurile de la baie de la parter,nu mai gasesti la chimicale miniu de plumb si bronz aluminiu,la farmacii luai hipermanganat de potasiu cit vroiai (pt petarde).Aici nu poti fugari cu foxu pe veverite,mitze, ratoni si sconcsi ca imediat zbiara la tine vreo baba care crede ca-s peturile ei.E din ce in ce mai boring.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns