Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mar 2008, 22:07

Onesti, vad ca iti plac si aventurile mai picante pe balta. Auzi tu, sa...rabatezi autostopistele (autostopiz....le) pe masina si sa le insertezi! Rusinicaaaaaa, pai de aia mergi tu la pescuit? :lol: :lol: Ca sa beneficiezi pe gratis de carnita rustica si sa scapi de ochiul ager al nevestei?
Faza cu |Spud cacaciosul din Trainspotting e ucigasa!
http://www.youtube.com/watch?v=lGawHf7NGfs
Enjoy (dar neaparat inainte de masa....prietenii stiu de ce!) :D

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 07 Mar 2008, 22:17

Fario: Mai uita-te o data la film! Nu Spud era cacaciosul! Cum nici dom'maistru! Ei erau patzitzii! De-acolo si paralela.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mar 2008, 22:35

Pai nu Spud se imbata si face pe el? Ca doar nu fata aceea dragalasa si cuminte care il invita in patul ei crezand ca omul o va face fericita! :lol: Apropo, e o superstitie in popor - cica daca iti faci nevoile langa balta sau rau, de preferinta pe un drum public (fie si forestier) ai avea mai mult noroc la pescuit! Poate de aia francezii isi ureaza noroc la peste cu expresia "merde"! care inseamna kkt! Ati incercat careva? :lol:

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

una sa ma faca mai umil si una mai atent :)

Mesaj de hegedusalin » 08 Mar 2008, 00:36

dak nu cumva au unii WC-uri mobile cred ca le-au incercat destui. Eu personal m-am orientat mereu sa fiu langa brusturi nu la 10 m:))

Intamplari au fost cu zecile. Era prin iulie, intr-un an in care dak nu ieseam in fiecare zii la scobar ceva nu era bine. Plec pe la 12amiaza sa prind niste shodrii. Nu apuc sa intru bine in apa ca apare la orizont... negru!!! nu era nor era cerul negru ca noaptea. Incepe vant puternic lumea fugea dinspre strand pescarii ieseau in mare viteza, eu... mai destept ca ei ma vedeam prea calit pt asa ceva. Pescar vechi cu pielea groasa, m-am asezat pe insula din mijlocul Muresului si mi-am aprins o tzigara lejer cu o privire compatimitoare pt cei slabi de inger ce fugeau. Incepe ploaia. Ploaie faina de vara, stropi mari si calzi, meserie curata. Observ niste pescari care se ascundeau sub o salcie mare dupa digul de pamant si rad in mine. Tot mai unit cu natura si ud leoarca oricum, imi dau jos tricou sa simt mai bine picaturile, cand ce sa vezi? Cineva de sus s-a hotarat sa schimbe robinetu si din picaturile alea calde au aparut boabe mar de gheatza care loveau in pielea mea calita si unita cunatura de imi venea sa plang. Am predat rapid armele si am luat-o la fuga disperat, am cazut de doua ori pana la mal si o data rau de tot lunecand pe noroiul de pe dig, ajungand exact la picioarele pescarilor "fricoshi" care radeau acum cu lacrimi.
Alta intamplare, destul de dureroasa la spinning. Eram la clean, avat si ce mai da Domnu si prins de discutii destept cu un prieten pescar nu am luat pick-up-ul la mulineta si am lansat asa. Rotativa mi-a dat un ocol cu firul ce il aveam liber si mi sa infipt puternic in umarul stang cu doua brate. Colegu avea un cleste pt stiuca. Atat va zic din stiuca iese mai usor si stiuca nu musca din pamand de durere cand tragi de carlig. Cei care cred ca pe pesti nu-i doare, ii contrazic. Doare al naibii. P.S. Nu stiu cati stiu cat de elastica e pielea omului cand tragi de ea sa scoti ancora. :))

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Din experienta altora

Mesaj de Rambo » 08 Mar 2008, 14:19

Basti scrie:Eram copil,undeva la 11-12 ani,intr-o vara cand am iesit cu niste amici la pescuit pe mures.Fiind vara ne-am postat langa un izvor cu apa rece sa ne putem racorii la nevoie.se facuse amiaza cand unuia dintre noi i sa facut o sete crunta iar noi sa-l necajim am tulburat izvorul incat sa treaca ceva timp pana sa se limpezeasca sa se poata bea apa de acolo.dupa un scandal intre copii,amicul meu insetat sa pus in fund pe malul apei si sa apucat sa repete intr-una apa,apa,apa,apa, cand dintr-o data malul sa surpat cu el cu tot si a cazut omul in apa.am omis sa spun ca la mal era un repezis ft puternic,lung de vreo 40-50 m,lat cam de 5 m,adanc de 1m si cu pamant argilos si foarte alunecos pe fund.si unde la luat apa pe al meu si la intors pe toate partile si la amestecat de a baut omu la apa de era sa se inece.l-am scos din apa dupa tura sa pe topoganul natural si am ras de el de ne-am prapadit si sa vedeti fata de om rupt de sete care in 10 secunde sa saturat de apa pt toata viata.a fost ultima sa iesire la pescuit sa la scaldat in raul mures :D .Asa ca aveti grija ce va doriti ca s-ar pitea sa vi se intample :)
:lol: lol...tare

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 08 Mar 2008, 17:09

Niste amici au plecat la crap acum vreo 10-12 ani pe linga Arad.Inainte de a se lumina deja lanseaza porumb la distante apreciabile si asteapta sa se lumineze linistiti.Vine si lumina si la unu trage cu salbaticie "ceva".Sare ca ars ,pune mina pe lanseta,contreaza si incepe drill-ul.Niste pescari nemti sar cu camera de filmat si filmeaza lupta extaziati.La un moment dat de pe o insula se ridica un ditamai bitlanu care avea in cioc exact porumbu lui.Pe urma pasaroiu s-a ridicat la mare inaltime ca un zmeu imens ,si a inceput sa faca cercuri imense .A fost coborit la sol dupa mult timp si eliberat cu mare dificultate dar in stare buna

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Mar 2008, 23:37

Am auzit anul trecut de la un pescar mai in varsta care merge la Dunare, pe la Insula mare a Brailei, pe un brat Carcaliu, ca a aruncat odata noaptea cu montura de crap cu plumb greu si a nimerit in barca unui lipovean care intindea de zor plasele de albitura la...miezxul noptii. Nu cred ca l-a lovit in cap sau umar pentru ca bietul lipovean ar fi cazut in apa si se ineca. Dar l-a speriat bine pentru ca l-a auzit injurand din mijlocul Dunarii! De frica sa nu vina ala sa ii ceara socoteala, s-a retras undeva mai spre interior pana a disparut barca la orizont!
In ce ma priveste am nimerit odata, pe un lac f mic, cu plumbii la picioarele unui pescar de pe malul celalalt! Am facut cu limba o cruce mare de bucurie ca nu l-am mierlit! Va datai seama? Omor prin imprudenta...v-as fi scris acum din inchisoare! :lol: Insa al dracu' pescaru ala, s-a enervat si a inceput sa ma ia si el pe mine la tinta...Asa ca de cate ori ma duceam f aproape de mal ma uitam cu coada ochiului sa nu imi arunce "nwbunul" vreo sarja de artlerie cu varga aia de crap ce arunca pana la 120 de grame!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 23 Mai 2008, 14:02

[quote="Fario_nebunu"]Am auzit anul trecut de la un pescar mai in varsta care merge la Dunare, pe la Insula mare a Brailei, pe un brat Carcaliu, ca a aruncat odata noaptea cu montura de crap cu plumb greu si a nimerit in barca unui lipovean care intindea de zor plasele de albitura la...miezxul noptii. Nu cred ca l-a lovit in cap sau umar pentru ca bietul lipovean ar fi cazut in apa si se ineca. Dar l-a speriat bine pentru ca l-a auzit injurand din mijlocul Dunarii! De frica sa nu vina ala sa ii ceara socoteala, s-a retras undeva mai spre interior pana a disparut barca la orizont!
In ce ma priveste am nimerit odata, pe un lac f mic, cu plumbii la picioarele unui pescar de pe malul celalalt! Am facut cu limba o cruce mare de bucurie ca nu l-am mierlit! Va datai seama? Omor prin imprudenta...v-as fi scris acum din inchisoare! :lol: Insa al dracu' pescaru ala, s-a enervat si a inceput sa ma ia si el pe mine la tinta...Asa ca de cate ori ma duceam f aproape de mal ma uitam cu coada ochiului sa nu imi arunce "nwbunul" vreo sarja de artlerie cu varga aia de crap ce arunca pana la 120 de grame![/quote]

anul trecut pe dunare la harsova u incident sa spunem la fel....
ajung vineri seara acasa de la munca ,bagaje facute totul ok, plecam pe la 7 din buc pe la 23 ajung in locul cu pricina care il cunosc destul de bine pregatesc lanseta si ...bum , cam la vreo 80 de m se aude un strigat un lipoveant tipa de zor sa nu mai aruncam ca trece cu barca :))
de atunci aprind un proiector cand ma duc pt a evita astfel de surprize :P :P

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 23 Mai 2008, 14:45

Maryus, pana la urma are fiecare soarta pe care o merita! Poate ca acei lipoveni loviti de plumbii de crap comisesera pacate grave si divinitatea decisese ca e timpul sa incheie socotelile cu viata! Poate ca e un plan maret sa depopuleze delta de localnici ca sa se refaca pestele! :lol: Zic si eu!
Asa ca orice ar striga ei sa aruncam cu plumbii si ancorele netulburati de nimic! Daca e sa scape scapa, daca e sa dea coltul, apoi il calca trenul sau cade fulgerul pe el oricum! :lol: Moartea prin lovire cu plumb e mai dulce, mai putin dureroasa...plus ca hoitul e hrana buna pentru pesti deci se reface circuitul naturii!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 23 Mai 2008, 18:12

Hai sa va zic si eu una:
Era pe vremea Caritasului :lol: cand toata lumea se facea pescar :shock:
Eram la Gura Ariesului cu un amic, dadeam din barca la scobar!Mergea binisor...Eram cam la mijlocul distantei intre mal si o insula masiva pe care pasteau linistite niste vaci.Distanta dintre mal si insula este apreciabila( la "arini" pentru cunoscatori, deasupra de pragul mare)...La un moment dat vin doi cu o masina de Cluj :lol: Monteaza frate cate trei bete competente, incarca "aricii" ( sau Bombe sau cum le ziceti voi) cu mamaliga si la un moment dat auzim pe deasupra noastra un vajait!Frate aviatie inamica!La unul dintre pescari ,in arucare, i s-a rupt monofilamentul (logic la ce forta a fost supus!) si i-a zburatttttt...Ne facem mici in barca si scapam! Ghiuleaua isi vede de drum , trece peste noi in zbor superluminic :P ,strabate restul din drum pana la insula si cand ii trage la o vaca una in burta...Dezastru!!! :lol: In primul rand sunetul! Ca o toba a sunat! Apoi reactia vacii a fost uluitoare: scoate un raget , sare in sus , si-o taie printre celelalte vaci ca nebuna! Nu ziceti ca au "zburat" toate vacile de pe insula , cu vacarul care nu intelegea ce se intampla! Pe insula erau trei colibe, barci si cativa rataciti care stateau acolo toata vara...Noi ne tineam de stomac de ras si eram bucurosi ca am scapat cu viata! :lol:
Clujeanul, dupa ce-si revine, zice mucalit:
-Nu rade domne ca sunt novice!Mi-am luat scule din Caritas , nu prea prind peste dar plec totdeauna cu peste acasa! :shock: Apropo...nu aveti peste de vanzare? :lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns