Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 05 Mar 2008, 17:03

haha faina Adeline , sa zic si eu :

Eram la peste cu ceva timp in urma , la stationar impreuna cu vreo 5 prieteni , ne intindem frumo lansetele si asteptam crapul sa vina , fiecare avea cam 3 lansete , avem cu noi un prieten la care numa daca "trage" ii place pestele , cand nu tragea mergea in povesti pe la pescari :)) , ce am gandit noi : cand era la povesti cu unul dintre prieteni bineinteles la 20 - 30 de m de lansete merg si mulinez de 2 ori pana ii ridic bambina la bat si pun batul cu varful in apa :)) si mulineta era chiar in cracan ( sa creada ca ii trage batul) :)) dupa ce am terminat operatiunea tusti la locul meu , imi reglez vocea si strig : " BA VLADE HAI CA ITI TRAGE BATUL IN APA" ;) la care tipu` arunca cafeaua si mancarea care tocmai o savura tacticos si fuge in cisme sprint pana la bat :)) tot in cap o venit , da contra se uita mirat in jur (toata balta radea) si el nu isi dadea seama de ce :)) , la care zice : "ah ca l-am ratat , l-am simtit avea vreo 9-10 ca tot batul tremura " :))) ..... mai tarziu a aflat faza si nu a mai vorbit cu noi 3 luni :)) :lol:

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 05 Mar 2008, 17:39

:) Eu am patit multe faza "faine" in timp ce eram la pescuit.
Dar una dintre cele mai "faine" a fost in timp ce pescuiam la Dunare.
Zi de vara torida, multe grade la umbra, ce sa zic la soare. Niste avati, ceva mai in larg, sareau de numa. Ma dezbrac la pantaloni scurti, si ma bag in apa dupa ei. Ajung pana undeva unde apa era cam pana la brau..si pescuiesc. Dupa cum ziceam, afara cald ca dracu, asa ca ma tot bagam periodic cate 2-3 minute in apa, pana la gat, stand "pup".
La un moment dat, vad un sarpe ca venea tacticos catre mine. Ca un reflex, ma ridic in picioare si ma agit sa se sperie. Sarpele era pe la 5 m de mine...si intr-adevar, se sperie. Adica a bagat capul sub apa...si a disparut. Dupa ce am invins sarpele, imi reiau pozitia pup in apa....doar capul afara. Si steam eu asa, uitandu-ma la avatii ce sareau la vreo 30-40 de m de mine, cand la un moment dat, simt ca ma loveste ceva in picior. Ma gandeam:iar carasei se joaca pe la picioare. Dar, surpriza...ma uit incet in apa..si ce vad...:))...groaznic, vad jumate de sarpe (cealalta intrase deja pe un crac al pantalonilor scurti...apoi ceva furnicaturi printr-o anumita zona mai delicata...dupa care il vad ca iese pe celalalt crac :))))

In general nu mi-e frica de serpi, dar in acel moment, ma gandeam ...daca o fi vreunul razbunator :)).

Apoi alta faza, tot asa, hilara.
Pe un lac de munte, la inceputul lui septembrie.
Pescuiam la clean, cu peste mic, la fund, cu niste prieteni.
La un moment dat, o bambina sare si izbeste violent batul..Prietenul meu sare de pe busteanul pe care era, da contra, batul ramane incovoiat... E MARE! Dupa o lupta de vreo 2-3 minute, in care prietenul meu a castigat cativa metrii cu pestele, la un moment dat nu mai venea deloc. Noi: Probabil ca s-a agatat firul in vreo cioata (zona era o fosta zona de padure defrisata la creearea lacului). Baga-te sa il dezagati... poate fi recordul ta :)).....Prietenul...car-mar..ca e rece apa... (totusi era septembrie si in zona de munte)., dar se baga... Inainteaza vreo 10 metrii, ajunge in zona cu pricina, trage de fir...si la un moment dat, incepe sa urle ... Noi speriati, ne uitam la el, El se uita la ceva in apa...si inota speriat spre mal. La vreo 2 m in spatele lui, iese ceva de aprox 1 m lungime si gros de vreo 20 cm in diametru....Stupoare...ce o fi.. Cand colo, pestele se agatase cu firul de un bustean de pe fund, iar prietenul meu, reusise sa il ridice catre suprafata. ..si in drumul lui, il lovise pe prieten intre picioare... El credea ca se razbuna vreun animal :)). Evident ca nici "recordul" nu mai era in carlig...noi pe mal ne prapadeam de ras..prietenul tremura de frig si spaima...:))

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 05 Mar 2008, 18:24

Vara,cald,frumos afara=hai la pescuit!!
Eram pe atunci stagiar la Galati si locul nostru preferat era la varsarea Prutului in Dunare.Dau adunarea la gashca,ne burdusim rucsacii cu cele trebuincioase pescuitului(ceva carne luata pe sub mana de la Don' Macelar,bere de pus la rece si nelipsitele chiftele de peste care se vindeau la pachet cu berea;gandeam sa facem din ele momeala pentru somotei).
Ajungem la destinatie,montam corturile,bagam sculele in apa si ne punem pe asteptat;facusem rost de matze de stavrid, ca auzisem ca sunt mortale pentru somnii cei mari.
Trece ziua,vine si noaptea si pana in zorii celei de-a doua zile nimeni nu prinsese nimic,nimic.
Spre pranz era un fel de valea plangerii pe zona.Toti fara chef,putin cam nervosi;cica pescuitul e recomandat pentru tratarea nevrozelor :!: :!: :shock:
Aveam un coleg care de obicei se "afecta" tare de tot cand mergeam la pescuit.Acum era negru si mai ca nu scotea flacari pe nari.
Prind un moment cand se dusese pana la tufisurile din spate, ca pana si organismul lui de pescar inrait isi cerea drepturile :wink: si trag un fir pe care il aveam pe o rola de rezerva printr-unul din inelele de la lanseta colegului.M-am miscat mai mult decat hoteste sa nu tulbur clopotzelul pus pe varful ei.
Retras la vreo 20 de metrii de "locul crimei"incep sa trag finutz de nailonul meu.Clopotzelul isi face treaba si colegul,care si-a recunoscut glasul "copilului" striga disperat la noi sa-i spunem ce se intampla.
Nu dau timp colegilor sa raspunda si ma apuc sa trag cu simt de raspundere de firul meu.Clopotzelul scotea tot felul de sunete disperate adresate stapanului,care se auzea venind ca o vijelie din padurea in care se retrasese pentru "cugetare".
Cu pantalonii in mana,fugea saracul de manca pamantul.In sfarsit ajunge langa batz,pune o contra de zile mari si incepe sa recupereze.Eu constiincios, trag in continuare de nailonul meu facandu-i recuperarea foarte anevoioasa.Nici vorba sa vada ca in afara de firul lansetei lui mai avea atasat si un fir "pirat".
Era intr-adevar o poza de zile mari:amicul cu pantalonii in vine,cu hainele in dezordine,mulinand de zor si strigand la noi sa-i aducem minciogul.
Cand mi s-a parut ca nu mai are mult de recuperat mi-am recuperat si eu nailonul asteptam finalul.
Nu va pot descrie fatza lui cand a simtit ca recuperarea lui, de unde era dificila si lupta cu pestele era apriga,a devenit brusc lina si fara zbateri.
Cand si-a vazut si plumbul aparand din apa cu carligele pline de matze de stavrid,neatinse de gura nici unui peste,a crezut ca traieste intr-un univers paralel.
Ala a fost momentul in care nici unul din noi,dracii complotisti,n-a mai putut sa se abtina si am izbucnit toti intr-un ras de nestavilit.
Ce a mai urmat nu mai este chiar asa interesant:fugareala cu lanseta in mana pe post de bata de batut covoare sa ne dea in cap la cine s-ar fi nimerit prin preajma,imprecatiile bine alese din repertoriul national si international,etc.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Mar 2008, 21:54

super povestirile :lol: :lol: :lol:
acum si randul meu:dupa o noapte si o zi de chefuit fara somn, pe mine si un amic ne bate gandul ca ce ar fi dac am merge la o pescuiala de noapte pe hartibaci in prima taola (era ora 21 si incepea sa se insereze),masina la reparat,cu ocazia la ora aia nici o sansa,tzoacla lui pe pana ce facem?
am zis eu ca am o camera de tzoacla si mergem sa o punem la a lui zis si facut dar mai era o problema taicas-o era cam sever,cum facem sa nu ne vada,ne gandim ce ne gandim si spune el ca sculele le are in atelier dar papucii in casa ca cei din atelier sunt de o sapt acolo cu sosete cu tot,dar ca sa nu dea ochii cu tats-o ii ia pe aia si cu tats-o mai bine da ochii maine ca si asa era plecat de trei zile de acasa si l-am infiat eu pe perioada aia.
ne urcam pe tzoacle si pedalam ca doi nebuni pe la ora 22 pe dn1 pana in apropierea satului luam apa de la izvor si tusti la locul nostru dupa o serie de peripetzi prin baltoace si noroaie,ajungem acolo si ne instalam lasam bicicletele sus pe mal langa o salcie batrana si scorburoasa si coboram sa bagam betzele in apa,ne aprindem o tigara si luam vinu lui tats-o si dam gata juma de sticla cand amicul bombane ceva ca nici noaptea bondarii nu au somn,mai trece o juma de ora se termina sticla si amandoi abositzi de atatea trasaturi(@#$%^& zero)ne aprindem o tigara,lumina felinarului ne batea in ochii de nu vedeam nici malul celalalt care se afla la 1,5 m de noi,atunci un miros patrunzator ne tulbura linistea ca de vulpe asa cum e la zoo,eu incep bai, nu simtzi mirosul, el se face ca nu ma aude,bezna fara luna se mai aud si niste latraturi specifice vulpii la vreo 300m de noi, paru pe noi ca pe matz cand vede dulaul,incepea sa se ingroase gluma si mai vin si eu in completare ca sti tu ca vulpea numai dac e turbata vine asa de aproape si poate musca si ne alegem si noi cu turbare,nu mai puteam amandoi de frica
la un moment vedeam ca numai atunci cand se misca vine duhoarea aia de zoo si il intreb bai nu vine de la sosete, iar el, nu ma nu e posibil pana se apleaca si scoate gheata din picior si ne loveste duhoarea de neimaginat ,de iti vine a voma,jalnic si isi pune gheata la loc cu gandul ca se baga a doua zi in apa si o spala sosetele le aruncase.
trecem peste asta atzipim pret de o ora si se face dimineatza, de prins nu am prins si ne hotaram sa mergem mai in sus adunam felinarul si paturile si urcam la tzoacle,amicu pune mana pe a lui care era deasupra si eu din greseala ma uit la scorbura de langa ghidonul lui si raman nemiscat 6 (lupul viespii) pregatite de zbor,lasam tzoaclele si ne tragem intr-o parte ca sa asteptam sa-si ia zborul soarele nu era inca pe cer si asteptam o juma de ora pana iese gasca,si exasperat de atata asteptat degeaba ma hotaresc sa ma duc sa le iau,pe prima reusesc sa o iau in fuga cum fac cu a doua ca au inceput sa se inerveze lupii imi iau inima in dintzi si ma bag o iau si fug cand la un moment dat dupa ce ies din tufee de aude las-o fugiiiiiii ca viin,am rupt-o la sanatoasa si direct in rau cu ce aveam la mine si repede pe malul celalalt,ma pun pe un ciot si im aprind o tigare tremura mana pe bricheta si vulpoiul de amic radea de imi venea sa-i dau cu ceva in cap.
si pe urma ne-am continuat linistitzi pescuiala pana seara cu putzine capturi dar frumoase 8) 8)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mar 2008, 11:50

In cazul meu daca stau bine sa ma ganesc au fost cateva intamplari mai hazlii. Pe scurt amintesc cateva.
Prin 1998 eram in zona Rodna Veche pe Somesul superior si am decis sa fac o partida de noapte la pastrav si clean mai sus de localitatea Santz. Dupa ce m-am chinuit vreo 2 ore mergand cu chiu cu vai prin apa si aprinzand rar lanterna sa nu fiu reperat de pe mal, am avut ghinionul sa pun piciorul pe un bolovan ud si....pleosc in apa rece! Noaptea, ud, inghetat, brrrrr. Ies pe mal si ma asez pe un bolovan sa ma relaxez, in spate aud pasi, ceva se apropie, imima imi bate sa sparga pieptul si....era un afurisit de caine care a inceput sa ma latre. Oricum o partida de neuitat, noaptea ai niste senzatii ca pescar...adrenalina pura! Precizez ca aveam autorizatie dar era pe ziua care tocmai trecuse.
Alta intamplare - pe Timisul de sus, incercam sa prind niste pastravi cu metode de-ale mele (lacusta, greiere etc) cand apare padurarul. Venise discret si nu il auzisem. L-am zarit cand mai avea vreo 6-7 metri pana la mine. Cu viteza maxima am scos montura din apa si am retezat cu dintioi forfacul dupa care am...lansat din nou in cascada. Apoi are loc asteptatul dialog:
Buna ziua/ Buna ziua dom'padurar!
Ati prins ceva?/
Cine, io? Nooooo, de fapt nici nu tin neaparat
Pai nu va intreb ca as fi curios. Nu stiti ca aici nu aveti voie?
Ce nu am voie stimate domn?
Nu aveti voie sa pescuiti...e zona oprita!
Da? Serios? Pai unde scrie?
Dom'le, e datoria dvs sa va infromati in prealabil!
OK, insa eu nu pescuiesc, dom'le padurar!
Nu? Dar ce faceti aici?
Ma relaxez. Ca sa ma credeti - uitati-va ca nu am nici un carlig.
Si scot nene undita din apa si ii arat baiatului in verde ca linia mea se termina cu...plumbisori.
Bineinteles ca a inceput sa zica ca el nu crede, ca sta acolo sa vada ce fac....OK, sa stea sa vada cum "pescuiesc" eu la plumb. Oricum i-am spus ca legea nu imi interzice sa ma plimb pe langa apa cu o undita in mana. Si chiar sa lansez daca nu am carlig. Pana la urma f contrariat mi-a spus solemn ca va telefona la OS sa intrebe daca pot sta pe malul apei cu o undita fara carlig!
Credeti-ma scena era atat de absurda incat parea desprinsa din piesa Scaunele de Eugen Ionescu! Ma rog, cu titlul schimbat in....Unditele!

Alta faza dar mai putin comica - m-a prins brigadierul ala ciudat de la Curtea de arges cand pescuiam pe Buda in fagaras. Eu aveam autorizatie pentru Capra dar, baiat istet, am scris pe autorizatie, cu un scris f asemenator si aceeasi culoare si numele "Buda". Nu va mai spun ca degeaba i-am repetat eu ca asa mi s-a dat autorizatia de la OS Curtea de ag, pana la urma mi-a luat un bat de bambus si o mulineta din aia de copil, cu tambur rotativ. Doar de nailon mi-a parut rau ca erau 100 metri de Tortue 0.16! Actele nu le aveam la mine si am refuzat sa merg cu el, asa ca nu mi-a putut da amenda. Asa ca sfatul meu e asta - cand mai pescuiti si voi mai putin legal nu mai luati buletinele la voi ca va ardeti! Eventual vorbiti in limbi straine si spuneti "I don't speak Romanian. Let me alone or I call my lawyer!". Cum astia de la Romsilva f rar cunosc limbi straine sunt sanse mari sa fie timorati! :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 07 Mar 2008, 12:10

Am citit fara sa ma uit cine posteaza,la urma ma strabate un gand negru,asta e FarioNebunu,ma uit ,el era,al" naibii copil neastamparat"... :lol:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 07 Mar 2008, 13:54

Cu o seara inainte tocmai am dovedit o lada de bere cu neste tovarasi si pretini . Acum e dimineata . Cateva beshini prevestesc ce va urma in urmatoarele minute . Caut un loc frumos cu vedere spre est .
Il gasesc .
Dau nastere unui frumos , intortocheat si cu coarne .
Dupa ce am sfintit locu , plec ca deja pute a distilerie .
Ma simt usor .
De atunci pe zona , merge bine la musca .

:oops:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 07 Mar 2008, 14:29

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 07 Mar 2008, 16:45

Fario_nebunu scrie:Credeti-ma scena era atat de absurda incat parea desprinsa din piesa Scaunele de Eugen Ionescu! Ma rog, cu titlul schimbat in....Unditele!
Fario, hai spune-acuma: de fapt tu cine esti: ala din galeria lu'Dinamo sau ala din loja de la teatru? Sau il idolatrizezi pe Cornel Dinu? Incontestabil.

@Calone: Povestioara ta e inspirata tot din "Scaunele" de Ionesco?

Acum e randul meu.Pastrez linia igienica a lu' Calone!

Eram la munca-n Romania si un maistru ne povesteste ce i se intamplase recent: se intoarce omul de la peste cu masina proprie si ca sa mai recupereze din banii de benzina opreste sa mai ia la "ia-ma nene" pe cate cineva, cum era cutuma. De data asta o femeie de la sat pe la 50 de ani. Drumul lung si plictisitor, oamenii la povesti, calatoria devine din ce in ce mai placuta, destinatzia se apropie, moment in care femeia se ofera sa-l rasplateasca pe om in traditzionalul mod. Trage dreapta langa clasicul luminish, el intreaba:Unde? ea indica cu indexul portbagajul masinii, omul o rabateaza peste portbagaj, ii ridica poalele o apuca de manere si "INSERT". In secunda urmatoare, tanti, deranjata la stomac, se cufureshte pe el udandu-l de sub barbie pana la genunchi cu KK.
Tipul ametzeshte instant dupa ce in prealabil borashte toooot.

Cand am auzit faza asta am avut un deja vu parca din Trainspotting - faza in care Spud fiind ultra high nu-si mai poate satisface gagica. Urmarea cu cearsaful cred c-o stiti.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mar 2008, 22:00

[/quote]
Fario, hai spune-acuma: de fapt tu cine esti: ala din galeria lu'Dinamo sau ala din loja de la teatru? Sau il idolatrizezi pe Cornel Dinu? Incontestabil.

@Calone: Povestioara ta e inspirata tot din "Scaunele" de Ionesco?

Acum e randul meu.Pastrez linia igienica a lu' Calone! [/quote]
Amice, nu e incompatibil sa fii si "caine" pe stadion dar si indragostit de teatrul absurd al unui Ionesco sau Beckett! Poate ca teatrul ma ajuta si in situatii grele: cand nu prind nimic pe balta, cand ma prind pe mine padurarii, cad in apa, cand fac si eu vorba lui Calone "un frumos cu coarne si bucle" in padure si constat ca nu am "arsch-papier" in dotare iar frunzele de brusture sunt la 10 metri departare etc. Viata e adesea absurda si e de fapt un teatru. Adesea de cartier, gen "comedia del'arte", dar uneori e mai subtil de atat si tinde catre sublim. Dar atentie! De la sublim la ridicol e doar un pas! :lol:
Si da, povestea lui Calone e foarte "ionesciana" dar are si ceva din umorul sevos al unui Creanga cu "Povestea povestilor" sau "Ionica cel prost"!

Scrie răspuns